آثار برگزیده کیومرث پوراحمد
​کیومرث پوراحمد (متولد ۲۵ آذر ۱۳۲۸ درنجف آباد) کارگردان، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و تدوین گر ایرانی است.او دانش آموخته رشته کارگردانی سینما است. او کارش را با نقدنویسی آغاز کرد و از ۱۳۵۳ با دستیاری در مجموعه تلویزیونی آتش بدون دود وارد سینما شد. فیلم شب یلدا الهام گرفته از زندگی خود اوست. پوراحمد شرح حال خود را در کتابی تحت عنوان «کودکی نیمه تمام» منتشر کرده است.

​نام فیلم ​بازیگران ​خلاصه داستان
​​بی بی.jpg

بی بی چلچله 

سال انتشار: 1363

تهبه کننده: کیومرث پوراحمد

کارگردان: کیومرث پور احمد
۱ - داوود رشيدي ....
۲ - عليرضا شجاع نوري ....
۳ - آرش ميراحمدي ....
۴ - علي خان ....
۵ - سيامك اطلسي ....
۶ - معصومه تقي پور ....
۷ - عباس مختاري ....
۸ - شعله اماني ....
۹ - حبيب اله الهياري ....
۱۰ - نادر كريمان
​مجيد با مادرش در خانه ي ناپدري، كه دائم او را مي آزارد، زندگي مي كند مجيد مخفيانه سوار كاميون جوادآقا مي شود، اما جوادآقا او را سرزنش مي كند و گوشمالي مي دهد. مجيد به جوادآقا كينه مي ورزد و عهد مي كند كه او را بكشد. براي آماده كردن خود نزد پهلواني شاگردي مي كند و در اوقات فراغت براي درختي درددل مي كند. جواد آقا متوجه كمبودهاي عاطفي مجيد مي شود و در اندك مدتي رابطه اي عميق ميان آن دو برقرار مي شود. مجيد كه ناپدري اش او را در كارگاه چوب بري به كار گمارده است از خانه مي گريزد و از جواد آقا مي خواهد كه او را به عنوان پسرخوانده از ناپدري اش بخرد. اما جواد آقا در تصادف كاميونش با قطار كشته مي شود و مجيد، وقتي كه بزرگ مي شود درمي يابد كه جواد آقا پدرش بوده است.
روزبعد.jpg


صبح روز بعد 

سال انتشار: 1370

تهیه کننده: کیومرث پوراحمد

کارگردان :کیومرث پوراحمد
۱ - مهدي باقربيگي ....
۲ - پروين دخت يزدانيان ....
۳ - محمدعلي ميانداري ....
۴ - جمشيد صدري ....
۵ - جهانبخش سلطاني ....
۶ - مرتضي حسيني ....
۷ - محمدعلي شاهمرادي ....
۸ - رضا صدقي پور ....
۹ - رضا حسين زاده ....
۱۰ - افشين زرافشاني ....
۱۱ - اصغر خسروي ....
۱۲ - حسن سراييان ....
​قسمت اول، جدول ضرب: مجيد به ادبيات بيش از رياضيات علاقه مند است. او همواره توسط معلم رياضي تنبيه مي شود. معلم اشتباه هاي مجيد را با دانه هاي تسبيح مي شمارد. انداختن دانه هاي تسبيح حواس مجيد را پرت مي كند، و او براي غلبه بر اين وضع به كمك بي بي تسبيحي به امانت مي گيرد، اما معلم به تصور اين كه مجيد ادايش را در مي آورد او را از كلاس اخراج مي كند. قسمت دوم، تشويق: مجيد بي بي را ترغيب مي كند تا او را به كلاس تقويتي بفرستد. معلمي بازنشسته به مجيد آموزش مي دهد و او موفق مي شود در رياضيات نمرة‌ چهارده بگيرد. صبح روز بعد آقاي ناظم، كه دايم مجيد را تنبيه مي كند،‌ مجيد را به سر صف فرا مي خواند. تصور مجيد اين است كه آقاي ناظم او را تشويق خواهد كرد، اما ناظم با تمسخر نمره هاي تك مجيد را مي خواند. مجيد ناباورانه از ناظم مي خواهد كه دست كم اجازه بدهد او شعري سرصف بخواند. ناظم ابتدا مخالفت مي كند، و بعد با وساطت مدير و معلم ادبيات درخواست مجيد را مي پذيرد. قسمت سوم، زنگ انشاء: معلم ادبيات به مدرسة‌ ديگري منتقل مي شود و ناظم مدرسه كلاس او را اداره مي كند. ناظم از دانش آموزان مي خواهد كه انشايي دربارة «بهترين شغل» بنويسد. انشاي مجيد دربارة مرده شورها و زحماتي است كه آن ها متقبل مي شوند. انشاي مجيد خشم آقاي ناظم را بر مي انگيزد، اما او قبل از آن كه موفق شود مجيد را تنبيه كند مجيد مي گريزد. مجيد با پادرمياني بي بي و آقاي مدير به مدرسه بازمي گردد، در حالي كه بيم دارد هرلحظه تنبيه مي شود.
download.jpg

شرم 

سال انتشار :1371

تهیه کننده: کیومرث پوراحمد

کارگردان: کیومرث پور احمد
۱ - مهدي باقربيگي .... مجيد
۲ - جهانبخش سلطاني ....
۳ - پروين دخت يزدانيان .... عزيز
۴ - عليمراد كيوانداريان ....
۵ - عطا يزداني ....
۶ - سارا سلطاني ....


​مجيد يك فيلم هشت ميلي متري مي سازد كه صحنه هايي از آن تاريك است. مجيد براي تكرار آن صحنه ها به نگاتيو با حساسيت زياد و در نتيجه مقداري پول نياز دارد. او با كار عملگي پولي مهيا مي كند، اما قبل از خريد نگاتيو يكي از آشنايان او به نام آقاي كيوان كاري به او مي سپارد، كه مجيد در رو دربايستي پولش را از دست مي دهد. مجيد براي باز پس گرفتن پولش از آقاي كيوان با شرم و حيا به هر دري مي زند، اما بازي ذهني او راه به جايي نمي برد. 
نان و شعر.jpg


نان  وشعر 

سال انتشار :1372

تهیه کننده: فرشته طائرپور/وحید نیکخواه آزاد

کارگردان: کیومرث گوراحمد
۱ - پروين دخت يزدانيان ....
۲ - مهدي باقربيگي ....
۳ - جمشيد صدري ....
۴ - محمدعلي ميانداري ....
۵ - آسيه كلاني ....
۶ - زهره طائي ....
۷ - سارا سلطاني ....
۸ - حسن اكبري ....
۹ - ناصر اعتزازي ....
۱۰ - مهران ريحاني ....

​«مجيد» كه در نانوايي كار مي‌كند، شعر مي سرايد و شعرهايش را براي چاپ به مجله ها مي فرستد. او تصادفاً چند صفحه از رمان «بينوايان» هوگو را به دست مي آورد و براي تهيه ي خود كتاب به كتابخانه مي رود. اما مسئولان كتابخانه به اين دليل كه مجيد عضو كتابخانه نيست كتاب را به او امانت نمي دهند. مجيد يكي از كتاب هاي شوهر خواهرش آقاكمال را به كتابخانه مي برد و با كتاب «بينوايان» عوض مي كند، غافل از آن كه لاي كتاب آقاكمال يك چك 635 هزارتوماني است. يك كارگردان تلويزيون كتاب را به امانت مي گيرد، و مجيد به دنبال كارگردان به محل فيلمبرداري مي رود و كتاب را به دست مي آورد، اما چك را نمي يابد. مجيد از بيم توبيخ و تنبيه، دو شب در نانوايي مي خوابد و سپس همراه بي بي به خانه ي كارگردان مي رود؛ اما باز به چك دست پيدا نمي كند. در اين اثنا عكس و شعر مجيد در مجله اي چاپ مي شود و او كه سر از پا نمي شناسد موضوع را با بي بي در ميان مي گذارد، اما بي بي او را شماتت مي كند، مجيد به انجمن شاعران شهر راه مي يابد و يكي از شعرهايش را در انجمن مي خواند. مجيد و شعرش مورد توجه قرار مي گيرد، و كارگردان كه براي فيلمبرداري به انجمن آمده چك را به مجيد باز مي گرداند و مجيد چك را به ک آقاكمال تحويل مي دهد و بي بي با مهرباني از مجيد استقبال مي كند.
هانیه.jpg


به خاطر هانیه 

سال انتشار: 1373

تهیه کننده: محسن علی اکبری

کارگردان: کیومرث پوراحمد
۱ - مهوش افشارپناه .... مادر بشيرو
۲ - رحيم هودي .... زائرحذر
۳ - علي قرباني .... زائرعلو
۴ - مهدي فقيه .... سيدعبدالحسين
۵ - آمنه باراني .... هانيه
۶ - اكبر دهقان .... مرد مهاجم
۷ - نرگس رفيعي .... همسر زائرحذر
۸ - علي دشتي .... دمام زن
۹ - زينب عوض پور ....
۱۰ - عباس عالي زاده .... بشيرو
۱۱ - اصغر اسفندياري .... راننده وانت
​ناخدا علو با چهارده مرد ديگر براي صيد به دريا مي روند ولي همه به جز ناخدا صيد دريا مي شوند و مردم ناخدا را مسبب مرگ عزيزانشان مي دانند و به او و خانواده اش حمله مي كنند و در اين بين دختر خردسال ناخدا هانيه فلج مي شود،‌ ناخدا و خانواده اش تنگك را ترك مي كنند و به بوشهر مي روند. ناخدا علو نذر كرده كه شب دهم محرم تا صبح دمام بزند تا هانيه شفا يابد اما مرگ امانش نمي دهد. پس از ناخدا پسر او تصميم مي گيرد تا نذر پدر را ادامه دهد تا شفاي خواهر را بگيرد اما براي دمام زدن مشكل پيدا مي كند. او در محرم مأمور مي شود به تنگك برود و گهواره مراسم محرم را به بوشهر بياورد. اما در تنگك خبر آمدن ناخدا علو به همه مي رسد و اين بچه ها براي انتقام دست بكار مي شوند و بشيرو را آزار مي دهند اما او با شهامت بسيار گهواره را به مقصد مي رساند.او كه به فكر دمام زدن تا صبح است، اتفاقي در انبار زائر خذر كه وسائل محرم در آنجا نگهداري مي شود زنداني مي شود و بدين ترتيب موفق مي شود كه به دمام دست يابد و تا صبحدم دمام بزند و بدين ترتيب نذرش را ادا مي كند.
FullImage.jpg


خواهران غریب 

سال انتشار: 1374


تهیه کننده:مهدی صباغ زاده 

کارگردان: کیومرث پوراحمد
۱ - خسرو شكيبايي .... پدر
۲ - افسانه بايگان .... مادر
۳ - پروين دخت يزدانيان .... خانم جان
۴ - الهه علي ياري .... نسرين
۵ - الهام علي ياري .... نرگس
۶ - لادن طباطبايي .... ثريا
۷ - پريسا گل دوست .... خانم معلم
۸ - فرامرز روشنايي .... خبرنگار
۹ - رحيم بقايي .... صدابردار
۱۰ - عباس شوقي .... طرف دعوا
​نسرين و نرگس دو خواهر دو قلو كه هرگز يكديگر را نديده اند و نمي شناسند در يك برنامه تفريحي كه براي مدارس برگزار شده با هم برخورد مي كنند، آن ها با جستجو در مي يابند كه والدينشان سال ها پيش جدا شده اند و حالا پدر قصد ازدواج دارد. نرگس و نسرين تصميم مي گيرند جاي خود را با هم عوض كنند، نسرين نزد مادر و نرگس نزد پدر مي رود ولي بعد براي آشتي دادن پدر و مادر تصميم مي گيرند خود را مخفي كنند در حاليكه مادر از ماجراي عوض شدن و بعد هم گم شدن آنها مطلع مي شود و با پدر بچه ها تماس مي گيرد و به جستجوي بچه ها مي روند در حاليكه آن ها نزد مادربزرگ پدري مخفي شده اند، مادربزرگ خبري به پدر و مادر نمي دهد و آنها باز هم به جستجو مي پردازند و در كشاكش جستجو با هم آشتي مي كنند و خواهران دو قلوي غريب به هم مي رسند.
FullImage (1).jpg
.

شب یلدا

سال انتشار: 1380

تهیه کننده: کیومرث پوراحمد

کارگردان: کیومرث پور احمد
۱ - محمدرضا فروتن .... حامد احمدزاده
۲ - پريدخت يزدانيان .... عزيز
۳ - الهام چرخنده .... مهناز
۴ - هيلدا هاشم پور .... پريا فردوسي
۵ - مريم پوراحمد .... نازي
۶ - محمد جعفريه .... پليس شب
۷ - محمدحسين سعدآبادي .... پليس روز
۸ - ولي اله رهبر .... پدر حامد
۹ - مينا موسوي .... هنرجو
۱۰ - نيلا نواپور .... ترگل
​حامد عليرغم علاقه اش به همسر و فرزندش آن ها را به خارج از كشور مي فرستد. اما همسرش تلفني به او اطلاع مي دهد كه براي اينكه اقامت بگيرد بايد از حامد طلاق بگيرد و به عقد شخص ديگري به نام شريفي دربيايد. حامد كه از گذشته ي شريفي با اطلاع است حاضر به اين كار نمي شود. اما همسرش او را راضي مي كند كه به خاطر دخترش نازي اين كار را بكند. حامد كه از نظر روحي بسيار حساس شده، به همسرش بدگمان مي شود و خود را در خانه حبس مي كند. او بطور اتفاقي با خانم فردوسي (پريا) به صورت تلفني ارتباط برقرار كرده و خانم فردوسي او را كمك مي كند. همسر حامد از علاقه و اعتماد حامد نسبت به خود سوء استفاده مي كند و با آقاي شريفي عقد دائم مي كند و همسرش را در ايران تنها مي گذارد، اما خانم فردوسي به ديدار حامد مي آيد.
FullImage.jpg


نوک برج 

سال انتشار: 1384

تهیه کننده: سیدغلامرضا موسوی

کارگردان: کیومرث پوراحمد
۱ - محمدرضا فروتن ....
۲ - نيكي كريمي ....
۳ - اميرحسين صديق ....
۴ - غلامرضا طباطبايي ....
۵ - ليلي رشيدي ....

​امير هر چه مي گويد عاشق شده است كسي حرفش را جدي نمي گيرد. ولي وقتي او را نوك برج مي بينند كه در وضعيت نامتعادلي ايستاده، مي فهمند موضوع جدي است و تازه ماجراها شروع مي شود....
OtobusShab.jpg


اتوبوس شب

سال انتشار:1385

تهیه کننده: مهدی همایون فر 

کارگردان: کیومرث پوراحمد
۱ - محمدرضا فروتن ....
۲ - خسرو شكيبايي ....
۳ - كوروش سليماني ....
۴ - مهرداد صديقيان ....
۵ - احمد كاوري ....
۶ - اميرمحمد زند ....
​نوجوان رزمنده اي بايد به تنهايي چندين اسير عراقي را به پشت جبهه منتقل كند، اما در اين كار با مشكلاتي مواجه مي شود و به دلايل مختلف، كسي با وي همكاري نمي كند و مجبور مي شود كه اين كار را به تنهايي انجام دهد و در اين راه اتفاقاتي برايش پيش مي آيد.

1372176511.jpg

​مستند مرتضی و ما(درباره شهید آوینی)

کارگردان: کیومرث پوراحمد
​مستند «مرتضی و ما» روایت کیومرث پور احمد از یک دهه فعالیت فرهنگی، هنری شهید سید مرتضی آوینی است. ​
​دو مستند بلند درباره کیومرث پوراحمد