آثار برگزیده ابراهیم حاتمی کیا (پلاک)
​ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان و فیلم‌نامه‌نویسی است که نامش با بخشی از سینمای جنگ پیوند خورده است. این سینماگر میانسال، در طول فعالیت حرفه‌ای خود، پیشرو در ساخت آثاری تاثیرگذار و بحث‌برانگیز بوده است. فیلم‌هایی که علاوه‌بر آن‌که نظر منتقدان را به‌خود جلب کردند، جای خود را در ذهن و دل مردم نیز به‌خوبی بازکردند. از میان آثار او سخت بتوان فیملی را نام برد که افتخار و جایزه‌ای را در کارنامه‌ی خود نداشته باشد​

​نام فیلم ​بازیگران ​خلاصه داستان
Hoviyat.jpg

هویت

سال انتشاز: 1364


کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
​۱- جليل فرجاد

....  
۲- رضا اسدي ....  
۳- علي غلامي ....  
۴- ابوالقاسم مباركي ....  
۵- احمد ناطقي ....  
۶- محسن عظيمي نيا ....  
​ناصر پويان فر به همراه گروهي از دوستانش با موتور سيكلت به شمال كشور مي روند،‌ بر اثر سهل انگاري با پسر بچه اي برخورد مي كند. درد و عذاب وجدان سبب مي شود كه او از جمع دوستانش جدا شود و به تهران باز گردد. در راه با يك تريلي تصادف مي كند و به شدت آسيب مي بيند. آمبولانسي كه او را به بيمارستان منتقل مي كند به دليل نقص فني در راه مي ماند و ناصر با آمبولانس مجروحان جنگي به بيمارستان منتقل مي شود. او كه هويت خود را به خاطر نمي آورد عكس العمل هاي مختلفي از خود نشان مي دهد. پرستاران،‌ دكتر و بيماران با او رفتاري عادي دارند و به او كمك مي كنند تا هويت خود را بازيابد.

36516515.jpg

دیده بان

سال انتشار: 1367

کارگردان:
۱ - مهرداد سليماني ....
۲ - عليرضا حيدري ....
۳ - غلامرضا علي اكبري ....
۴ - اصغر پورهاجريان ....
۵ - اسماعيل سلطانيان ....
۶ - سعيد جوانشير ....
۷ - حميدرضا سلطانيان ....
۸ - حسين كياني ....
۹ - حميدرضا چاركچيان ....
۱۰ - عبدالرسول سلطانيان ....
​ارتباط خط كمين با نيروهاي خودي توسط دشمن قطع شده و احتمال سقوط منطقه بسيار زياد است. مقابله و مقاومت نيروها در مقابل دشمن نيازمند حضور ديده بان جهت هدايت آتش سنگين است. عارفي براي پيوستن به خط كمين و ديده باني بايد از مسيري عبور كند كه زير آتش شديد دشمن قرار دارد...

151458.jpg

مهاجر

سال انتشار: 1368

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
۱ - سيدعليرضا خاتمي .... اسد
۲ - سيدابراهيم اصغرزاده .... محمود
۳ - عليرضا حيدري .... غفور
۴ - اصغر نقي زاده .... راهنما
۵ - غلامرضا علي اكبري .... رئوفي
۶ - عليرضا زاهدي .... سعيد
۷ - فريد اميري .... جواد
۸ - عليرضا مهدوي .... اصغر
۹ - سيدمحمد فاطمي .... حاج كاظمي
۱۰ - بهروز شفيعي .... علي
​هواپيماهاي بدون سرنشين مهاجر كه از روي زمين كنترل مي شود جهت انجام عملياتي شناسايي در پشت خطوط دشمن به كار گرفته مي شوند. بدليل برد محدود دستگاه كنترل، خلبانان در دو ايستگاه مقابل، رودرروي هم و در خطوط دشمن مستقر مي شوند.

215454.jpg

وصل نیکان

سال انتشار: 1370

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
۱ - حسن عباسي .... امير
۲ - كبري فرخي .... مريم
۳ - حبيب الله بهمني .... حسين
۴ - اصغر نقي زاده .... اصغر
۵ - مهين يوزباشي .... مادر مريم
۶ - زهرا فرخي .... اعظم
۷ - لقمان نظيري .... پدر امير
۸ - حسين راضي .... استاد اكبري
۹ - معصومه قريب نواز ....
۱۰ - سيفعلي عابديني ....
​امير و مريم قرار است با هم ازدواج كنند اما روز عروسي، شهر توسط دشمن موشك باران مي شود و مردم، شهر را خالي مي كنند. وليكن مريم با وجود خطرات ناشي از موشك باران ترجيح مي دهد كه عروسي برگزار شود. امير بعد از انجام مأموريتش براي مراسم عقد به خانه برمي گردد. اما برخلاف تصورش همه كساني كه شاهد خنثي كردن موشكهاي عمل نكرده بودند در مراسم حضور پيدا مي كنند.

6515645.jpg

از کرخه تا راین

سال انتشار: 1371

تهیه کننده : سیف الله داد

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا

۱ - هما روستا .... ليلا
۲ - علي دهكردي .... سعيد
۳ - هانس نويمان ....
۴ - آندرياس كورتز ....
۵ - صادق صفايي ....
۶ - اصغر نقي زاده ....
۷ - فرزانه عسگري ....
۸ - مجيد صفوي ....
۹ - نيكل گريل ....
۱۰ - نوربرت هانزينگ ....
​سعيد رزمنده جانباز كه براي معالجه چشمان خود عازم آلمان مي شود، با خواهرش ليلا كه سالياني چند است با همسر آلماني خود در شهر «كلن» زندگي مي كند روبرو مي شود. سعيد بينايي خود را بازمي يابد و اكنون محيطي تازه و غريب پيش روي اوست و خواهري كه سعيد را دريچه اي بر خاطرات دور و عزيز گذشته ميداند. سعيد در تدارك بازگشت به ايران است كه نتايج آخرين آزمايشات پزشكي وي همه چيز را بهم مي ريزد.
31256154.jpg


خاکستر سبز

سال انتشار: 1372

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
۱ - آتيلا پسياني .... هادي ـ عزيز
۲ - زلاتا پلشكوا .... حنيفا
۳ - باربارا بوبولوا .... فاطيما
۴ - اصغر نقي زاده .... اصغر
۵ - بسيرا مينوويچ .... مادر فاطيما
۶ - ميلان باهول .... سليمان
۷ - گابريلا زوريكوا .... دختر رزمنده
۸ - رفيق الخوري .... عرب 1
۹ - حسن ساليبو .... عرب 2
۱۰ - ژوزف بايناك .... رزمنده روسئيايي
​هادي به منظور انجام تحقيقات خود جهت فيلمسازي روانه كرواسي مي شود. عزيز دوست هادي در جريان مسافرت او به كرواسي با در اختيار قرار دادن يك نوار كاست، يك قطعه عكس، و يك نيمه پلاك از وي براي يافتن دختري بنام فاطمه كمك مي گيرد هادي بوسيله آشنايي با زني بنام حنيفه كه آشنا به زبان فارسي است به جستجوي فاطمه مي پردازند. در اين ميان هادي پي به رابطه قبلي عزيز و فاطمه برده و متوجه مي شود كه آنها قصد ازدواج داشته اند كه اين مطلب توسط اصغر دوست مشترك ميان عزيز و هادي پنهان مي شود. پليس كرواسي هادي را بعلت نداشتن ويزاي آن كشور از كرواسي بيرون كرده و هادي و حنيفه در جستجوي فاطمه به بوسني و جبهه جنگ منتقل مي شوند. هادي در جريان درگيري نيروهاي بوسنيايي صرب مجروح شده و به عقب منتقل مي شود. فاطمه نيمه پلاك را بدون يافتن هيچ اطلاعاتي از آن پيدا نمي كند.
25165469.jpg


بوی پیراهن یوسف

سال انتشار: 1374

تهیه کننده: مجید مدرسی

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
​۱- نيكي كريمي

.... شيرين
۲- علي نصيريان .... دايي غفور
۳- جعفر دهقان .... اصغر
۴- شيرين بينا .... نسرين دختر دايي غفور
۵- آتوسا قريشي .... صديقه
۶- عزيزاله هنرآموز ....  
۷- قاسم زارع .... امير
۸- حسن زارعي ....  
۹- مهران قدكچيان ....  
۱۰- نويد قنبريان ....  
​دايي غفور راننده تاكسي فرودگاه،‌ با وجود همه مداركي كه ثابت مي كند پسرش يوسف در جنگ شهيد شده، هنوز فكر مي كند كه او زنده است و حتي حرف دامادش اصغر را كه همرزم يوسف بوده قبول نمي كند. او با اين كه پلاك يوسف را هم در شكم يك كوسه يافته اند، هميشه منتظر است پسرش بازگردد. دايي غفور در فرودگاه با دختر جواني به نام شيرين آشنا مي شود كه براي يافتن برادرش خسرو كه در جنگ گم شده از اروپا به ايران آمده است. يكي از آزادگان كه در زندان با خسرو،‌ برادر شيرين بوده و به ايران بازگشته، با شيرين تماس مي گيرد و مي خواهد اطلاعاتي بدهد. شيرين و دايي غفور به ديدن او مي روند و آزاده به آنها مي گويد كه خسرو سالم است و به زودي بازمي گردد. اما پنهاني به دايي غفور مي گويد كه نتوانسته حقيقت را به شيرين بگويد، زيرا خسرو در جريان يك اعتصاب در اردوگاه اعدام شده است.

61264.jpg


برج مینو

سال انتشار: 1374

تهیه کننده: مجید مدرسی / محمد مهدی دادگو

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا

۱ - نيكي كريمي .... مينو
۲ - علي مصفا .... موسي
۳ - محمدرضا شريفي‌نيا .... منصور
۴ - پريسا شاهنده ....
۵ - علي نصيريان ....
۶ - توران مهرزاد ....
۷ - مينو جعفرزاده ....
۸ - نازنين كريمي ....
۹ - جهان نعمتي ....
۱۰ - ناهيد صداقتي ....
​مينو كه به تازگي با موسي ازدواج كرده در حال جابجا كردن جهيزيه خود در خانه جديد است. موسي طي نامه اي باخبر مي شود كه بايد دكل ققنوس در جزيره ي مينو را جمع كنند، اما موسي حاضر نيست اين كار را بكند و دوست دارد حالا كه جنگ تمام شده او ديگر به خاطراتش برنگردد و براي ماه عسل به اصفهان برود. اما صبح زود حركت عليرغم ميل موسي و به اصرار مينو به جزيره ي مينو مي روند و آنجا موسي در خيال به زماني برمي گردد كه با منصور، برادر مينو كه شهيد شده در حال ساختن دكلي براي شناسائي بهتر دشمن هستند.

251465496.jpg


آزانس شیشه ای

سال انتشار: 1376

تهیه کننده: علی کمیجانی

کارگردان: رسول ملاقلی پور
۱ - پرويز پرستويي ....
۲ - حبيب رضايي ....
۳ - رضا كيانيان ....
۴ - اصغر نقي زاده ....
۵ - بيتا بادران ....
۶ - محمد حاتمي ....
۷ - قاسم زارع ....
۸ - صادق صفايي ....
۹ - نسرين نكيسا ....
۱۰ - عزت اله مهرآوران ....

عباس، بسيجي شهرستاني كه تركش خمپاره اي را كنار شاهرگ گردنش از دوران حضورش در جبهه به يادگار دارد، به اصرار همسرش نرگس براي معاينه به تهران مي آيد و در خيابان با همرزم سابقش كاظم روبه رو مي شود كه با اتومبيلش مشغول مسافركشي است. پزشك وضعيت عباس را بحراني تشخيص مي دهد و توصيه مي كند هرچه زودتر براي درآوردن تركش به لندن برود. كاظم براي تأمين هزينه سفر عباس، حاضر مي شود اتومبيلش را بفروشد. در آژانس هواپيمايي، خريدار اتومبيل پول را به موقع به كاظم نمي رساند و او به ناچار به رييس آژانس پيشنهاد مي كند تا رسيدن پول، سوييچ و مدارك اتومبيل را به گرو بردارد، اما رئيس آژانس نمي پذيرد. كاظم كه عصباني شده، شيشه دفتر آژانس را مي شكند و پس از خلغ سلاح يك مأمور نيروي انتظامي، مشتريان آژانس را گروگان نگه مي دارد تا مسئولان ترتيب سفر فوري او و عباس به لندن را بدهند. آژانس به سرعت توسط نيروي انتظامي و امنيتي محاصره مي شود و در اين بين اصغر، همرزم كاظم و عباس نيز به افراد داخل آژانس مي پيوندد. از طرف ديگر احمد ـ كه خود همرزم كاظم بوده ـ به همراه فردي به نام سلحشور به عنوان نمايندگان نيروهاي امنيتي وارد آژانس مي شوند و از كاظم مي خواهند كه اسلحه را كنار بگذارد.

6165165.jpg

روبان قرمز

سال انتشار: 1377

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا

۱- پرويز پرستويي

.... داوود
۲- رضا كيانيان .... جمعه
۳- آزيتا حاجيان .... محبوبه
​محبوبه دختر جنگ زده ي جنوبي كه خانواده اش را در جنگ از دست داده، پس از مدت ها به خانه ي پدري كه اكنون بيش تر به ويرانه اي شبيه است بازمي گردد تا آنجا زندگي كند. او در بدو ورودش به منطقه، با مردي به نام داوود روبرو مي شود كه از پايان جنگ تاكنون مشغول پاكسازي منطقه از مين هاي زمين است. محبوبه به طور تصادفي در خانه اش تانكي را زير آوار پيدا مي كند و تصميم مي گيرد آن را بفروشد. او به مردي افغاني و تنها به نام جمعه كه نگهبان گورستان تانك است پيشنهاد فروش تانك خود را مي دهد.
21545.jpg


موج مرده


سال انتشار: 1379


کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
۱ - پرويز پرستويي .... مرتضي راشد
۲ - آزيتا حاجيان .... فاطمه
۳ - قاسم زارع .... عبدالله نظري
۴ - كامبيز كاشفي .... حبيب راشد
۵ - پوپك مرادعلي گلدره .... سلما
۶ - محمد ناظري ....
۷ - عليرضا هدايتي ....
۸ - فرشيد نوابي ....
۹ - سيامك موسوي ....
۱۰ - محمد قطاران نژاد ....
​سردار مرتضي راشد از فرماندهان نيروي دريايي كه در آستانه بازنشستگي قرار دارد، درصدد گرفتن انتقام از ناو آمريكايي وينسنس مي باشد. حبيب فرزند مرتضي كه بعلت دوري از پدر در دوران جنگ و كمبود محبت پدري روحيات و طرز تفكري متفاوت با پدرش را دارد در حين فرار از مرز آبي كشور به همراه دختري محلي به اسم سلما توسط گارد ساحلي دستگير مي شود و پدر سختگير و مقرراتي اش او را جهت تنبيه به كشتي سوخته ميان دريا منتقل مي سازد. فاطمه (همسر مرتضي) كه به همراه سلما براي يافتن حبيب راهي كشتي شده بودند گرفتار طوفان مي شوند كه البته با نجات آن ها توسط نيروهاي آمريكايي احتمال زنده بودن فاطمه و سلما قطعي مي شود. راشد و يگان عملياتي اش كه در شب آخر تصدي وي بطور پنهاني قصد حمله به ناو ونيسنس را داشتند توسط نيروهاي نفوذي از جمله عبدالله (برادر فاطمه) متوقف شده و عبدالله فرمانده پايگاه مي شود. راشد كه خود را در انجام عمليات تنها مي بيند براي گرفتن انتقام با قايق حمله ور مي شود.


3165.jpg

ارتفاع پست

سال انتشار: 1380

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا

۱ - ليلا حاتمي .... نرگس
۲ - گوهر خيرانديش .... مادر نرگس
۳ - حميد فرخ نژاد .... قاسم
۴ - محمدعلي اينانلو ....
۵ - شهرام قائدي ....
۶ - اميركاوه آهنين جان ....
۷ - احمد كاوري ....
۸ - مهدي ساكي ....
۹ - امير آقايي ....
۱۰ - رضا شفيعي جم ....
​قاسم، جنگ زده اي است كه در اثر مشكلات مالي تصميم مي گيرد با ربودن هواپيماي مقصد بندرعباس آن را به دوبي هدايت كند. او همسر باردار و پسر معلول خود، خواهر و برادرانش را نيز همراه كرده است، اما همسرش نرگس از ماجرا و تصميم قاسم باخبر است و بقيه براي يافتن كار و زندگي بهتر در محلي جديد با او همراه مي شوند قاسم براي اين كار اسلحه اي تهيه كرده كه در آخرين لحظات همسرش به او مي گويد كه آن را نياورده قاسم هم مجبور مي شود با حمله به يكي از محافظين هواپيما اسلحه او را تصاحب كند و با آن خلبان را تهديد مي كند تا هواپيما را به سمت دوبي منحرف كند، و اين در حالي است كه محافظ دوم ناگهان با آزاد كردن همكارش و كنترل هواپيما، مجدداً تغيير مسير مي دهد، اما نرگس در اين وضعيت اسلحه ي مخفي كرده را بيرون آورده و ....
31654654.jpg


به نام پدر

سال انتشار: 1384

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
​۱- پرويز پرستويي

....  
۲- گلشيفته فراهاني ....  
۳- افشين هاشمي ....  
۴- مهتاب نصيرپور ....  
۵- كامبيز ديرباز ....  
۶- مهرداد ضيايي ....  
۷- ميرطاهر مظلومي ....  
۸- شبنم مقدمي ....  
۹- كاظم هژيرآزاد ....  
 
​يلم درباره رابطه پدري بسيجي و دختر جوان اوست كه مين هاي باقيمانده از دوران جنگ باعث مجروح شدنش شده است