سیدجمال ساداتیان:

نیازمند تغییر قوانین در حوزه مقابله با قاچاق محصولات فرهنگی هستیم

نیازمند تغییر قوانین در حوزه مقابله با قاچاق محصولات فرهنگی هستیم

سیدجمال ساداتیان ضمن اشاره به مثبت بودن موج جدید فعالیت ستاد صیانت از محصولات فرهنگی و هنری گفت: در حال حاضر مهمترین مساله در این حوزه ناکارآمدی قوانین است چرا که با افرادی که در حوزه فعالیت دارند متناسب با جرمشان برخورد نمی‌شود و به همین دلیل نیازمند تغییر قوانین در حوزه مقابله با قاچاق محصولات فرهنگی هستیم.

سیدجمال ساداتیان تهیه‌کننده و پخش‌کننده سینما در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری در خصوص انهدام باند بزرگ قاچاق محصولات فرهنگی در هفته اخیر اظهار داشت: مبارزه با قاچاق محصولات مطالبه‌ای است که همواره از سوی سینماگران وجود داشته و البته در دوره‌های مختلف نیز با فراز و نشیب هماره بوده است. همه اهالی سینما انتظار دانرد تا در مقابل فعالیت غیرقانونی عده‌ای سودجو که حاصل زحمات آنها را به یغما می‌برند فعالیتی مناسب صورت گیرد چراکه در بسیاری از موارد سود حاصل از عرضه نسخه نمایش خانگی یک فیلم می‌تواند زمینه را برای فعالیت بعدی تهیه‌کننده فراهم کند اما در حال حاضر این امنیت در جامعه سنیمایی وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر تهیه‌کنندگان عملا سهمی از نمایش آثار در تلویزیون ندارند و در حوزه اکران نیز اوضاع چندان مناسب نیست و به همین دلیل حوزه نمایش خانگی برای بازگشت سرمایه اهمیت بسیار بالایی دارد، اما علی‌رفم فعالیت‌های خوبی که در حال انجام است معضل بزرگ ناکارآمدی قوانین قضایی است و عدم تعریف درست از عمل مجرمانه قاچاق محصولات فرهنگی در قانون است.

تهیه‌کننده فیلم «دایره زنگی» خاطرنشان کرد: در حال حاضر وقتی یک فرد با تعداد بالای از CD و DVD قاچاق دستگیر می‌شود تنها با پرداخت مبلغی جریمه آزاد می‌شود و در قانون بحثی برای جلوگیری از این حرکت مجرمانه پیش‌بینی نشده است و فرد پس از پرداخت جریمه کمی، بلافاصله کار مجرمانه خود را از سر می‌گیرد در صورتیکه این موضوع به حیات حرفه‌ای و اقتصادی افراد زیادی ضربه بزرگی می‌زند.

تهیه‌کننده فیلم «به رنگ ارغوان» ادامه داد: طبق آمارها گردش مالی شبکه قاچاق محصولات فرهنگی در سال بیش از هزار میلیارد تومان است در حالیکه اگر قوانین پیشگیرانه و سخت‌گیرانه در برخورد با این فراد تدوین شود و باعث شود حتی نیمی از این مبلغ در اختیار مولفین و صاحبان آثار سینمایی قرار گیرد می‌شود 500 میلیارد تومان که این مبلغ سه برابر گردش مالی فعالی خواهد بود و امنیت روانی و شغلی در سینما ایجاد خواهد شد.

ساداتیان در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار داشت: در کنار مبارزه فیزیکی با قاچاق محصولات فرهنگی ما شاهد تغییر ماهیت قاچاق از فروش خیابانی به سمت فضای مجازی هستیم و بسیار مهم است تا با تدوین قوانین کارآمد ضمن برخورد قاطع با چنین جرمی زمینه بازگشت مجدد مجرمان به این حوزه به حداقل ممکن برسد.

Gallery

Print
کلمات کلیدی:

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دات نت نیوک فارسی