آثار برگزیده مسعود کیمیایی
​مسعود کیمیایی نامی است که به راحتی وزنه‌ی بخشی مهم از فیلم‌های فارسی را برگردن دارد. در این مجموعه گزیده آثاری را از این چهره‌ی نام آشنای سینمای ایران می‌بینیم. آن‌هایی که با این کارگردان بزرگ آشنا نیستند یا شناخت کمی از آثار او دارند، با دیدن این مجموعه می‌توانند بخشی از آثار مهم او در بعد از انقلاب را دنبال کنند.​
نام فیلم
​بازیگران خلاصه داستان
safare sang.jpg
سفر سنگ
سال انتشار:1356
تهیه کننده:اسفند یار منفرد زاده


کارگردان: مسعود کیمیایی
نام ... نقش
۱ - سعيد راد .... غربتي
۲ - فرزانه تأييدي ....
۳ - محمدرضا فاضلي .... ياور
۴ - حسين گيل .... محمدحسن آهنگر
۵ - امراله صابري ....
۶ - حميد طاعتي .... سنگ تراش
۷ - آرش تاج تهراني ....
۸ - اكبر يكتا ....
۹ - جعفر والي ....
۱۰ - علي محزون .... ارباب روستا
۱۱ - سعيد پيردوست ....
۱۲ - حميد سعيدپور ....
۱۳ - نصرت كريمي ....
۱۴ - محمدولي احمدلو .... آسيابان
۱۵ - رضا حاجيان ....

ارباب روستا، سالهاست كه مالك تنها آسياب آبادي است و مردم را استثمار مي كند. او در ضمن از ساخته شدن آسيابي كه بتواند منافع مردم را تأمين كند جلوگيري مي كند. سنگ عظيمي را براي آسياب مدتهاست مردم روستا تراشيده اند و آماده كرده اند، اما براي حملش ايادي ارباب هميشه مانع شده اند. بالاخره يك كولي به روستا مي آيد. ورود كولي به روستا احساسات فرو خفته ي مردم را بيدار مي كند. ولي اكثريت جرأت همراهي با او را ندارند و بي تفاوت با سخنانش روبرو مي شوند. كولي با اينكه طرفيتي در ماجرا ندارد بالاخره موفق مي شود چند تن، از جمله يك آهنگر را تهييج كند تا براي آوردن سنگ بروند. بالاخره با زحمت بسيار و رفع و رجوع توطئه چيني هاي ارباب، من جمله فرستادن جاسوس به ميان گروه آنان،‌ سنگ به روستا آورده مي شود و خود سنگ خانه ظلم ارباب را بر سرش ويران مي كند.
tigh-abrisham.jpg 
تیغ و ابریشم 

سال انتشار:1364

کارگردان و تهیه کننده:
مسعود کیمیایی 
۱- جلال پيشواييان ....  
۲- جمشيد هاشم پور ....  
۳- فرامرز صديقي ....  
۴- فريماه فرجامي ....  
۵- محمد صالح علا ....  
۶- نرسي كركيا ....  
۷- مجيد مظفري ....  
۸- اكبر معززي ....  
۹- سيدحسين حسيني ....  
۱۰- علي محزون ....  
۱۱- سعيد پيردوست .... زنداني


در جلسه اي در بانكوك تصميم گرفته مي شود كه بيست تن هروئين خالص براي توزيع در دانشگاه،‌ مدارس، كارخانه ها و جبهه هاي جنگ به ايران حمل شود. زن و مرد جواني پس از دستگيري در بازجويي ارتباط خود را با شبكة بين المللي قاچاق و پخش مواد مخدر فاش مي كنند. زن در زندان خودكشي مي كند و مرد اطلاعات خود را دربارة ارتباط پدرش با شبكة قاچاق و پخش مواد مخدر در اختيار بازجو مي گذارد. پليس، راه را بر تريلي حامل مواد مخدر مي بندد. در اتوبان منتهي به پايتخت،‌ رانندة تريلي در درگيري با سردستة‌ گروه،‌ تريلي را به پمپ بنزين مي كوبد و موجب انفجار آن و از بين رفتن مواد مخدر مي شود.
FullImage.jpg 
 دندان مار 

سال انتشار: 1368

تهیه کنندگان:
مجید مدرسی/محمد مهدی دادگو

کارگردان: مسعود کیمیایی
 
۱- فرامرز صديقي ....  
۲- گلچهره سجاديه ....  
۳- احمد نجفي ....  
۴- فريبا كوثري ....  
۵- حسن رفيعي ....  
۶- نرسي كركيا ....  
۷- سعيد پيردوست ....  
۸- رضا خندان ....  
۹- نصرت كريمي ....  
۱۰- محمد عبدالهي ....  ​


رضا، كارگر چاپ خانه، پس از فوت مادرش يادگاري هاي مادر و پلاك برادر گمشده اش را بر مي دارد و در مسافرخانه اي ساكن مي شود. هم اتاق او جوان جنوبي جنگ زده اي است به نام احمد. بين آن دو روابط صميمانه اي برقرار مي شود. روز بعد رضا در ساك دستي خود يادگاري هاي مادر را نمي بيند. به احمد مشكوك مي شود، اما احمد او را متقاعد مي سازد كه ممكن است اشياي او را افرادي كه براي «آقا عبدل»، دلال كالاهاي احتكاري، كار مي كنند ربوده باشند. آن دو سراغ آقا عبدل مي روند. رضا گردن بند مادرش را به گردن عبدل مي بيند، اما به توصيه ي احمد از درگير شدن امتناع مي كند. عبدل دختري به نام فاطمه را به رضا مي سپارد كه به آدرس معيني ببرد. اما رضا ابتدا فاطمه را به خانه ي دوستش جلال و سپس به خانه ي مادري مي برد و او را به خواهرش زيور، كه از شوهرش جدا شده، مي سپارد. پس از آن رضا و احمد به سراغ عبدل مي روند. در يك درگيري انبارهاي كالاهاي احتكار شده ي او را به آتش مي كشند و به خانه باز مي گردند.​
FullImage (3).jpg
گروهبان

سال انتشار: 1369

تهیه کننده و کارگردان:
مسعود کیمیایی
۱- احمد نجفي ....  
۲- گلچهره سجاديه ....  
۳- شاهد احمدلو ....  
۴- ميرمحمد تجدد ....  
۵- سعيد پيردوست .... ناصرخان
۶- محمد عبدالهي ....  
۷- عباس قاجار .... مباشر در سركوب منطقه
۸- حسين ملكي ....  
۹- محمدولي احمدلو ....  
۱۰- اقدس صحت بخش ....  
۱۱- نصراله كبيري ....  
۱۲- حبيب معصومي ....  
۱۳- علي مرندي ....  ​
رستم، گروهبان بازنشسته ي ارتش، با خاتمه ي جنگ در وضع روحي ناراحت به زادگاهش بازمي گردد. همسر او كه سرپرستي فرزندشان را به عهده داشته در كارگاه تعويض روغني برادرش به كار مشغول است. رستم تصميم مي گيرد زميني راكه سال ها پيش قول نامه كرده بازپس بگيرد، اما طرف ديگر قرارداد خواست او را اجابت نمي كند. رستم و پسر چهارده ساله اش به جنگل، بر سر زمين مي روند و مشغول قطع درختان جنگلي مي شوند. ايادي صاحب زمين او را به شدت مضروب مي كنند. همسر رستم كه از اين وضع به تنگ آمده قصد دارد همراه مادرش، كه از مهاجران روس است، پس از باز شدن مرز ايران و شوروي به آن سوي مرز برود. رستم با دوست نظامي بازنشسته ي خود به منزل مالك زمين مي روند و پس از كشته شدن دوستش قباله ي زمين را بازپس مي گيرد. او سپس به مرز مي رود و همسرش را به خانه بازمي گرداند.
FullImage (4).jpg

ردپای گرگ

سال انتشار:1370

تهیه کننده: مرتضی شایسته

کارگردان: مسعود کیمیایی
۱ - فرامرز قريبيان ....
۲ - گلچهره سجاديه ....
۳ - نيكي كريمي ....
۴ - منوچهر حامدي ....
۵ - جلال مقدم ....
۶ - سعيد پيردوست .... مرد كور چاقوفروش
۷ - اميرحسين خان شهري ....
۸ - پروين فراهاني ....
۹ - كامران باختر ....
۱۰ - عباس قاجار ....
۱۱ - محمدولي احمدلو ....
۱۲ - ذبيح اله ارشدي ....
۱۳ - عليرضا رياحي ....
۱۴ - مرجان رضاخاني ....
۱۵ - حسن ملكي ....

رضا توسط دوست دوره ي جواني اش صادق خان به تهران دعوت مي شود. بيست سال پيش، رضا سه روز قبل از عروسي با طلعت به زندان افتاده و پس از آزادي در شوشتر مانده است. رضا پس از ورود به تهران به دست چند مرد زخمي مي شود و خود را به محل كار طلعت در يك خياط خانه مي رساند، و طلعت و دخترش نگين را ملاقات مي كند. نگين كه پرستار است زخم او را مي بندد. طلعت مي داند كه دعوت صادق خان از رضا دامي است تا رضا را از پا درآورند. صادق خان در يك گروه شركت هاي تجاري با همكاران خود دچار مشكل شده است. آنها به دنبال سوابق صادق خان هستند. رضا نه فقط از زندگي گذشته ي صادق خان مطلع است بلكه عامل اجراي خلاف هاي او نيز بوده است. رضا كه خود را درگير اين دسيسه مي بيند درمي يابد كه صادق خان مسبب سال ها محكوميتش بوده است. او در شب عروسي پسر صادق خان وارد مجلس جشن مي شود و صادق خان را از پا درمي آورد و پس از آن با طلعت و نگين و نامزد او داريوش، از محل حادثه دور مي شود.
FullImage (1).jpg 
 
 تجارت 

سال انتشار:1372

تهیه کننده :مرتضی شایسته 

کارگردان: مسعود کیمیایی
 
۱- فرامرز قريبيان ....  
۲- آرش يغمايي ....  
۳- كاترينا ولتر ....  
۴- كريستينا سيمون ....  
۵- جلال پيشواييان ....  
۶- كاتي انگلمن ....  
۷- تسرن مولر ....  
۸- پولاد كيميايي ....  
۹- سون كولر ....  
۱۰- مارك زيگر ....  
مردي كه روزنامه نگار است، براي ديدار تنها فرزندش سياوش، از آمريكا به آلمان مي رود. پدر از جدايي همسرش مي گويد و زندگي اش را پس از آن براي پسر بازگو مي كند. درضمن درمي يابد سياوش نيز در حال جدايي از همسرش است و براي هزينه سقط جنين او دچار مشكل مالي شده است. دو مرد آلماني كه نئونازي به نظر مي رسند، به پدر و پسر حمله مي كنند و كيف پدر را مي ربايند. پدر زخمي مي شود و پسر براي فراهم كردن هزينه معالجه او به همكلاسي هايش رو مي كند، اما نتيجه اي نمي گيرد. صاحب كارش در رستوران نيز به او پولي نمي دهد. تنها كسي كه باقي مانده، دوستش رضاست كه با مشورت پدرش، ويدئو و دوربين ويدئويي خانواده را مي فروشد و پول به دست آمده را به سياوش مي دهد. پدر سياوش، پس از معالجه به سراغ دو مرد آلماني مي رود و پس از مضروب كردن آنها كيفش را پس مي گيرد. هنگام بازگشت به ايران، سياوش نيز در فرودگاه به پدرش مي پيوندد.
Ziafat.jpg 
ضیافت

سال انتشار:1374

تهبه کننده:امیر شریفی

گارگردان: مسعود کیمیایی  
۱ - فريبرز عرب نيا .... علي
۲ - بهزاد خداويسي .... رامين
۳ - شهرزاد عبدالمجيد ....
۴ - پارسا پيروزفر ....
۵ - رامين پرچمي ....
۶ - مهدي خيامي ....
۷ - محمد رجبي ....
۸ - يداله رضواني ....
۹ - حسن جوهرچي ....
۱۰ - جلال پيشواييان .... مهياران
۱۱ - اكبر معززي .... مهياران
۱۲ - سيدابراهيم بحرالعلومي .... مهياران
۱۳ - حسين بخشي پور .... نادر سعيدي
۱۴ - پرويز شيخ زاده ....
۱۵ - اميرحسين شريفي .... نيروي امنيتي​
هفت دوست سال ها پيش قرار گذاشته اند كه چند سال بعد در روز مشخصي بار ديگر در پاتوق هميشگي شان گرد هم بيايند. در روز تعيين شده همه با هيئت هاي تغيير يافته حاضر مي شوند به غير از رامين كه اكنون وكيل شده و براي شركتي به مديريت مهياران كار مي كند. رامين ناخواسته وارد كارهاي خلاف قانون رئيس شركت شده و اكنون كه ديگر حاضر به همكاري با آن ها نبوده او را به مرگ تهديد كرده اند و او از ترس جانش به مكان امني پناه مي برد و همسرش را به جاي خود بر سر قرار مي فرستد تا از دوستان قديميش براي نجات او كمك بگيرد. در ميان دوستان قديمي علي كه مأمور پليس است تصميم مي گيرد او را از اين مخمصه نجات دهد اما همسر رامين به دست عوامل مهياران به قتل مي رسد و رامين كه همه چيز را از دست رفته مي بيند با در اختيار گذاشتن مدارك اسناد به علي و با كمك او مهياران و همدستانش را به دام مي اندازد.
soltan.jpg

سلطان

سال انتشار: 1375

تهیه کننده و کارگردان :
مسعود کیمیایی
۱- هديه تهراني .... دختر آقاي سلماسي
۲- فريبرز عرب نيا .... سلطان
۳- حسن جوهرچي .... جهان مهر
۴- پولاد كيميايي ....  
۵- ژاله علو ....  
۶- محمود اردلان ....  
۷- كيانوش گرامي ....  
۸- پروين سليماني ....  
۹- مهدي خيامي ....  
۱۰- داوود امجدي ....  ​
آقاي باهري در آخرين لحظات زندگي پانصد متر از زمين خانه خود را به آقاي كوهساري سرايدارش مي بخشد. جهان مهر و جهانگير، پسران آقاي باهري برگه واگذاري پانصد متر زمين را به مريم دختر آقاي كوهساري مي دهند، اما يك جيب بر به نام سلطان وقتي مريم از ترمينال به خانه مي آمده مدارك را از او مي زند و براي برگرداندن سندها مقدار زيادي پول مطالبه مي كند كه پسران آقاي باهري حاضر به پرداخت اين نيستند و مي خواهند با ترساندن سلطان مدارك را از او پس بگيرند. اما سلطان مدارك را به مريم مي دهد و از او مي خواهد كه از حق خودش دفاع كند و نگذارد پسر آقاي باهري سهم او را به برج سازان تهران دهد. از طرفي جهانگير بي خبر از اينكه سلطان مدارك را به مريم كوهساري داده است با چند تن از برج سازان و واسطه هاي خريدار زمين با سلطان درگير مي شوند و سلطان هم با نارنجكي كه از دوست شهيدش به جا مانده به استقبال آن ها مي رود.​
FullImage (2).jpg

حکم

سال انتشار: 1383

تهیه کننده و کارگردان :
مسعود کیمیایی

۱- عزت‌الله انتظامي ....  
۲- خسرو شكيبايي ....  
۳- ليلا حاتمي ....  
۴- بهرام رادان ....  
۵- پولاد كيميايي ....  
۶- مريلا زارعي ....  
۷- لادن طباطبايي ....  
۸- كارينا كيميايي ....  
۹- داوود عمادي ....  
۱۰- يوسف آزاد ....

«حكم كه صادر شد. بايد اجرا بشه. اگر بترسي، تأخير كني، جا بزني، حكم خودت صادر مي شه...» ماهيت پول خريد و فروش است. آناني كه ميان پول و معامله زندگي مي كنند، عاقبت به صدور حكم يكديگر مي رسند. رضا معروفي خود صاحب حكم است اما آن را اجرا هم مي كند. او سهند را امان مي دهد، به خانه مي آورد و براي گرفتاري اش چاره اي مي يابد. محسن و فروزنده هر دو جوان اند و عاشق. محسن، خون و اسلحه و پول را انتخاب مي كند، حتي در مقابل فروزنده... حكم صادر مي شود.​
سه مستند بلند درباره
زندگی و آثار مسعود کیمیایی