جزییات اخبار

کارگردان “مستند باد:” نمی خواستم یک فیلم اطلاع‌رسان بسازم
​حمید جعفری گفت: اگرچه در پی تولید فیلم اطلاع‌رسان نبودم اما دغدغه آیین زار من را به ساخت این فیلم سوق داد.

حمید جعفری معتقد است درباره آیین زار با اینکه بسیاری فکر می کنند فیلم های زیادی ساخته شده؛ فیلم کاملی ساخته نشده است و او به همین دلیل سراغ این موضوع رفته، درحالیکه نمی خواسته یک فیلم اطلاع رسان بسازد.

به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت، حمید جعفری کارگردان و پژوهشگر فیلم «باد» با انتقاد از نحوه نمایش فیلم که باعث شده بود تصویر خوبی به مخاطب داده نشود؛ درباره تفاوت این فیلم  با فیلم های دیگری که به آیین زار می پردازد، گفت:  درباره آیین زار چهار فیلم ساخته شده که یکی از آنها سال 1344 ساخته شده اما هیچ وقت نمایش نداشته و دو فیلم دیگر یکی درباره موسیقی زار و دیگری مشخصا درباره مجلس زار است و بنابراین می توانم بگویم به این آیین خوب پرداخته نشده است.

جعفری با بیان اینکه امروزه درباره آیین زار اطلاعات زیادی داریم؛ عنوان کرد: من به هیچ وجه نمی خواستم یک فیلم اطلاع رسان بسازم و مهم بود که بار تصویری فیلم را بیشتر کنم نه اینکه به مخاطب اطلاعاتی بدهم که می تواند آنها را از راه های دیگر هم بدست بیاورد.

کارگردان مستند «باد» که این فیلم را ده سال پیش فیلمبرداری کرده است؛ عنوان داشت: نگاه مونتاژی به من کمک کرد تا به آنچه می خواهم نزدیک شوم و اگر امروز هم دوباره سراغ این موضوع بروم همان تصاویر را می گیرم.​