مقالات

واژه نامه

واژه نامه


تلویزیون خطی ( Linear TV ) : 
تلویزیون خطی به سرویسی گفته میشود که اطلاعات ویدئویی بصورت یک جریان بلادرنگ از فرستنده به سمت دستگاه گیرنده به طور مداوم برقرار باشد بدون اینکه کاربر امکان انتخاب ترتیب پخش برنامه ها یا توقف و پخش مجدد آنها را داشته باشد مانند تلویزیونهای سنتی پخش زمینی ، ماهواره ای ، کابلی و یا ایتترنتی . 
 
تلویزیون اینترنتی (Internet TV ) : 
به پخش خطی تلویزیون یا غیر خطی ویدئو در بستر اینترنت با استفاده از پروتکل IP و قابل دسترس از طریق وبسایت ، تلویزیون اینترنتی یا تلویزیون آنلاین )Online TV( گفته میشود . پخش شبکه های تلویزیون از طریق سایتی مانند  www.irib.ir ، یوتیوب ، آپارات و سایر سایتهای اشتراک گذاری ویدئو مصداق تلویزیون اینترنتی میباشند . در تلویزیون اینترنتی ، برخلاف IPTV ، امنیت و کیفیت سرویس تضمین نمیشود و محدودیت جغرافیایی برای مشتریان وجود ندارد  . 
 
وب تی وی (WebTV ) : 
وب تی وی آداپتوری جهت اتصال تلویزیون به اینترنت با اولویت جستجو در وب و چک کردن ایمیل است . هر چند وب تی وی قابلیتهای عملکردی وب بروزر تحت کامپیوتر را ندارد اما جایگزین ارزانی برای کامپیوترهای سنتی متصل به اینترنت محسوب میشود . در حال حاضر تلویزیونهای هوشمند قابلیت وب تی وی را درون خود جای داده اند و نیازی به تجهیزات جداگانه وجود ندارد .    
 
 :( Webcasting ) وب کستینگ
هر نوع عرضه محتوا در شبکه اینترنت و از طریق وب را وب کستینگ میگویند . انواع وبسایتهای خبری ، آموزشی ، سرگرمی که یکی از اشکال محتوا مانند متن ، صدا و تصویر را منتشر میکنند عمل وب کستینگ را انجام میدهند .   
 
 : Catch up TV 
در سرویس Catch up TV که یک سرویس VOD  تحت شبکه IP میباشد ، برنامه هایی که قبلا از شبکه پخش همگانی پخش شده اند ) از چند ساعت تا چند روز ( ، در سرور تعاملی ذخیره میشوند و بیننده میتواند پس از مشاهده و جستجوی فهرست برنامه ها ، برنامه دلخواه خود را از طریق سرور دریافت نماید تا در زمان دلخواه از طریق دستگاه گیرنده خود مانند ست تاپ باکس تماشا کند .  
  
 
 : (Personal video recorde  ( PVR
به تجهیزی گفته میشود که امکان ضبط و ذخیره برنامه های خطی در حال پخش را روی دیسک سخت داخلی یا حافظه قابل اتصال به درگاه خارجی به منظور مشاهده در زمان دلخواه فراهم می آورد . نام دیگر این وسیله Personal ( PDR
 . میباشد )digital recorder
 
 : ( Network personal video recorder ( nPVR
به امکان ضبط برنامه های خطی در حال پخش روی سرور شبکه برای مشاهده در زمان دلخواه گفته میشود . 
تفاوت nPVR و Catch up TV در اینست که در سرویس Catch up TV همیشه مدت زمان مشخصی از برنامه ها بصورت ضبط شده در سرور وجود دارد اما در سرویس nPVR هر زمانی که کاربر اراده کرد ، دگمه ضبط را فشار میدهد و برنامه مورد نظر روی سرور شبکه ضبط میشود . 
 
 : Time shifting 
به عملکردی که با ضبط و ذخیره سازی محتویات در حال پخش با وسیله ای تحت عنوان PVR در تجهیزاتی مانند رسیور دیجیتال ماهواره ای ، ست تاپ باکس و تلویزیون هوشمند ، امکان پخش آنها را در زمان دلخواه فراهم میسازد ، تایم شیفتینگ و به برنامه ضبط شده Time-shifted TV گفته میشود .     
 
تلویزیون هوشمند ) Smart TV ( : 
تلویزیون هوشمند که گاهی اوقات تلویزیون متصل هم نامیده میشود ، ترمینالی است که پاسخگوی نیاز فعلی کاربران به فن آوری های اینترنت و وب در کنار تماشای تلویزیون میباشد . تلویزیونهای هوشمند که معمولا دارای سیستم عامل هستند به مثابه یک کامپیوتر درون تلویزیون یا درون ست تاپ باکس تلقی میشوند به گونه ای که سرویسهای اینترنتی مانند شبکه های اجتماعی ، بازیهای آنلاین ، تبلیغات هوشمند و IPTV را در کنار شبکه های سنتی تلویزیونی فراهم می آورند . 
 
 :( Multi Screen  ) مالتی اسکرین
مالتی اسکرین یا Second Screen به امکان استفاده همزمان از انواع خدمات قابل ارائه در تلویزیون ، اینترنت و موبایل گفته میشود . در واقع مالتی اسکرین بستری کاملا مقیاس پذیر در سراسر یک شبکه است که به کاربر امکان استفاده از خدمات محتوایی و اطلاعاتی مورد نظر خود را با هر وسیله ای ، در هر زمانی و در هر مکانی از منزل و یا خارج آن مقدور میسازد .  
 
 
 : Trick mode عملکرد
به قابلیت Rewind ، Forward ،Pause  محتویات ، عملکرد Trick mode و به سرویس تلویزیونی که دارای این عملکرد باشد TV with trick mode گفته میشود .  
 
 : ) Video on demand  ( VOD   ویدئوی درخواستی
ارایه خدمات پخش محتویات صوتی و تصویری شامل انواع فیلم ، سریال ، کلیپ ، فیلم کوتاه و مانند آن از بستر ارتباطات داده بصورتی که هر استفاده کننده قادر به مشاهده محتوای اختصاصی و انتخابی خود باشد .  
 
   : ) Audio on demand  ( AOD  صدای درخواستی
ارائه خدمات پخش محتوای صوتی شامل انواع موسیقی ، کتاب صوتی ، سخنرانی و مانند آن با استفاده از بستر ارتباطات داده بصورتی که هر استفاده کننده قادر به شنیدن محتوای اختصاصی و انتخابی خود باشد . 
 
 : ) Subscription VOD ( SVOD
در سرویس SVOD مشترکین در قبال پرداخت شارژ ماهیانه ، به محتویات دلخواه خود دسترسی نامحدود خواهند داشت . 
معروفترین کمپانیهای ارائه دهنده این سرویس نت فلیکس و آمازون هستند .  
 
 :  ) Transactional VOD ( TVOD
در این سرویس به ازای هر درخواست برای تماشای محتویات میبایست هزینه آن جداگانه پرداخت گردد . در برخی سرویسها کاربر به طور دائم به محتوای خریداری شده دسترسی خواهد داشت و در برخی دیگر برای مدت معینی بطور موقت دسترسی خواهد داشت . سرویس گوگل پلی یا iTunes شباهت زیادی به سرویس TVOD دارند . 
 
 : ) Pay Per View( PPV
در سرویس PPV که معمولا برای مسابقات زنده ورزشی مانند بوکس ، هاکی ، کشتی ...  استفاده میگردد ، به ازای هر بار تماشا ، میبایست پول آنرا جداگانه پرداخت نمود لذا برخلاف VOD که کاربر تعیین میکند چه چیزی را در چه زمانی مشاهده کند سرویس PPV زمانبندی مشخص و غیر قابل تغییری دارد .  
 
 
  
 
 : ) Advertising VOD ( AVOD
در این سرویس امکان استفاده از محتویات بصورت مجانی در کنار تماشای تبلیغات اجباری مهیا میباشد مانند سرویس 
  Hulu شرکت
 
  : ) Movie on demand  ( MOD 
ارائه فیلمهایی با کیفیت DVD یا HD طبق درخواست کاربر با قابلیتهای کنترلی مانند توقف ، پخش مجدد ، برگشت به عقب و رفتن به جلو ) مانند VCR ( . 
 
  : ) Near VOD ( NVOD
NVOD یک سرویس Pay per view ( PPV ( میباشد که در سیستمهای تلویزیون دیجیتال چند کاناله کابلی و ماهواره ای کاربرد دارد ، نحوه عملکرد آن به گونه ای است که از یک کانال تلویزیونی ،کانال های تلویزیونی مشابه با فاصله های زمانی مشخص مثلا هر 01 یا 01 دقیقه تولید میشود تا قابلیت تماشای یک شبکه تلویزیونی در فواصل زمانی مختلف از کانالهای مختلف را فراهم آورد و بسته به درخواست مشتری در اختیار او قرار گیرد . در واقع Near VOD تلفیقی از بردکست و VOD میباشد .  
شکل زیر مثالی از این سرویس را نشان میدهد. 
  
  
 
  : Push VOD 
در سرویس Push VOD  سرویس دهنده محتویات پر بازدید را بدون درخواست کاربر یا محتویات مورد درخواست کاربر را برای ذخیره در حافظه ست تاپ باکس در مواقع غیر پیک مانند شب تا صبح جهت استفاده بهینه از پهنای باند ، ارسال میکند . سیستم  Push VOD از PVR برای ذخیره اطلاعات روی ست تاپ باکس استفاده میکند .  
 
  : ) Internet Protocol TV ( IPTV 
IPTV تلویزیون مبتنی بر پروتکل اینترنتی (IP) یا نوعی خدمات چندرسانه ای است که در آن محتوای تلویزیونی بهمراه خدمات ارزش افزوده ) E-learning ، VOD ، Catch up TV  ، EPG و.... ( از طریق یک شبکه داده باند وسیع و مدیریت شده ، توسط بیننده دریافت میشود و به دلیل مدیریت شده بودن شبکه ، امنیت و کیفیت سرویس توسط سرویس دهنده تضمین میشود و معمولا با استفاده از گیرنده خاص مانند ست تاپ باکس بر روی تلویزیون مشاهده میگردد  مهمترین ویژگیIPTV  ، تعاملی بودن رابطه میان سرویس دهنده و کاربرنهایی و پخش غیر خطی برنامه ها طبق درخواست کاربر میباشد ) VOD ( .  
 
OTT  :  OTT عبارتی عمومی برای خدماتی است که از طریق اینترنت آزاد تحویل می شوند . عبارت عامی برای تحویل خدمات ) ویدئو ، صوت ، محتوا ( از طریق شبکه اینترنت در هر جا ، هر زمان و روی هر دستگاه متصل به اینترنت ولی منظور خدمات ارائه شده توسط اپراتورهای شبکه نیست . بدین معنی که اپراتوارهای شبکه تنها نقش زیر ساخت را بر عهده دارند . 
از آنجاییکه سرویسهای OTT بر روی سرویس های ساده  دسترسی به  اینترنت سوار می شوند و به هیچ گونه پیوستگی تجاری و فناوری به اپراتور های شبکه نیاز ندارند به آن "Over The Top"  یا OTT  میگویند . 
ویدئوهای ارائه شده در بستر OTT  میتوانند به صورت خطی ) Linear ( مانند برنامه های زنده تلویزیونی یا به صورت 
 . باشند ) Video on demand ( درخواستی
0 - خدمات ارتباطی مانند Skype ،  Voip ، چت با ویدئو یا فاقد ویدئو  خدمات OTT :        0-  برنامه های کاربردی مانند فیس بوک ، توییتر و Linkedin 
3- محتوای ویدئویی و صوتی مانند OTT Video ، OTT TV . استریمینگ و ویدئوی              درخواستی  مانند نت فلیکس ، یوتیوب ، بازی های آنلاین ویدئویی و موزیک آنلاین 
   
  
 
تلویزیون پولی PAY TV : 
سرویس تلویزیون پولی ) Pay TV ( اصولا یک سرویس حق اشتراکی محسوب میشود که در آن مشترکین تلویزیونهای کابلی و ماهواره ای )  در مواردی پخش زمینی دیجیتال و اینترنتی ( علاوه بر شارژ عادی ، یک شارژ اضافه ماهیانه یا شارژ PPV برای استفاده از محتویاتی مانند رویدادهای مهم ورزشی ، فیلمهای سینمایی و برنامه های سرگرمی می پردازند . معمولا کاربران ، محتویات تلویزیون پولی را که کد گذاری شده از طریق دستگاه دکودر دریافت مینماید . نحوه دریافت برنامه های دلخواه به دو شکل سفارشی ) On demand ( و از قبل برنامه ریزی شده ) Scheduled time ( میباشد 
   .
 
 : ) Connected TV ( تلویزیون متصل
Connected TV  یا همان تلویزیون متصل یا تلویزیون آمیخته ، دستگاه تلویزیونی است مجهز به سیستم عامل که امکان دسترسی به شبکهIP را دارد به گونه ای که در آن ، خدمات یا از طریقIP  و یا از طریق پخش سنتی توأمان با IP ، ارائه میگردد . واسط شبکه آنها معمولاً به صورت کابلی است اما کارخانه های سازنده امکان استفاده از واسطهایی چون Wi-Fi را نیز فراهم کرده اند .     
 در فناوری تلویزیون متصل از یک اتصال باند پهن برای ارائهCatch-up  ، محتوای مورد تقاضا وOTT   و همچنین برنامه های کاربردی دیگر و ویژگیهای تعاملی ، در صفحه تلویزیون استفاده میگردد .  
  
هایبرید : 
مفهوم هایبرید در رسانه های نوین عبارت از ترکیب شبکه باند پهن و پخش همگانی ) رادیو و تلویزیون دیجیتال زمینی و ماهواره ای ( برای ارسال بهینه تصویر، صدا و داده با استفاده از نقاط قوت هرکدام است . شبکه باند وسیع از لحاظ ظرفیت و تعداد همزمان کاربران دچار محدودیت است و برای ارسال داده های حجیم صوتی و تصویری به تعداد زیاد کاربر مناسب نیست ، از طرفی شبکه پخش همگانی نیز محدودیت عدم تعامل با کاربر را دارد .به این ترتیب در سیستم هایبرید برای ارسال شبکه های زنده از سیستم پخش همگانی و برای ارسال و دریافت محتوای تعاملی از شبکه باند وسیع استفاده می شود. 
قابل ذکر است ، شبکه باند وسیع علاوه براینکه می تواند بر بستر اینترانت ملی و بصورت کاملاً مدیریت شده ) مشابه IPTV ( باشد ، میتواند بر بستر اینترنت جهانی نیز باشد .  
گیرنده های هایبرید : گیرنده هایی با تیونر  DTT  و امکان اتصال به شبکه باند وسیع . 
خدمات هایبرید : ترکیب شبکه های پخش همگانی با خدمات مرتبط یا غیر مرتبط به آنها . 
محتوای هایبرید : محتوای ترکیبی از محتوای پخش همگانی و باند وسیع  
  
ترکیبات مختلف هایبرید باند وسیع و پخش همگانی 
دسترسی به باندوسیع می تواند به صورت کاملاً مدیریت شده و یا بصورت غیرمدیریت شده و در حد دسترسی به اینترنت جهانی باشد .  براساس این دو مدل ، دو دسته بندی اصلی هایبرید خواهیم داشت: 
Hybrid Broadcast Broadband TV ( : HBBTV ( ترکیب شبکه باند وسیع با شبکه پخش همگانی که ارائه دهندگان خدماتIPTV  و پخش کنندگان همگانی بیشتر به دنبال این روش بوده اند. 
Hybrid Broadcast Internet TV ( : HBI TV ( ترکیب اینترنت با شبکه پخش همگانی که بیشتر مورد اقبال سازندگان تجهیزات خانگی مثل سونی و ... بوده است .  
تأمین کننده تلویزیون پخش همگانی، میتواند خدمت ویدئوی خود را از طریق اینترنت روی کامپیوتر  شخصی مشتری تحویل دهد، ولی اینگونه تحویل خدمت به عنوان تلویزیون هایبرید ، شناخته نمیشود.  
 
) Unicast ( تك پخشي               
  روش هاي متفاوت استريمينگ محتوا :      پخش همگاني يا برودكست ) Broadcast ( 
) Multicast  (  چندپخشي               
   
در يك شبكهIP سه نوع ارتباط بين تجهيزات سمت سرويس دهنده و سمت مشتري ، وجود دارد : 
 
 :)  Unicast ( تك پخشي
در اين روش به هر تجهيز مشتري مثل ست تاپ باكس ، تلفن همراه ، كامپيوتر شخصی و ... يك جريان ويدئويی مجزا ارسال ميشود و اگر چند كاربر ، يك كانال ويدئويی مشابه را درخواست كرده باشند ، هر تجهيز مشتري به يك جريان تك  پخشی مجزا نياز دارد .  
از ديد فنی پياده سازي پيكره بندي Unicast بسيار آسان است ولی پهناي باند زيادي از شبكه اشغال ميكند . 
سرورهاي استريمينگ گرانقيمت با كارآيی بالا كه مديريت تكرار و توزيع محتوا را به عهده دارند براي  هر مشترك ، جريان داده منحصر به فردي ارسال ميكنند كه براي كاربردهاي درخواستی مانند VOD ، مناسب است . روش تك پخشی براي تعداد كاربران زياد توصيه نمی شود زيرا باعث سرريز شدن داده در شبكه و عدم امكان پاسخ گويی سرورها می شود. 
 
ويژگيهاي ارتباط تك پخشي ) Unicast ( : 
بر اساس خواص پروتكل مورد استفاده در ارتباط تك پخشی ) TCP ( ، ارتباط تك پخشی داراي سرعت كم ، دقت بالا ، تعامل بين سرور و كلاينت ، امكان درخواست ارسال مجدد و امكان كنترل استريم ويدئويی هنگام نمايش ميباشد ) شبيه كنترلهاي Stop ، Forward ، Rewind ، Pause موجود در DVD ( . 
  
پخش همگاني يا برودكست ) Broadcast (: 
در اين روش جريان ويدئويی از سوي سرور به تجهيزات همه مشتريان متصل به شبكه ارسال ميگردد بدون در نظر گرفتن اينكه آنها جريان ويدئويی را درخواست كرده اند يا خير . در اين حالت ، تجهيزات همه مشتريان بايد بسته هاي ويدئويی ناخواسته را پردازش كنند و بار پردازشی زيادي به آنها تحميل ميشود .  
در پخش همگانی سه ويژگی شاخص وجود دارد : 
1 - امكان شناسايی مخاطب وجود ندارد . 
2 - امكان اطلاع از مشاهده يا عدم مشاهده مخاطب وجود ندارد .  
3 - امكان محدود كردن دسترسی بخشی از مخاطبان به محتويات وجود ندارد . 
 
 :) Multicast  (  چندپخشي
در اين روش جريان ويدئو تنها به تجهيزات كاربرانی كه آن را درخواست كرده اند ارسال می شود . 
كاربرد ارتباط چند پخشی در شبكه هايی است كه محتويات يكسانی بصورت همزمان براي مخاطبان زيادي پخش ميگردد مانند پخش تلويزيون خطی بر بستر IP . در اين روش بجاي اينكه براي هر كاربر يك استريم مجزا ساخته و ارسال شود ، تنها يك استريم به سوييچ يا روتر ارسال ميگردد و از آنجا براي مشتريان متقاضی ، نسخه هاي كپی ساخته و ارسال ميگردد كه منجر به صرفه جويی بزرگی در مصرف پهناي باند ميگردد .  
اين روش علاوه بر IPTV كاربردهاي وسيعی در ساير خدمات مانند ويدئو كنفرانس بلا درنگ ، آموزش الكترونيكی ، Voip و اطلاع رسانی بورس و بازار بصورت آنلاين دارد. 
ويژگيهاي ارتباط چند پخشي ) Multicast ( : 
در ارتباط چند پخشی طبق خصوصيات پروتكلUDP  ، يك ارتباط يكسويه غير تعاملی و فاقد كنترل استريم ويدئويی هنگام نمايش ميباشد . در اين ارتباط سرعت بالا و دقت پايين بدون امكان ارسال درخواست مجدد ميباشد .   

Gallery

Print
دسته ها: مقالات
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دات نت نیوک فارسی