بررسی فعالیت سایت های دانلود غیرقانونی و تأثیر تلویزیون های اینترنتی بر این اتفاق- بخش پایانی

جای خالی حمایت ها در برخورد با غیرقانونی ها

جای خالی حمایت ها در برخورد با غیرقانونی ها

 

گروه تلویزیون – فاطمه شهدوست: بعد از ماجرای قاچاق فیلم ها و سریال ها و انتشار آن ها با سی دی و دی وی دی، چندی است که سایت ها و فضاهای به روزتر مجازی، با سرعت سرسام آوری اقدام به انتشار فیلم های روی پرده و سریال هایی می کنند که علاوه بر خارج از ایران در کشور هم توسط شبکه نمایش خانگی تولید می شوند.

در این میان هر از گاهی برخوردهایی مثل فیلترینگ از سوی کمیته صیانت از تولیدات و مسوولان مربوطه اتفاق می افتد، اما با این وجود هنوز که هنوز است این فضاها نه تنها محدود نشدند، بلکه مثل قارچ در حال پیشروی در بستر فیلم هاو سریال ها هستند و آسیب های جدی به این حوزه هم از نظر مادی و هم معنوی وارد می کنند.

در این جا همانطور که در بخش اول اشاره شد، بحث اپراتورها و سود هنگفتی مطرح می شود که توسط صاحبان سایت ها با آپلود فیلم ها و مخاطبان آن ها با دانلود آثار اتفاق می افتد و عاید آن ها می شود.

این مسئله جزو مواردی است که شاید برخورد با این دست سایت ها و فضاها را دشوار می کند و موجب می شود تا مقابله جدی با آن ها به تعویق بیفتد.

مضاف بر این ها مدتی است که علاوه بر سایت های دانلود قانونی که با مجوز ارشاد فعالیت می کنند، شبکه های اینترنی و تلویزیون هایی با عنوان آی پی تی وی ها راه اندازی شده اند تا به این وسیله همراه با دنیای VOD ها یا رسانه های تعاملی فضایی را فراهم کنند که جایگزینی برای مجراهای غیرقانونی شوند، حال این که این روش ها تا چه حد جواب می دهند و دیگر چه برخوردهایی باید در این حوزه صورت بگیرد، جزو پرسش هایی است که تعدادی از صاحب نظران در این حوزه، درباره آن صحبت کرده اند.

در بخش اول این گزارش حبیب اسماعیلی که علاوه بر بازی، سابقه تهیه کنندگی و مدیریت رسانه فیلمسازان راهم به عهده دارد، بیان کرد: این دست فضاها بزرگترین آسیب را به خود سینما می زنند، چون ما تعریف درستی از مولف و حق تولیدکننده نداریم و زمانی که فیلمی روی پرده می رود، علاوه بر سایت ها شبکه های ماهواره ای هم اقدام به پخش آن می کنند. همچنین گاهی با تهیه کنندگان از روی تیراژ با موسساتی قراردادهایی بسته می شود که متاسفانه به علت شرایط موجود، این حق و حقوق هم ضایع می شود. قبل تر این اتفاق که با شبکه ها و سایت های غیرقانونی برخورد شود می افتاد، یعنی گاهی آن ها را جریمه می کردند، گاه دستگیر و …، از همین رو اگر در قانون برای این اتفاق چارچوبی تعریف شود، آن گاه دیگر کمتر شاهد وقوع این دست رخدادهای ناگوار هستیم. از همین رو مسوولان باید فکر جدی در این حوزه کنند وگرنه هرچه ما بگوییم که سینما در خطر است و … تا اتفاق و برخورد جدی صورت نگیرد، فایده ندارد. همچنین برخی از شرکت ها و موسسات اینترنی این فیلم ها را در ازای پرداخت حق مولف از آن ها می گیردند ومنتشر می کنند، اما در خیلی از موارد دیده شده است که پرداختی در این فضا صورت نگرفته و بازده مالی نداشته. مسوولان باید فکر جدی در این حوزه کنند وگرنه هرچه ما بگوییم که سینما در خطر است و … تا اتفاق و برخورد جدی صورت نگیرد، فایده ندارد. همچنین برخی از شرکت ها و موسسات اینترنی این فیلم ها را در ازای پرداخت حق مولف از آن ها می گیردند ومنتشر می کنند، اما در خیلی از موارد دیده شده است که پرداختی در این فضا صورت نگرفته و بازده مالی نداشته. الان مدت هاست علاوه بر سایت هاه در فضاهایی مثل اتوبوس ها، شبکه های مختلف و… از فیلم ها استفاده می کنند وهیچ حقی را به تولیدکننده نمی دهند؛ از همین رو در این حوزه باید تصمیم جدی گرفته شود. همچنین سایت ها ی قانونی که تشکیل شده اند هم باید قانونمند شوند تا حقی ضایع نشود. در واقع در تمام دنیا هم این اتفاق وجود دارد و تنها از گیشه هزینه یک فیلم تامین نمیشود، بلکه شبکه ها و فضاهای گوناگونی وجود دارد، اما این اتفاق در صورتی به درستی رخ می دهد که به صاحب اثر هم پول برسد و حق او پرداخت شود.

منصور سهراب پور، تهیه کننده سریال ساخت ایران هم در این باره گفت: به نظرم حرف زدن و فکر کردن به این ماجرا وقتی اتفاقی نمی افتد و گوش همه کسانی که متصدی امر هستند، بدهکار این موضوع که توجه و عمل کنند، نیست، دیگر برخوردی که باید رخ نمی دهد. از سوی دیگر اتفاقی که در نتیجه فعالیت این سایت ها رخ می دهد، این است که منافع تهیه کنندگان و گروه به شدت تحت الشعاع قرار می گیرد و با مشکل مواجه می شوند. در این بین قاعدتا دیگر کارهای خوب به جز تعداد محدود، تولید نمی شوند و اتفاق خاصی در این فضا رخ نمی دهد.

وی در خصوص راه اندازی سایت های مجاز و تلویزیون های اینترنتی گفت: این مسئله هم چندان در شرایط موجود کمکی نمی کند، چون در حال حاضر که چنین فضاهایی وجود دارند، بازهم ما میبنیم که دانلود های غیرقانونی ادامه دارد. همچنین این سایت ها به نسبت دیگر فضاهایی که هستند یوزر چندانی ندارند، در واقع کاربران این سایت ها باید میلیونی باشد، اما این طور نیست، چون همزمان با آن ها، اتفاقات غیر قانونی در حال وقوع است که مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده، در این میان حتی شبکه های اینترنتی هم با سایت هایی که بحث دانلودها را غیرقانونی جلو می برند، همکاری دارند، به همین دلیل قاعدتا اتفاقی از نظر مقابله با این فضاها رخ نمی دهد، یعنی تا زمانی که یک تصمیم اساسی و حکومتی گرفته نشود و مثل دزد و سارقی که قانون با آن برخورد می کند و در قبالش مسوول است، رفتار نشود، اهمیت این موضوع همچنان در حاشیه می ماند و با آن برخورد خاصی نمی شود.

علاوه بر این ها حسن هدایت که سال هاست در حوزه تولید فعالیت دارد، عنوان کرد: تا وقتی که قانون کپی رایت به شکل جدی در کشور وجود نداشته باشد، چنین مسائلی پیش می آید، چون سایت هایی که هستند هم آن هایی که برای یک مرکز اند و هم فضاهایی که برای افراد هستند، دارای مشخصات هستند و در صورتی که قانون کپی رایت اجرا شود، آن وقت قضیه فرق می کند. در واقع درباره سایت هایی که در ایران هستند باید قانونی که به کشور مربوط است حاکم باشد، اتفاقی که در کل وجود ندارد و ما هم جزو چند کشور محدوی هستیم که به قضیه کپی رایت به هر دلیلی بی توجهیم و قاعدتا کاری نمی شود مگر آن که هر کسی هر چه از فیلم کرفته تا سریال ، آن را از هر طریقی به خارج ببرد و بعد از طریق آن ها، اثرش را پخش کند. این روش هم آن قدر گران است و دردسر دارد که خیلی ها از خیر آن می گذرند. در داخل کشور، اتفاقی ما شاهد آن هستیم به این دلیل است که خیلی ها هیچ قیدی به اخلاق، بحث زحمت و سرمایه دیگران ندارند و قانون هم متاسفانه به طور جدی هیچ گاه در این زمینه ورود نمی کند، به همین دلیل عملا اگر راهکاری برای برخود با این دست فضا ها وجود داشته باشد، از سوی اصناف و تشکل هایی که در این حوزه هستند باید اتفاق بیفتد، در واقع آن ها باید از حقوق اعضایشان دفاع کنند و این مسئله ای است که به برخورد جدی با سایت های غیرقانونی نیز برمی گردد. البته بازهم در این آشفتگی که وجود دارد، مشخص نیست که تا چه حد این برخوردها می تواند جوابگو باشد.

 

در ادامه بخش پایانی این گزارش را می خوانید:

حامد عنقا:

در ایران به حقوق معنوی تولیدکننده احترام نمی گذاریم

حامد عنقا در گفت و گو با بانی فیلم درباره شکل گیری سایت های دانلود غیرقانونی فیلم ها و سریال ها و گسترش این فضاها عنوان کرد: زمانی که تقاضا وجود داشته باشد، طبیعی است که عرضه هم به وجود می آید، وقتی که شما عرضه را از طریق رسمی و قانونی در بازار نگذارید، این اتفاق رخ می دهد که افراد برای رفع خواسته شان از طریق غیرقانونی اقدام به دانلود و مراجعه به فضا هایی می کند که آثاری مورد نیاز وی را ارائه می دهند. به هر حال نفوذ شبکه های اجتماعی در زندگی ما آن قدر زیاد شده، که هر کسی که جویای هر رخدادی باشد، به راحتی در جریان آن قرار می گیرد. به عنوان مثال شما می دانید که در هر زمانی چه فیلمی روی پرده است و دوست دارید که آن را ببینید، به همین دلیل این نیاز وجود دارد.

وی ادامه داد: درباره سایت هایی که هستند و چندی پیش خبر بسته شدن یکی از آن ها منتشر شد هم باید گفت که همه این سایت ها از سرور های داخلی استفاده می کنند و سرویس دهندگانشان هم ایرانی اند، در این بین هزینه ترافیک و دیگر اتفاقات در این تبادل به گونه ای حساب می شود. اما این که غیرقانونی اند، بحثی است که همیشه وجود داشته و دارد و نهایت برخورد با آنها به یک فیلتر ساده برمی گردد. با این وجود هنوز که هنوز است،۱۰ سایت دیگر همزمان فعالیت می کنند. در سوی دیگر ما باید بپذیریم که کشوری هستیم که به حقوق معنوی و کپی رایت و… احترام نمی گذاریم.

در این شرایط طبیعتا از فروشگاه های اصلی این بازار بی بهره هستیم. یعنی وقتی شما به مراکزی مثل نت فیلیکس، آمازون و … دسترسی ندارید، پس از تاینی موویز و دیگر سایت هایی که به شکل غیر قانونی فیلم ها را برای دانلود می گذارند، استفاده می کنید. از همین رو اگر حق کپی رایت که همیشه صحبت آن هست جدی گرفته شود و مخاطبان به سایت های معتبر و عرضه کننده های قانونی به راحتی دسترسی و آشنایی داشته باشند، آن وقت می توان انتظار داشت که این دست فضاهای پر حرف و حدیث جمع شوند.

عنقا همچنین درباره فعالیت تلویزیون های اینترنتی و فضاهایی که مدتی است با پرداخت حق مولف، فیلم ها را به شکل قانونی برای دانلود می گذارند، گفت: این که در آپی تی وی ها و VOD هایی که وجود دارد، برای فیلم های خارجی تا چه اندازه حق مولف را پرداخت می کنند، مسئله ای است که من می دانم این کار را نمی کنند، اما حداقل این است که مجوزی را از ارشاد دارند و در مورد فیلم ها و سریال های داخلی نیز مسئله حق مولف تا حدی وجود دارد. همچنین در سوی دیگر ماجرا درمورد میزان شناخت مردم، باید گفت که از عمر این سایت ها و شبکه ها یکی دو سال بیشتر نمی گذرد، به همین جهت طبیعتا طول می کشد تا مردم کامل با آن ها آشنا شوند، اما به نظرم اگر در این حوزه درست عمل شود، آن وقت می توان گفت که زمینه های پیشروی درست در این فضا در حال فراهم شدن است و در صورت ادامه این روند، آن گاه شبکه های تاسیس شده موجود می توانند موجب حل شدن بحث وجود سایته های غیرقانونی شود.

وی همچنین در خصوص لزوم وجود تبلیغات و اطلاع رسانی درباره مراجع قانونی دانلود یادآور شد: به هر حال فضاهایی که برای ارائه فیلم وجود دارند، مثل یک بازار خرید و فروش است، یعنی کسی به شما محتوا می فروشد و شماهم به عنوان بیننده آن را خریداری می کنید. در این میان طبیعتا هر بازاری برای معرفی خودش به تبلیغات نیاز دارد و این اتفاق کم کم در حال وقوع است، همانطور که روی برخی بیلبوردهایی که در سطح شهر هستند، تبلیغ برخی از این سایت ها و فضا ها را می بینید.

مهدی گلستانه:

سود دانلودها به جیب اپراتورهای اینترنت می رود!

مهدی گلستانه تهیه کننده مجموعه عاشقانه در گفت و گو با بانی فیلم درباره فعالیت سایت های غیرقانونی نشر فیلم ها و سریال ها بیان کرد: ابتدا باید تشکر کنم که شما به این موضوع پرداخته اید، چرا که این مسئله از اهمیت به سزایی برخوردار است که خیلی ها از آن غافل اند. در ادامه در وهله اول باید بگویم که متاسفانه در سیستم کاری مملکت ما به دلیل عدم رعایت قانون کپی رایت هر کسی هر کاری که دلش می خواهد می کند و دست کسی به جایی بند نیست. همچنین ذینفع مطلق دانلودهای غیرقانونی متاسفانه ۲ اپراتور دولتی هستند که تمایلی ندارند تا با این اتفاق برخورد شود، چون هر کسی که آپلود غیرقانونی می کند از ۲ اپراتوری که موجود است استفاده می کند و کسی که دانلود می کند نیز همینطور.

یعنی در نهایت کسی که در این بین اکثر سود را به خود اختصاص داده، همین اپراتورها هستند. در همین راستا اگر قرار باشد که برخوردی صورت بگیرد، باید از طریق همین اپراتورها اتفاق بیفتد، در صورتی که تا الان برخوردی رخ نداده است.

این تهیه کننده با اشاره به ضرری که سایت های این چنینی به تولید کننده می زنند، گفت: به عنوان نمونه در سریال عاشقانه، برای قسمت اول حدود ۱۶ هزار لینک در روز اول ایجاد شد و کمیته صیانت از آثار فرهنگی گفتند که لیست ارائه دهید تا ما آن ها را فیلتر کنیم. در این راستا اولین فیلترینگی که اتفاق افتاد ۳ هفته بعد، یعنی زمانی بود که قسمت ۳ ماهم توزیع شده بود. در کنار این ها باید یادآور شد که فیلتر کردن که دردی را دوا نمی کند، چون خیلی ها با فیلترشکن وارد می شوند و در نهایت این گونه است که اصل سایت را منحل نمی کنند، رخدادای که فایده چندانی ندارد. اما چیزی که من به شخصه تجربه کردم این است که فکر می کنم که هیچ یک از اپراتورها تمایلی به این که جلوی چنین سایت هایی گرفته شود را ندارند، همانطور که سال هاست می گویند باید این اتفاق بیفتد ولی هنوز رخ نداده. دوم این که اساسا اگر جلوی این حرکت غیرفرهنگی گرفته شود، و با برنامه ریزی نیز مردم بیشتر به سمت فرهنگ حلال دیدن و دانلود قانونی پیش بروند، آن وقت کمتر شاهد این دست اتفاقات ناخوشایند هستیم.

Gallery

Print
کلمات کلیدی:

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دات نت نیوک فارسی