آثار برگزیده رسول صدرعاملی
​در این مجموعه نام فیلم‌های خاطره‌انگیزی به چشم می‌خورد که هر یک در زمان اکران موفق‌ّهایی را کسب کردند و اسمشان دهان به دهان گشت. ساخت سه‌گانه دختری با کفش‌های کتانی، من ترانه پانزده سال دارم و دیشب باباتو دیدم آیدا با موضوع آسیب‌های اجتماعی جوانان سبب شناخته هرچه بیشتر این فیلمساز مطرح بین عموم جوانان و مردم شد و جوایز بسیاری را از جشنواره‌های داخلی و خارجی برای این فیلمساز به ارمغان آورد
 ​نام فیلم ​بازیگران ​خلاصه داستان
abdf89eb-1a2c-4c9a-91da-a70e756f4656.jpg
 
خونبارش
 
سال انتشار: 1359
 
تهیه کننده: رسول صدرعاملی
 
تهیه کننده: امیر قویدل
 
نام ... نقش
۱ - عباس اسدي گوئيچ ....
۲ - حسن نورهاني ....
۳ - سيدعلي صالحي ....
۴ - افشين ....
۵ - داوود خياباني ....
۶ - علي عسگري ....
۷ - علي حسامي ....
۸ - اكبر فرنيا ....
۹ - اصغر جليلي ....
۱۰ - علي طالبي ....

​در جريان درگيري ارتش و مردم در ميدان سبلان و نظام آباد، طي روز 17 شهريور، سه سرباز گارد پادگان قصر با اسلحه هاي خود ميدان را ترك كرده و به مردم مي پيوندند و فراري مي شوند. گروهي مأمور دستگيري اين سه سرباز مي شوند و ....
FullImage.jpg

رهائی

سال انتشار: 1361

تهیه کننده: رسول صدر عاملی

کارگردان: رسول صدرعاملی
۱ - هيلدا پيرزاد .... فاطمه
۲ - داوود رشيدي .... دايي
۳ - داوود رضايي .... قاسم
۴ - پريدخت اقبالپور .... بي بي
۵ - زهرا برومند .... زن دايي
۶ - افشين مزيناني .... محمد
۷ - ايرج سرباز .... محمود
۸ - يداله ربيعي .... طلبه جوان
۹ - علي اكبر ايلخاني .... اسير اول عراقي
۱۰ - رضا نظريان .... اسير دوم عراقي
​قاسم، كه داوطلبانه به جبهه جنگ رفته است، در حالي كه يك پاي خود را از دست داده به خانه باز مي گردد. از ازدواج با دختر دايي اش، فاطمه، به دليل نقص عضو، سر باز مي زند، و تلاش مي كند تا نويسندة‌ عراقي نامة‌ نيمه تمامي را، كه پيش از مجروح شدن در سنگر دشمن يافته، در اردوگاه اسرا بيابد؛ نويسندة نامه در نامه اش از سربازان ايراني دفاع كرده است. قاسم پس از يافتن نويسندة نامه با فاطمه ازدواج مي كند.
davodi.jpg


گلهای داوودی

سال انتشار: 1363

تهیه کننده: بیژن امکانیان

کارگردان: رسول صدرعاملی
۱ - جمشيد مشايخي ....
۲ - داوود رشيدي ....
۳ - پروانه معصومي ....
۴ - بيژن امكانيان ....
۵ - هيلدا پيرزاد ....
۶ - جعفر والي ....
۷ - مهري وداديان ....
۸ - كاظم معصومي ....
۹ - فرهاد نيكپور ....
۱۰ - محمود بصيري ....

​عباس صفاري، در جريان بروز مشاجره با دوست خود باعث مرگ ناگهاني وي شده و به 25 سال حبس محكوم مي شود. با سپري شدن 20 ساله محكوميت و عفو 5 ساله آخر، قرار آزادي عباس صادر مي گردد. اما روز موعود در شرايطي كه همگان منتظر آزادي عباس هستند استوار هدايت خبر مرگ ناگهاني عباس را به همسرش، عصمت، مي دهد. اما عصمت از گفتن حقيقت به فرزند نابيناي خود، جواد كه در آستانه برگزاري مراسم ازدواجش قرار دارد خودداري مي كند. استوار هدايت كه قبل از عزيمت به سفر عصمت را در جريان واقعيت كشته شدن عباس به دست يكي از مأمورين زندان قرار داده بود با تقاضاي وي مبني بر معرفي خود بعنوان پدر جواد و حضور در مراسم عروسي او مواجه مي شود. جواد كه بطور ناگهاني در جريان مكالمه استوار و مادرش قرار مي گيرد خانه را ترك كرده و از حضور در مراسم خودداري مي كند. اما سرانجام توسط همسرش مريم متقاعد شده و با واقعيت مرگ پدرش كنار مي آيد.
paeizan.jpg

پاییزان

سال انتشار: 1366

تهیه کننده:مسعود کیمیایی/رسول صدرعاملی

کارگردان: رسول صدرعاملی
۱ - امين تارخ .... مسعود
۲ - داريوش ارجمند .... غريبه
۳ - كتايون رياحي .... پروانه
۴ - ميلاد عراقي .... ميلاد
۵ - جعفر والي .... شوهرخواهر مسعود
۶ - مهين شهابي .... خواهر مسعود
۷ - فريده دريامج .... خواهر پروانه
۸ - جميله شيخي .... پيرزن
۹ - روح اله مفيدي .... دلال
۱۰ - داريوش آريا .... قاضي
​مسعود به منظور عزيمت به خارج از كشور تصميم به ترك پروانه و فرزندش مي گيرد. مسعود و پروانه كه قبل از جدايي براي ديدن يكي از اقوام به مسافرت رفته بودند در راه با غريبه اي مجروح و مسلح برخورد كرده در پي تهديد او مبني بر رفتن به روستاي پاييزان با او همسفر مي شوند. ولي غريبه در ميانه راه جان خود را از دست مي دهد. مسعود بدنبال صحبت هاي غريبه از تصميم خود مبني بر خروج از كشور منصرف شده و زندگي سابق خود را از سر مي گيرد.
ghorbani.jpgقربانی 

سال انتشار: 1370

تهیه کننده: منصور مزینانی 

کارگردان: رسول صدرعاملی
۱ - داريوش ارجمند .... حاج نصرت
۲ - ابوالفضل پورعرب ....
۳ - نسرين مقانلو .... آذر
۴ - ميلاد عراقي .... حميد
۵ - عبدالرضا آشتياني .... سرگرد
۶ - عنايت بخشي ....
۷ - مجيد ميرزاييان .... دكتر
۸ - علي سرتيپي .... پسر حاج نصرت
۹ - حميد طالقاني .... رباينده
۱۰ - نسرين خدادوست مقدم .... همسر حاج نصرت
حامد، پسر كوچك حاج نصرت، ربوده مي شود. ربايندگان تقاضاي مبلغ هنگفتي پول مي كنند. بحران خانواده ي‌ حاج نصرت را فرا مي گيرد. مجيد، پسر بزرگ حاج نصرت، كه از همسرش جدا شده و با پسرش در خانه ي پدر زندگي مي كند،‌ پدر را مسبب جدايي او از همسرش مي داند و علاقه ي خود را به همسر سابقش نشان مي دهد. حاج نصرت كه به همسر سابق مجيد بدگمان است پاي او را به پاسگاه مي كشاند. مجيد از زن عذرخواهي مي كند. به تدريج روشن مي شود كه مجيد در ربودن برادر ناتني اش نقش دارد. او موضوع را به پدر مي گويد و پس از تحويل دادن پسرش به همسر سابق خود براي نجات حامد دست به كار مي شود. همكاران مجيد محل اختفاي حامد را تغيير داده اند‌ اما او پس از درگيري حامد را نجات مي دهد.


سمفونی تهران

سال انتشار: 1373


تهیه کننده : رسول صدرعاملی

کارگردان: رسول صدر عاملی 
۱ - سام محمدپور .... مهدي (پسر)
۲ - فرزانه كابلي .... مادر
۳ - سيامك اطلسي .... پدر (مأمور آتش نشان)
۴ - ندا شايقي .... خواهر مهدي
۵ - غلامحسين لطفي .... پليس
۶ - ناصر ساويزفر .... معلم
۷ - عباس عابدي .... ناظم
۸ - شمس اله دولتشاهي .... نوازنده نابينا، مدير مدرسه
۹ - صحبت اله بيات .... فراش مدرسه
​مهدي نوجوان دوازده ساله اي است كه فاصله بين خانه و مدرسه را با عدم مقررات عابر پياده و همه قوانين راهنمايي و رانندگي طي مي كند او در خانه و مدرسه تحت فشار يك سري نظم هاي تحميلي است و مجبور است بسياري از بايدها و نبايدهاي پدر و مادر و اولياي مدرسه را بپذيرد، اما در فاصله خانه تا مدرسه هيچ كس نيست تا اين بايدها و نبايدها را به وي تحميل كند و او هر طور كه خود مايل است رفتار مي كند و دردسرهاي زيادي براي عابرين، رانندگان، مأموران راهنمايي و حتي خود مي آفريند تا اينكه او با يكي از مأموران راهنمايي و رانندگي از دشمني به دوستي مي رسد و با عبوري خيال انگيز و رويايي از روي خط كشي عابر پياده سمفوني تهران را مي نوازد.
latani.jpg

دختری با کفشهای کتانی

سال انتشار: 1378

تهیه کننده: رسول صدرعاملی 


کارگردان: رسول درعاملی
۱ - پگاه آهنگراني .... تداعي
۲ - مجيد حاجي زاده .... آيدين
۳ - اكرم محمدي .... مهپاره
۴ - عبدالرضا اكبري .... يوسف
۵ - پويا كرمي .... نسيم
۶ - داريوش مؤدبيان .... مرد مؤدب
۷ - بهمن زرين پور .... نگهبان
۸ - محمود جعفري .... پدر تداعي
۹ - محمود عزيزي .... پدر آيدين
۱۰ - مهدي ميامي .... گارسون
۱۱ - حبيب اله الهياري .... سليمان
۱۲ - ناديا دلدارگلچين .... مادر تداعي
​يدين و تداعي كه در پارك با هم آشنا شده بودند در حين گردش در پارك توسط مأمورين نيروي انتظامي متوقف شده و به كلانتري برده مي شوند. با تشكيل پرونده و تا برگشت آن از دادسرا آيدين در كلانتري مانده و تدائي نيز براي تحقيقات به پزشكي قانوني منتقل مي شود او پس از بازگشت از پزشكي قانوني و نداشتن مورد و مسئله خاص توسط پدر و مادرش بازخواست شده و رفت و آمدهاي وي كنترل مي شود. تدائي از رفتن به مدرسه خودداري كرده و تصميم به فرار مي گيرد. تدائي كه در ابتدا قصد بازگشت به خانه را نداشت با گردش در سطح شهر و مخاطرات و مشكلات فراوان پشيمان شده و با سفارش آيدين به خانه بازمي گردد.
TARANEH.jpg


من ترانه 15 سال دارم 

سال انتشار :1380


تهیه کننده: رسول صدرعاملی کارگردان: رسول صدر عاملی
۱ - ترانه عليدوستي .... ترانه پرنيان
۲ - مهتاب نصيرپور .... مادر امير
۳ - حسين محجوب .... پدر ترانه
۴ - ميلاد صدرعاملي .... امير
۵ - نقي سيف جمالي .... آقاي محسني
۶ - معصومه اسكندري .... مادربزرگ ترانه
۷ - نوشين ملكي .... پرند
۸ - سارا عليپور .... مهري
۹ - نگار جواهريان .... مريم
۱۰ - اوژن حقيقي .... جوان سرباز
۱۱ - مريم فخيمي .... سيما
۱۲ - فرهاد مشايخي .... قاضي
​ترانه دانش آموز پانزده ساله اي است كه مادرش فوت كرده و پدرش در زندان است. او با مادربزرگش زندگي مي كند و دوست پدرش هر ماه درآمد ماشين پدر ترانه را براي آن ها مي آورد. امير به ترانه اظهار عشق مي كند و تصميم به ازدواج با او مي گيرد. اما مادر امير با اين ازدواج موافقت نمي كند. او سرانجام با سماجت هاي امير به ديدن ترانه مي رود و ترانه را راضي مي كند تا رضايت پدر را بگيرد. اما چون هر دو محصل هستند قرار بر صيغه ي محرميت مي شود تا بعد ازدواج دائم صورت گيرد. بعد از مدتي ترانه متوجه مي شود كه امير با چند دختر ارتباط غير اخلاقي دارد و با اين وضع تصميم به جدايي مي گيرد. ترانه و امير از هم جدا مي شوند و امير به آلمان مي رود، اما پس از مدتي ترانه مي فهمد كه باردار است او به مادر امير پناه مي برد، اما مادر امير با اينكه عضو انجمن حمايت از زنان است حرف ترانه را قبول نمي كند، اما ترانه زير بار تهمت نمي رود و حاضر به سقط بچه نمي شود، او بچه اش را به دنيا مي آورد و با مراجعه به دادگاه و انجام آزمايشات، مشخص مي شود كه بچه، قانوناً فرزند امير و ترانه است و ترانه بعد از مدت ها با دخترش به ديدن پدر مي رود.
شهیش.jpg


دیشب باباتو دیدم آیدا 

سال انتشار: 1383

تهیه کننده: علی سرتیپی/رسول صدرعاملی 

کارگردان: رسول صدر عاملی 
۱ - شاهرخ فروتنيان ....
۲ - شراره دولت آبادي ....
۳ - صوفي كياني ....
۴ - خاطره اسدي ....
۵ - احترام برومند ....
۶ - هانيه اكراد ....
۷ - راحله پارسا ....
۸ - پريچهر پاكزاد ....
۹ - بيتا پرورنده ....
۱۰ - علي جوادي پيروز ....
۱۱ - نويد داوودي ....
۱۲ - طناز دشتي ....

​ه اسم، يه قيافه، يه كلمه، يه زن كه يه دفعه به شدت پرتاب مي شه به درون ذهن آيدا كه هفده سال دارد، بارها و بارها آيدا آن را از فكرش خارج مي كند؛ اما دوباره زشت تر و بدتر برمي گردد سر جايش و مثل خوره به جان آيدا مي افتد، او شخصيتي تاريك و دور و شايد هم نه چندان بد دارد؛ زن غريبه اي كه به ناخن هايش لاك قرمز مي زند و موهايش را طلايي مي كند و آيدا را راحت نمي گذارد، اما سرانجام آن زن واقعي است و آيدا براي اولين بار «ترديد» را به شكلي آگاهانه تجربه مي كند و مي فهمد كه زيبايي و درد دو جزء تفكيك ناپذيرند و در نهايت آيدا به اميدي فكر مي كند كه براي يك لحظه در صورت پدر و مادرش، هر دو، مي بيند. سپس در وجود خودش «اميد» به چيزي در آينده كه نمي داند چيست. براي يك لحظه است كه مي فهمد و همين يك لحظه بسيار مهم است.
شب.jpg

شب 

سال انتشار :1386

تهیه کننده: سید کمال طباطبایی

کارگردان: رسول صدرعاملی 

۱ - عزت‌الله انتظامي ....
۲ - خسرو شكيبايي ....
۳ - امين حيايي ....

​گروهباني براي تحويل دادن مجرمي سابقه دار به زندان يكي از شهرستانها، مجبور مي شود كه به همراه مجرم و دستبند، شبي را در مشهد بگذراند و...
هر شب تنهایی.jpg


هر شب تنهایی

سال انتشار: 1386

تهیه کننده:سید کمال طباطبائی 

کارگردان: رسول صدرعاملی
۱ - ليلا حاتمي ....
۲ - حامد بهداد ....
۳ - مرجان قره جه ....
۴ - محسن كريمي ....
۵ - علي بكانيان ...
​عطيه نويسنده و مجري يك برنامه خانوادگي راديوست. او هر روز به سؤالات شنوندگان اين برنامه پاسخ مي دهد و به آنها توصيه مي كند با همسرشا
۱ - پولاد كيميايي ....
۲ - فرهاد آئيش ....
۳ - ترانه عليدوستي ....
۴ - حامد بهداد ....
۵ - عزت‌الله انتظامي ....
۶ - پريوش نظريه ....
۷ - فرهاد قائميان ....
ن چگونه باشند تا زندگي زناشويي بهتري داشته باشند. عطيه به شهر مقدس مشهد آمده است، اما او درگير مناسبات خود و همسرش است و مشكلي دارد كه حل نشدني است و...
زندگی.jpg


زندگی با چشمان بسته 

سال انتشار: 1389

تهیه کننده:  محمدرضا تخت کشیان

کارگردان: رسول صدرعاملی
۱ - پولاد كيميايي ....
۲ - فرهاد آئيش ....
۳ - ترانه عليدوستي ....
۴ - حامد بهداد ....
۵ - عزت‌الله انتظامي ....
۶ - پريوش نظريه ....
۷ - فرهاد قائميان ....

​داستان خواهر و برادري است كه در محله زندگي شان با مشكلاتي روبرو مي شوند.
مساحت زندگی / درباره رسول صدرعاملی