آثار برگزیده پوران درخشنده
پوران درخشنده یکی از سینماگرانیست که همیشه صدای مردم در به‌تصویر کشیدن دغدغه‌ها و معضلات اجتماعی بوده است. این بانوی فیلم‌ساز در طول فعالیت هنری خود آثاری را ساخته است که پرده از بخشی از مشکلات و دردهای پنهان مردم برداشته است. این فیلم‌ها علاوه‌بر محتوای غنی آن‌قدر خوش ساخت و تاثیر گذار بوده‌اند که در جشنواره‌های خارجی نیز خوش درخشیده‌اند.

​نام فیلم ​بازیگران ​خلاصه داستان
​​بثصبث.jpg


رابطه 

سال انتشار: 1365


تهیه کننده: پوران درخشنده/ امیر سلطان زاده 


کارگردان: پوران درخشنده


۱ - پرويز پورحسيني ....
۲ - خسرو شكيبايي ....
۳ - پوراندخت مهيمن ....
۴ - منيژه آقايي ....
۵ - شهرام شمس ....
۶ - عليرضا رضاييان ....
۷ - مهري وداديان ....
۸ - سامي تحصني ....
۹ - حسين محب اهري ....
۱۰ - هوشنگ ملك آرا ....

​ناصر، نوجواني ناشنوا و لال قادر به ايجاد رابطه با اطرافيان خود نيست. پدر و خواهرش به او بي توجه اند و دل سوزاندن مادر به حال او بي فايده است. ناصر تحت فشار اطرافيان و خانواده از همه كس و همه چيز دلزده است، اما پس از آن كه معلمش او را در عدم برقراري رابطه با اطرافيان مقصر مي داند به خود مي آيد. سرانجام پس از آن كه تا حدودي قدرت تكلم مي يابد با دسته گلي به ديدار معلم مي رود.
مندبثخمقثل.jpg


پرنده کوچک خوشبختی

سال انتشار: 1366

تهیه کننده: سیروس تسلیمی

کارگردان: پوران درخشنده
۱ - امين تارخ ....
۲ - هما روستا ....
۳ - جميله شيخي ....
۴ - آزيتا لاچيني ....
۵ - شهلا رياحي .... مادر
۶ - ميترا قمصري ....
۷ - فتحعلي اويسي ....
۸ - عطيه معصومي ....
۹ - مهدي ميامي ....
۱۰ - فريدون ابوضياء ....

مليحه بر اثر ضربه ي روحي در كودكي قدرت تكلم را از دست داده است و با يادآوري گذشته دچار تشنج عصبي مي شود. آزار بچه هاي محل نيز ناسازگاري و پرخاشگري او را تشديد مي كند، مسئولان آموزشگاه ناشنوايان تصميم به اخراج او مي گيرند، اما با تقاضاي خانم شفيق، متخصص امور تربيتي، فرصت ديگري به او داده مي شود. خانم شفيق اعتماد مليحه را جلب مي كند و با كمك شوك مصنوعي قدرت تكلم او را به او باز مي گرداند.
صیضصیضص.jpg


عبور از غبار

سال انتشار: 1368

تهیه کننده:مهدی احمدی گرگانی

کارگردان: پوران درخشنده
- خسرو شكيبايي ....
۲ - مهناز افضلي ....
۳ - عطاءاله زاهد ....
۴ - نعمت اله گرجي ....
۵ - پروين كوشيار ....
۶ - مليحه اكبري ....
۷ - رحمان باقريان ....
۸ - افشين كوثري ....
۹ - هوشنگ ملك آرا ....
۱۰ - مرتضي خاني اوشاني ....
​معلمي با همسر و فرزندش در يكي از روستاهاي حومه ي تهران زندگي مي كند. او به سختي موفق مي شود خانه اي در بلندي تپه اي بسازد اما به زودي متوجه مي شود كه همسرش از بيماري كليه رنج مي برد و درشرف مرگ است. تمام اقدامات او، به دليل وضع نامساعد مالي،‌ براي همسر بيمارش بي نتيجه مي ماند تا اين كه مادر يكي از شاگردانش كه به نظر مي رسد دانش آموز بي انضباطي است بدون اطلاع معلم به بيمارستان مي رود و يكي از كليه هايش را به همسر معلم اهدا مي كند.
ثبثصبثصضقض23.jpg


زمان از دست رفته

سال انتشار: 1368

تهیه کننده:هوشنگ نورالهی

کارگردان: پوران درخشنده
۱ - پريسا ملاز ....
۲ - هدا نيك روي ....
۳ - هانيه خليلي ....
۴ - هانيه دلير ....
۵ - غزال والا ....
۶ - مرجان صادقي ....
۷ - فرامرز صديقي ....
۸ - ساناز صحتي ....
۹ - تانيا جوهري ....
۱۰ - افسر اسدي ....
​دكتر شكيبه مؤيد، پزشك حاذق نازايي، پس از ده سال زندگي مشترك با شوهرش از داشتن فرزند محروم است. آن دو چاره را در اين ديده اند كه دختري به نام ليلي را به فرزندخواندگي بپذيرند؛ اما شوهر او، كه مهندس طراحي نساجي است، دختر را به پرورشگاه باز پس مي دهد. دختر به زن متمولي سپرده مي شود. مدتي بعد در پي مرگ مادر مهندس و گم شدن ليلي، پس از نصايح بزرگان خانواده، زن و شوهر كانون خانواده را از نو برپا مي كنند.
56616546.jpg

عشق بدون مرز

سال انتشار: 1377

تهیه کننده: محمدعلی قرج الهی

کارگردان: پوران درخشنده



- دني كوئين .... دكتر بيژن صابر
۲ - ايزابل داهلين .... سوزان
۳ - تام آدامز ....
۴ - كون دووالت .... پاپي
۵ - كليل نلسون ....
۶ - كارلوس ريواس ....
۷ - كني مك كاب ....
۸ - كينگ استوارت .... پدر سوزان
۹ - مارك استوني بلك ....
۱۰ - برنيس فون اشترنبرگ ....
​بيژن پزشك ايراني است كه با سوزان همسر آمريكايي و پسرش بابك در ايران زندگي مي كنند، با شروع جنگ و حملات هوايي و بمباران هاي پي در پي، سوزان عليرغم ميل بيژن با بابك به آمريكا مي روند. بابك به خاطر اينكه مادرش در روزنامه ي تايمز خبرنگار است مجبور مي شود در محله اي شلوغ به مدرسه برود و هر روز شاهد درگيري باندهاي خياباني قاچاق مواد مخدر باشد. سوزان براي تهيه گزارش از چگونگي فعاليت باندهاي خياباني از برادر توبي همكلاسي بابك كه خود از اعضاء اين باندها است كمك مي گيرد. روزي سوزان از درگيري دو باند خياباني عكس تهيه مي كند و آن ها وقتي متوجه مي شوند، براي گرفتن عكس ها بابك را گروگان مي گيرند. بيژن از ماجرا باخبر مي شود و براي نجات او به آمريكا مي رود و با كمك گرفتن از يك باند خياباني ديگر بابك را نجات مي دهد.
65165464.jpg

شمعی در باد

سال انتشار: 1382

تهیه کننده: پوران درخشنده

کارگردان: پوران درخشنده
- بهرام رادان .... فرزين
۲ - آزيتا حاجيان .... مادر فرزين
۳ - شهاب حسيني .... دوست فرزين
۴ - سيدحسام نواب صفوي .... دكتر
۵ - عسل بديعي ....
۶ - ايرج راد .... برادر ناتني فرزين
۷ - سيروس ابراهيم زاده ....
۸ - جمشيد گرگين ....
۹ - محمد شيري ....
۱۰ - هوشنگ قوانلو ....
۱۱ - پولاد كيميايي ....
۱۲ - جمشيد مشايخي .... پدر فرزين
​فرزين دانشجوي انصرافي است كه پدر و مادرش از هم جدا شده اند و او با مادرش زندگي مي كند. مادر فرزين قصد ازدواج مجدد دارد و فرزين هم بين رفتن به خارج از كشور و انواع و اقسام پريشاني ها و اضطراب ها تنها مانده و كسي او را درك نمي كند. او به طور اتفاقي با آيدا كه مدير يك مؤسسه خيريه است آشنا مي شود و قرار مي شود براي او سايت راه اندازي كند. به تدريج رابطه آنها عميقتر مي شود و فرزين پي مي برد كه آيدا مي تواند او را به آرامش برساند. پس با او ازدواج مي كند. اما در مدتي كوتاه آيدا كه يك كليه اش را بخشيده به خاطر عفونت كليه ديگرش مي ميرد. فرزين كه نااميد شده چند بار قصد خودكشي دارد اما موفق نمي شود. سعيد ارسيا، دكتري كه در بيمارستان فرزين را مداوا مي كند به تدريج او را آلوده مواد مخدر مي كند. سعيد از طريق فرزين با بابك آشنا مي شود و وقت اين سه نفر، اغلب صرف عياشي و پارتي هاي شبانه و استفاده از مواد مخدر مي شود. فرزين كه روز به روز نااميدتر مي شود نهايتاً حرف دكتر را قبول مي كند كه براي رسيدن به آرامش و شادي ماندگار از قرص هاي توهم‌زا استفاده كند. دكتر كه از زندگي گذشته خود عقده هاي زيادي دارد پس از چند بار استفاده از قرص اكس خود را از بلندي پرتاب مي كند و مي ميرد. فرزين و بابك هم در مهماني دستگير مي شوند. فرزين با وساطت پدرش آزاد مي شود اما بابك در زندان مي ماند و نهايتاً سر از آسايشگاه رواني درمي آورد و معلوم مي شود كه مبتلا به ايدز شده. مادر فرزين ازدواج مي كند و به كانادا مي رود و پدرش نيز بر اثر سكته مي ميرد. برادر ناتني فرزين كه از خارج برگشته به او مي گويد كه تا اعتيادش را ترك نكند به او هيچ سهمي از ارث نمي رسد. البته مي گويد كه شايد فرزين مبتلا به بيماري ايدز نيز شده باشد. فرزين در آخرين باري كه از مواد استفاده مي كند دست و گردنش مي شكند و آسيب مي بيند. پس از مرخصي از بيمارستان برادرش مي گويد كه جواب آزمايش او منفي است و فرزين سالم است. فرزين كه ظاهراً توبه كرده، به دفتر كار آيدا مي آيد و آن را تعمير مي كند تا كار او را ادامه بدهد.
316516854.jpg


رویای خیس

سال انتشار: 1384

تهیه کننده: پوران درخشنده

کارگردان: پوران درخشنده
- فرامرز قريبيان ....
۲ - همايون ارشادي ....
۳ - مجيد مشيري ....
۴ - شراره دولت آبادي ....
۵ - فلور نظري ....
۶ - صوفي كياني ....
۷ - بابك انصاري ....
۸ - محمدرضا غفاري ....
۹ - افسانه پاكرو ....
۱۰ - اكبر قدمي ....
​آرش پسر شازنده ساله اي است كه در اوج دوران بلوغ قرار دارد. پدر و مادرش از هم جدا شده اند و پسر، پس از مدتي زندگي با مادر، به دليل مشكلات پيش آمده، نزد پدر مي رود. در آنجا با دختر نوجواني آشنا مي شود و زندگي اش دچار تحول مي گردد.
5165165416.jpg


سال انتشار: 1385

تهیه کننده: پوران درخشنده

کارگردان: پوران درخشنده
- شهاب حسيني ....
۲ - الهام حميدي ....
۳ - هادي مرزبان ....
۴ - پانته آ بهرام ....
۵ - آهو خردمند ....
۶ - فرزانه كابلي ....
۷ - مهدي ميامي ....
۸ - فلور نظري ....
۹ - علي احمدي فر ....
نگار در آستانه ازدواجش با ايمان درمي يابد كه او تعهدي در زندگيش دارد كه نمي تواند آن را به خاطر ازدواج، ناديده بگيرد. نگار دچار ترديد مي شود. آيا به ايمان حق دهد و آينده زندگي مشتركشان را با نفر سومي تقسيم كند و يا ...
7385_7385-m.jpg


خوابهای دنباله دار

سال انتشار: 1388


تهیه کننده: پوران درخشنده

کارگردان: پوران درخشنده

۱ - پانته آ بهرام ....
۲ - عليرضا خمسه ....
۳ - مهران احمدي ....
۴ - عزت اله رمضاني فر ....
۵ - فرشته صدرعرفايي ....
۶ - آرميتا مرادي ....
۷ - كيميا كرمانيان ....
۸ - زيبا هاشمي ....
۹ - آرشام طالبي ....
​داستان این فیلم در مورد دختری است به نام ریحانه( آرمیتا مرادی )که می خواست فردا امتحان بدهد. شب در خواب می بیند که معلمشون تصادف می‌کند. او از خواب می پرد و روز بعد موقع امتحان معلمشون خانم همتی سرکلاس نیامد و ریحانه ناراحت پیش خانم مدیر می‌رود و قضیه خواب با جزئیات کامل را می گوید و آن‌ها وقتی با خانه میترا همتی تماس میگیرند معلوم می‌شود که همه جریانات درست است. ولی اثری از خانم همتی پیدا نمی‌کنند ولی وقتی دوباره ریحانه به خواب می‌رود دوباره ادامه خواب را می بیند که خانم همتی تصادف نکرده و...
4154.jpg

هیس دخترها فریاد نمی زنند!

سال انتشار: 1391

تهیه کننده: پوران درخشنده

کارگردان: پوران درخشنده
۱ - شهاب حسيني ....
۲ - مريلا زارعي ....
۳ - جمشيد هاشم پور ....
۴ - طناز طباطبايي ....
۵ - فرهاد آئيش ....
۶ - امير آقايي ....
۷ - مائده طهماسبي ....
۸ - شيرين بينا ....
۹ - بابك حميديان ....
۱۰ - مجيد مشيري ....
​شيرين دو بار تا آستانه ي ازدواج پيش مي رود اما ازدواجش به هم مي خورد. او در سومين تجربه اش دچار بحران مي شود و براي رهايي از اين بحران تصميمي مي گيرد که...