چگونگی رشد سایت های غیرمجاز دانلود فیلم و راهکارهای پیشگیری از فعالیت آنها (بخش پایانی)

«قانون»، پادزهر مهلک سایت‏ های غیر مجاز دانلود

«قانون»، پادزهر مهلک سایت‏ های غیر مجاز دانلود

بانی فیلم – گروه سینمای ایران- نسرین بختیاری: مسأله نبود قانون بازدارنده برای فیلم هایی که در بستر اینترنت به صورت غیر قانونی قرار می گیرد، این روزها تبدیل به پاشنه آشیل فضای مجازی شده است. نبود قانون کپی رایت، عدم توجه به فضای مجازی و همچنین گسترش قارچ گونه شبکه های مجازی غیرقانونی که هر روز از یک بخش سر در می آورد، باعث می شود که شناسایی این سایت ها تا حدودی با دشواری همراه باشد. چندی پیش خبری مبنی بر امحا و نابودی سی دی های قاچاق از راه شبکه ها و سایت اینترنتی غیر مجاز منتشر شد که سردار حسن رحیمی در این رابطه گفته بود: « ۷۰۰ دستگاه تکثیر غیرقانونی توقیف شد و بیش از ۱۱ میلیون سی دی غیرمجاز و مبتذل توقیف شد که بیش از ۵ میلیون سی دی با حضور مقامات قضایی و ارشاد امحا می شود. در این عملیات ۴۰۰ واحد مرکز فرهنگی بررسی شد که اکثر این واحدها فاقد مجوز بودند و به کپی غیرمجاز آثار ایرانی و توزیع فیلم های خارجی می پرداختند.» این اقدام از سوی هنرمندان با استقبال مواجه شد، اما اکثریت آنان بر این باورند که باید گلوگاه های اصلی و منابع تکثیر بسته شود؛ چرا که بعد از مدتی کوتاه این واحدهای تکثیر و سایت ها به کار خود ادامه می دهند. سوال ما از سینماگران و کارشناسان این است که سایت هایی نظیر تاینی موویز چطور و از راه چه منابعی فیلم ها در مدت زمانی اندک روی این سایت ها به صورت دوبله شده قرارمی گیرند.
در قسمت قبلی گزارش حاضر محمد مهدی جعفری مدیرعامل موسسه قرن بیست و یک در این رابطه به بانی فیلم گفت: آغاز فعالیت سایت هایی از این قبیل به ۷ یا ۶ سال پیش بر می گردد و هیچکس از جمله خود ما در ابتدای کار آن ها را جدی نمی گرفت و به نظر شوخی بود. این سایت ها از روی پلت فرم های ساده کپی می گیرند و روی آن می ریزند و بسیاری می گویند رایگان کار می کنیم و بعضی دیگر پول بسیاری به دست می آوردند.
امیر سمواتی، تهیه کننده و کارگردان در این خصوص بیان کرد: وقتی مسئولان به این رغبت پیدا می کنند که فیلمی را از کشور دیگری بگیرند، دوبله کنند و نمایش دهند، دیگر حرجی برای آن ها ایجاد نمی کند که از فیلم های ما استفاده کنند. به یاد می آورم فیلم «کافه ترانزیت» را به عنوان محصول مشترک ایران و فرانسه ساخته بودیم و در آمریکا از آن سو استفاده کرده بودند و شکایت کردیم و وکیل گرفتیم، اما در میانه متوجه شدیم اصلا نمی توانیم کاری در این رابطه انجام دهیم؛ چون میزان سو استفاده آثار ایرانی از خارجی بسیار بیشتر از میزان درخواست خسارت ما بود.
غلامرضا موسوی تهیه کننده در این رابطه عنوان کرد: این سایت ها خیلی زیادند و روز به روز مثل قارچ رشد می کنند. شورای عالی تهیه کنندگان هم از همکاران خود خواسته است که در این زمینه فعال باشد و یکی از همکاران ما سمیناری در رابطه با سرقت های اینترنتی گذاشته است و نماینده پلیس فتا گزارش هایی را ارائه کردند.


علیرضا تابش:
عدم رعایت قانون کپی رایت عامل بروز مشکلات است
علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پاسخ به این پرسش که سایت های غیرقانونی نظیر تاینی موویز و ملیت کلاب چطور در فضای فعلی اینترنتی و مجازی ما رشد می‌کنند و چطور و از طریق چه منابعی با کیفیت بالا فیلم‌ها را اینجا دوبله می‌کنند، به بانی فیلم گفت: تحولات در بستر وب روزانه و با سرعت، در حال به وقوع پیوستن هستند و تعداد کلیک‌های کاربران آن، ارزش ریالی زیاد دارد که در دنیای مدرن با نام تجارت الکترونیک از آن یاد می‌شود.
اگر بخواهیم علل اصلی این سوال شما را مورد بررسی قرار دهیم، باید متغیرهای زیادی را در نظر بگیریم، اما از مهمترین آنها، در درجه نخست می‌توان به عدم رعایت قوانین کپی رایت اشاره کرد که جای بحث زیادی دارد و در درجه دوم عدم توجه به فضای مجازی به ویژه در حوزه توزیع آثار سینمایی و سرمایه گذاری در بازار تصویر است.
تابش افزود: متاسفانه در این سال‌ها تناسب سینما و تجارت الکترونیک به درستی تعریف نشده است و این خلاء سبب شکل‌گیری وب‌سایت‌هایی نظیر تاینی موویز شده که نمونه‌های جهانی آن هم کم نیستند، اما قوانین حاکم بر وب در عرصه بین الملل به سرعت از پدید آمدن یا فعالیت متناوب این وب‌سایت‌ها جلوگیری می‌کند. به طور طبیعی گردانندگان وب سایت‌هایی مثل تاینی موویز، خوراک خود را به راحتی از منابع غیرایرانی تامین و با اجاره یا خرید یک یا چند سرور نسبت به توزیع و فروش آنها در بستر یک سایت اقدام می‌کنند. بنابراین، زمانی که زنجیره ارزش برای یک کسب و کار اینترنتی به درستی شکل بگیرد، به طور مستقیم منابع زیادی برای گسترش قلمرو فعالیت‌های آن به وجود خواهد آمد و مسیر رشد را طی می‌کند که نمونه‌های مورد اشاره از این قاعده مستثنی نیستند.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که ظرفیت بازار ایران برای توسعه کسب و کارهای الکترونیک بسیار بالاست؛ به طوری که امروزه شاهد شکوفایی فروشگاه‌های اینترنتی مشهوری در بازار هستیم که حتی برخی از آنها از نظر رتبه یا میزان فروش در خاورمیانه هم جایگاه قابل توجهی یافته‌اند. خوشبختانه در حوزه وب سایت‌های خدماتی در عرصه فیلم و سینما، بازار اینترنتی رو به رشدی داریم و در این چندسال نمونه‌های موفقی پا به میدان گذاشته‌اند. پس می‌توان از ظرفیت‌های فعلی بیشترین بهره را برد و موجب افزایش سهم بازار تصویر داخل در این بازار گسترده بود. با این وجود، عدم توجه به بارگذاری فیلم ها، بدون توجه به لزوم خرید حقوق، می تواند اعتبار و عمر پلتفرم های دارای مجوز و امکان گسترش آنها به فراسوی مرزها را با خطر مواجه کند.
وی در پاسخ به این پرسش که نیازمند چه بسترسازی‌ها و قوانین در این رابطه هستیم تا کمتر شاهد این مسائل باشیم، عنوان کرد:
در بخش سینما می‌توان بسترسازی را با فراهم آوردن شرایطی برای حضور فعالان بخش خصوصی با حمایت‌های مادی و معنوی خود در راستای اهداف نهضت تولید محتوا فراهم کرد. بخشی از این کار با ایجاد پلتفرم‌های VOD و تغییر شکل توزیع آثار به وقوع پیوسته است، اما این تنها نیمی از کار خواهد بود. نیمه‌سرنوشت ساز دیگری به نام قوانین جرایم اینترنتی وجود دارد که از الزامات کلیدی در این بسترسازی و تضمینی برای ادامه حیات این بازار است. ضرورت تدوین قوانین منسجم بین المللی در حوزه جرایم اینترنتی از مهمترین مولفه‌ها در هدایت این بازار است.
او ادامه داد: خوشبختانه ستاد صیانت از محصولات فرهنگی و هنری در موسسه رسانه‌های تصویری با تعامل پلیس فتا و قوه قضائیه با هرگونه عرضه غیرقانونی محصولات فرهنگی در همه استان ها برخورد می‌کند و این تعامل باعث ثبات بیشتری در بازار اینترنتی این حوزه خواهد بود. ما از طرفی در بنیاد سینمایی فارابی ذیل طرح جامع سینما، در حال تدوین شیوه نامه‌ای برای «حمایت از کسب و کارهای اینترنتی در حوزه سینما» هستیم تا بتوانیم با حمایت از پروژه‌های خلاقانه و ارزش‌آفرین به توانمندسازی و تسهیل‌ کسب ‌وکارهای نوپا در فضای مجازی به ویژه در حوزه تصویر و گسترش بازار آن کمک کنیم.
تابش در خصوص اینکه چرا به یکباره بعد از گذشت مدت زمانی طولانی متوجه وجود سایت‌هاى غیرقانونى می شویم و معمولا مواجهه با سایت‌هایی از این قبیل تا این اندازه با تاخر زمانی رو به روست، توضیح داد: به دلیل ماهیت رشد شبکه‌ای و توسعه روز افزون تکنولوژی‌ها و به طبع آن شکل‌گیری روز افزون وبسایت‌های جدید، تاخر زمانی تا حدی امری طبیعی خواهد بود، چون مخاطب پیش از هر اقدامی نیازمند آشنایی با همه‌ جوانب آن خدمت یا سرویس است. از سویی دیگر تعطیل کردن یک کسب و کار، به ویژه اگر مجوزهای لازم را کسب کرده باشد، با ملاحظات حقوقی و قضایی رو به رو خواهد بود که بخشی دیگر از این تاخر در این مرحله به وقوع می پیوندد. در مجموع امیدواریم که توجه همه نهادهاى مسئول به این حوزه مهم جلب شود. بازار سرگرمى و محتوا در وب، بازار بسیار مهم و تاثیرگذاری است که خانواده و نسل نو مصرف کننده عمده آن است. همگرایى در حوزه سیاستگذاری و اجرا می تواند برخى از این تاخیرها و غفلت ها را جبران کند.
وی افزود: از سوی دیگر، با گسترش پلتفرم هایی که قوانین داخلی و بین المللی را مراعات کنند، می توان به توسعه تدریجی آن به برخی کشورهای منطقه هم فکر کرد. این ظرفیتی است که باید در وضع سیاست های امروز بازار صنعت تصویر، مورد نظر قرار داد و به این شکل، در چارچوب برنامه های میان مدت، در مرحله اول، با جدیت به سمت بازارهای بالقوه ای که در حوزه فارسی زبان وجود دارد، حرکت کرد.


محمود گبرلو:
انگار فرهنگ برای دولتمردان اهمیت ندارد
محمود گبرلو، نویسنده و منتقد در رابطه با اینکه سایت هایی نظیر تاینی مووی چطور و از راه چه منابعی فیلم ها را در مدت زمانی اندک روی این سایت ها به صورت دوبله شده قرار می دهند، به بانی فیلم گفت: در عرصه فرهنگ با کم لطفی از سوی دولتمردان مواجهیم و همیشه در مورد مسائل مختلف موضع گیری های به موقع دارند، اما در حوزه فرهنگ با نوعی کم لطفی رو به روییم که انگار فرهنگ برایشان اهمیت ندارد و جدی نیست. در صورتی که سینما و فرهنگ با نسل جوانی که می خواهد آینده این کشور را اداره کند، رو به روست و به طور طبیعی باید تلاش کنیم سینمای ملی ما به نحو احسن جا بیفتد و دیده شود و از آن حمایت جدی شود. متأسفانه این طور نیست و سینمای ملی ایران را به فراموشی سپردند و برای حمایت از آن گام بر نمی دارند. یکی از این مباحث همین دانلودهایی است که در فضای مجازی به صورت غیرقانونی انجام می شود و به نوعی به سینمای ایران خیانت می کند. این به جریان تولید در سینمای ایران ضربه می زند. وقتی سینمای ایران منفعل باشد و از آن حمایت جدی نشود، سرشکسته می شوند و در آینده شاهد این هستیم که فیلمساز یا تهیه کننده با انگیزه کمتر فضای حرکت دارد. دلیل عمده این است دولتمردان ما به حوزه فرهنگ بی توجه هستند.
گبرلو خاطرنشان کرد: سینما و حتی فیلم های کمدی برای مردم این مرز و بوم تولید فکر می کند. مردم از راه فیلم های کمدی هم می خواهند به آرامش ذهنی برسند تا بتوانند به خوبی به کارهای دیگر خود برسند. این فراغت و آرامش را سینما برایشان ایجاد می کند. فیلم های سیاسی و اجتماعی نیز می توانند به تعالی تفکر در جامعه کمک کند، اما چون حمایت های لازم صورت نمی گیرد، پیشروی نداریم. سینما به دولتمردان و رویکردهای خانوادگی می تواند کمک کند و این به شرطی است که سینماگر یا تهیه کننده احساس حمایت شدن داشته باشد. راه حمایت این است که مانع ورود افراد ناباب و متخلف به این حوزه شویم، اما متأسفانه این کمرنگ است.
گبرلو در این خصوص که چطور باید با توجه به تمام شدن عمر لوح فشرده مانع دانلود غیر قانونی شد، گفت: در وهله اول باید فرهنگ آن ایجاد شود، اما ما متأسفانه فرهنگ جلوگیری از حرکت های غیرقانونی را در تمام ابعاد نداریم؛ یعنی خیلی راحت از بسیاری از مسائل کپی برداری می کنیم و کسی توجه نمی کند. به طور خود به خود این سایت ها و دانلودهای غیرقانونی به تولید در سینمای ایران ضربه می زند و راه این است که فرهنگ آن در جامعه و دولتمردان ایجاد شود. بعد از فرهنگسازی اگر عوامل اجرایی به طور قاطع وارد عمل شوند، کسی جرأت تخلف ندارد.

 

محسن محسنی نسب:
وجود سایت های غیرقانونی به جریان سینما صدمه می زند
محسن محسنی نسب تهیه کننده و کارگردان در رابطه با اینکه سایت هایی نظیر تاینی مووی چطور و از راه چه منابعی فیلم ها را در مدت زمانی اندک روی این سایت ها قرار می دهند و چرا نحوه مواجهه قانونی با این موارد همواره با تأخر زمانی همراه است، به بانی فیلم گفت: در کشوری زندگی می کنیم که نیروی انتظامی کشور ما کارکرد خوبی دارد و حتی در سطح بین الملل هم فعالیت های پلیسی ایران فوق العاده است. این سوال مطرح می شود که در مورد سرقتی به این شکل آیا واقعا پلیس دخیل نیست؟ این جای تعجب ندارد؟ چرا پلیس در خصوص سرقت از هنرمندان نقش کمرنگی ایفا می کند؟ در صورتی که کوچکترین اتفاق در فضای مجازی بیفتد، به سرعت با واکنش پلیس رو به رو می شود. این موضوع عجیبی است که در مدیریت کلان کشور باید در نظر گرفته شود. ما روی غالب آثارمان حسابی باز نمی کنیم چون تا در فضای مجازی گذاشته شود، سرقت می شود.
محسنی نسب با اشاره به اینکه بخش عمده ای از بودجه ساخت فیلم از فروش بلیت تأمین می شود، خاطرنشان کرد: وجود این سایت های غیرقانونی به جریان روز سینمای ایران آسیب جدی می زند.
این کارگردان در پاسخ به اینکه آیا راهکاری به نظرتان می رسد که دانلود غیرقانونی اتفاق نیفتد، تشریح کرد: می توانیم شبکه های پولی اینترنتی را گسترش دهیم تا کمتر با قاچاق و سرقت آثار رو به رو شویم. از مسئولان می خواهم از هنرمندانی که آثارشان به طور رایگان و بدون رضایت در اینترنت قرار می گیرد، حمایت کنند.


بهمن گودرزی:
رو به روی چشممان اموالمان را می برند و نمی توانیم کاری انجام دهیم
بهمن گودرزی، کارگردان و مدیرتولید در رابطه با اینکه سایت هایی نظیر تاینی مووی چطور و از راه چه منابعی فیلم ها را در مدت زمانی اندک روی این سایت ها به صورت دوبله شده قرار می دهند، به بانی فیلم گفت: فکر می کنم دلیل افزایش این سایت ها سود دهی بالای آنهاست و فرد بدون اینکه هزینه زیادی صرف کند، می تواند آن ها را با دانلود ببیند. این شرایط شبیه شبکه های ماهواره ای است که به سرعت می توانید فیلمی که صبح آمده را شب ببینید و مردم هم راضی اند. فیلم های ما را این شبکه ها پخش کردند و معمولا وقتی فیلم ها به شبکه نمایش خانگی می آیند، ۲۴ ساعت نمی کشد که به طور گسترده آنها را پخش می کنند!
این کارگردان ادامه داد: کسانی که سایت های غیرقانونی دارند، تولید ندارند چون تولید گران است و معمولا همه چیز را به صورت آماده دانلود می کنند و یا سی دی آن را می خرند. دو ساعت طول می کشد که فیلم ها در تمام سایت ها باشند و این افراد در شبکه های ماهواره ای حداقل برای مدتی کوتاه می توانند جدول پخش خود را با این فیلم ها پر کنند.
وی در خصوص علت برخورد نکردن با این سایت های غیرقانونی توضیح داد: معمولا متولی در این زمینه وجود ندارد و صدای ما به عنوان کارگردان، سهام دار و سرمایه گذار فیلم به جایی نمی رسد. در واقع طرح ۲۴ ساعته ای مانند چند روز گذشته اجرا می شود و اقداماتی انجام شده و تمام می شود. هیچ برنامه یا شعبه خاصی برای پیگیری این مسائل وجود ندارد و اهالی سینما هم به حدی پیگیر شدند و به نتیجه نرسیدند که خسته شدند. دقیقا مثل این است دزدی بیاید و اموال شما را بدزدد و تمام این ها را ببینید و نتوانیم کاری انجام دهیم. حکایت اینترنت و شبکه های ماهواره ای همین است که رو به روی چشممان اموالمان را می برند و کاری نمی توانیم انجام دهیم و این خیلی دردناک است.
گودرزی خاطرنشان کرد: دردهای ما متفاوت از دیگر دوستمانمان نیست و می بینیم که گاهی پنج فیلم و نتیجه زحمت یک کارگردان را در یک دی وی دی قرار می دهند. لازم است یادآوری کنم وزارت اطلاعات ما می تواند یک انسان بی شناسنامه را ظرف چند دقیقه پیدا کند. وقتی این بضاعت را داریم، می توانیم کاری انجام دهیم. آدم های کوتوله در قبال افراد بزرگی که می توانند مقابلشان بایستند، شوخی هستند.
این کارگردان عنوان کرد: ما ظرفیت و اراده لازم برای مبارزه با این موضوع را داریم، اما گاهی انگار نمی شود یا نمی گذارند و اگر این بخش تکمیل شود، افرادی که کار غیرقانونی انجام می دهند، کن فیکون می شوند. نمی دانم چه اتفاقی می افتد که فعل خواستن صرف نمی شود.
وی با تأکید بر اینکه این فیلم ها به جریان رایج فیلم های ایرانی لطمه می زنند، گفت: ممکن است فیلم من ظرف مدتی کوتاه وارد شبکه ویدئویی شود و بعد از ماهواره سر در بیاورد و کسی که قرار است آن را گران تر بخرد، ارزانتر می خرد، چون به فاصله کوتاه پخش می شود. وقتی مخاطب بخواهد فیلمی را بخرد و لحظه ای به این فکر کند که به سرعت ماهواره پخش می کند، نمی خرد و مسلم است فیلمهای ایرانی هم از این قضیه ضربه می خورند.

Gallery

Print
کلمات کلیدی:

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دات نت نیوک فارسی