مجموعه آثار برگزیده نسل اول
​موسسه رسانه های تصویری، با اختیار داشتن گنجینه ای از تولیدات سینمای ایران بعد از انقلاب، با هدف تجلیل از فیلمسازان صاحب نام ؛ سه مجموعه از نمونه آثار سه نسل سینماگران صاحب نام(از بین محصولات موجود در گنجینه موسسه)را منتشر کرده لست​

​نام فیلم ​بازیگران ​خلاصه داستان
مادر.jpg


مادر

سال انتشار: 1368

کارگردان: علی حاتمی
۱ - رقيه چهره آزاد .... پيرزن
۲ - محمدعلي كشاورز ....
۳ - فريماه فرجامي ....
۴ - امين تارخ ....
۵ - اكبر عبدي ....
۶ - جمشيد هاشم پور ....
۷ - حميد جبلي ....
۸ - حسين كسبيان ....
۹ - حميده خيرآبادي ....
۱۰ - محبوبه بيات ....
​پيرزني كه در آسايشگاه سالمندان به سر مي برد به شش فرزند خود اطلاع مي دهد كه مي خواهد در لحظات واپسين اعضاي متفرقه خانواده را در خانه ي‌ قديمي پدري ببيند. فرزندان كه هر كدام با ديگري، به دليلي، اختلاف دارند به يكديگر گوشه و كنايه مي زنند، اما نصايح و مرگ مادر موجب مي شود كه به هم نزديك شوند.
دلشدگان.jpg


دل شدگان

سال انتشار: 1370


کارگردان: علی حاتمی
۱ - فرامرز صديقي ....
۲ - امين تارخ ....
۳ - اكبر عبدي ....
۴ - محمدعلي كشاورز ....
۵ - جمشيد هاشم پور ....
۶ - جلال مقدم ....
۷ - سعيد پورصميمي ....
۸ - حميد جبلي ....
۹ - رقيه چهره آزاد ....
۱۰ - سعيد اميرسليماني ....
​در زمان سلطنت احمد شاه، تاجري فرنگي به بهانه رونق فرهنگ و هنر قصد دارد با پركردن چند صفحه از چند موسيقي دان ايراني، رديف هاي اصيل ايراني را كه در حال فراموشي است، از گزند گذر زمان محفوظ نگه دارد. به همين منظور از آقاحسين دلنواز خواسته مي شود كه جمعي از بهترين نوازندگان را برگزيند. اين قصد و برنامه سفر به فرنگ با مشكلاتي مواجه مي شود. اما استاد دلنواز خود تصميم مي گيرد اين برنامه را عملي كند. در فرنگ صداي دلنشين اهرخان خواننده گروه، هنگام تمرين، موجب شفاي ليلا برادرزاده سفير عثماني مي شود كه در مجاورت باغ پانسيون گروه زندگي مي كند. هواي سرد و موذي فرنگ طاهرخان را كه جسماً آدم ضعيفي است، دچار ذات الريه مي كند. آنها پس از اتمام كارهاي ضبط صفحه، دچار مشكلات مالي شده مجبور مي شوند براي جبران، كنسرتي برپا كنند. طاهر بيمار تمام جانش را در آوايش مي نهد... در راه بازگشت، به زمان آغاز جنگ اول جهاني، كشتي مسافربري حامل آنها اشتباهاً مورد اثابت گلوله هاي توپ قرار مي گيرد و اثاثيه مسافران به آب ريخته مي شود. صندوق صفحات پر شده برامواج آب شناور مي گردد.
هامون.jpg

هامون

سال انتشار: 1368

کارگردان: داریوش مهرجویی
۱ - خسرو شكيبايي ....
۲ - بيتا فرهي ....
۳ - عزت‌الله انتظامي ....
۴ - حسين سرشار ....
۵ - توران مهرزاد ....
۶ - جلال مقدم ....
۷ - امراله صابري ....
۸ - فتحعلي اويسي ....
۹ - فرهاد خان محمدي ....
۱۰ - اسداله يكتا ....
​حميد هامون كه با همسرش مهشيد دائم كش مكش دارد زندگي كابوس گونه ي‌ خود را مرور مي كند. او كه مشغول نوشتن رساله اش درباره ي‌ عشق و ايمان است در پي دوست قديمي و مرادش علي عابديني مي گردد. خانه و كاشانه را ترك مي كند و دست به اعمال ديوانه واري مي زند. او در حالتي پريشان، در پي شكايت هايش، خود را به امواج دريا مي سپارد، اما عابديني او را نجات مي دهد.
لیلا.jpg

لیلا

سال انتشار: 1375

کارگردان: داریوش مهرجویی
۱ - علي مصفا .... رضا
۲ - ليلا حاتمي .... ليلا
۳ - جميله شيخي .... مادر رضا
۴ - محمدرضا شريفي‌نيا ....
۵ - توران مهرزاد ....
۶ - امير پايور ....
۷ - شقايق فراهاني ....
۸ - پريسا زارعي ....
۹ - فرج بال افكن ....
۱۰ - ليلا اثني عشري ....
​ليلا و رضا در يك مراسم شله زرد پزان همديگر را مي بينند. چندي بعد با هم ازدواج مي كنند و بعد از مدتي زندگي متوجه مي شوند كه ليلا نمي تواند فرزندي به دنيا بياورد. آن ها درمان هاي متعدد و آزمايش هاي گوناگوني را دنبال مي كنند اما همه بدون نتيجه مي ماند. در اين ميان هرچند براي رضا بچه دار نشدن ليلا اهميتي ندارد، اما مادرش با وجود اين احساس رضايت و خوشبختي رضا از زندگي بدون فرزند، ليلا را تحت فشارهاي شديد قرار مي دهد و از او مي خواهد كه اجازه دهد براي رضا همسري بگيرند تا فرزندي براي او بياورد سپس همسر دوم رضا از زندگي آنها خارج شود. فشارهاي مادر رضا بالاخره كارگر مي افتد و ليلا، رضا را راضي مي كند. بدون اطلاع خانواده ليلا ازدواج مجدد رضا با گيتي انجام مي شود. اما شب عروسي ليلا به خانه مادرش پناه مي برد و ...
ناخدا خورشید.jpg

ناخدا خورشید

سال انتشار: 1365

کارگردان: ناصر تقوایی
۱ - داريوش ارجمند ....
۲ - علي نصيريان ....
۳ - سعيد پورصميمي ....
۴ - پروانه معصومي ....
۵ - جعفر والي ....
۶ - فتحعلي اويسي ....
۷ - غلامرضا گرشاسبي ....
۸ - عبدالجواد روشن ....
۹ - رضا بابليان ....
۱۰ - اصغر بيچاره ....
​خواجه ماجد، ناخدا خورشيد را لو مي دهد و بار قاچاق لنج ناخدا به آتش كشيده مي شود. دلالي به نام فرحان كه مي خواهد چند فراري سياسي را از مرز آبي عبور دهد وارد بندر مي شود. او با ناخدا خورشيد تماس مي گيرد. ناخدا كه احتمال مي دهد لنجش را مصادره كنند با فرحان همكاري مي كند و چند مرد را كه ظاهراً در ترور حسنعلي منصور، نخست وزير، دست داشته اند به آن سوي آب مي رساند. پس از آن چند تبعيدي نيز از فرحان مي خواهند كه اسباب فرار آنان را فراهم كند. ناخدا اين بار نيز با اكراه به اين ماجرا كشيده مي شود.
ضیافت.jpg

ضیافت

سال انتشار: 1374

کارگردان مسعد کیمیایی
۱ - فريبرز عرب نيا .... علي
۲ - بهزاد خداويسي .... رامين
۳ - شهرزاد عبدالمجيد ....
۴ - پارسا پيروزفر ....
۵ - رامين پرچمي ....
۶ - مهدي خيامي ....
۷ - محمد رجبي ....
۸ - يداله رضواني ....
۹ - حسن جوهرچي ....
۱۰ - جلال پيشواييان .... مهياران
​هفت دوست سال ها پيش قرار گذاشته اند كه چند سال بعد در روز مشخصي بار ديگر در پاتوق هميشگي شان گرد هم بيايند. در روز تعيين شده همه با هيئت هاي تغيير يافته حاضر مي شوند به غير از رامين كه اكنون وكيل شده و براي شركتي به مديريت مهياران كار مي كند. رامين ناخواسته وارد كارهاي خلاف قانون رئيس شركت شده و اكنون كه ديگر حاضر به همكاري با آن ها نبوده او را به مرگ تهديد كرده اند و او از ترس جانش به مكان امني پناه مي برد و همسرش را به جاي خود بر سر قرار مي فرستد تا از دوستان قديميش براي نجات او كمك بگيرد.
حکم.jpg

حکم

سال انتشار: 1384

کارگردان: مسعود کیمیایی
۱ - عزت‌الله انتظامي ....
۲ - خسرو شكيبايي ....
۳ - ليلا حاتمي ....
۴ - بهرام رادان ....
۵ - پولاد كيميايي ....
۶ - مريلا زارعي ....
۷ - لادن طباطبايي ....
۸ - كارينا كيميايي ....
۹ - داوود عمادي ....
۱۰ - يوسف آزاد ....
​«حكم كه صادر شد. بايد اجرا بشه. اگر بترسي، تأخير كني، جا بزني، حكم خودت صادر مي شه...» ماهيت پول خريد و فروش است. آناني كه ميان پول و معامله زندگي مي كنند، عاقبت به صدور حكم يكديگر مي رسند. رضا معروفي خود صاحب حكم است اما آن را اجرا هم مي كند. او سهند را امان مي دهد، به خانه مي آورد و براي گرفتاري اش چاره اي مي يابد. محسن و فروزنده هر دو جوان اند و عاشق. محسن، خون و اسلحه و پول را انتخاب مي كند، حتي در مقابل فروزنده... حكم صادر مي شود.