جزییات اخبار

کارگردان مستند "شهسوار": می خواستم تختی غیر اسطوره‌ای بسازم
​علی شاه محمدی کارگردان فیلم «شهسوار» علت ساخت این فیلم را نزدیک شدن به شخصیت پهلوان تختی از منظر غیراسطوره ای برای به تصویر کشاندن شادی ها و غم هایش دانست.

به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت، علی شاه محمدی کارگردان فیلم «شهسوار» با بیان اینکه دوست داشتم از منظر غیر اسطوره ای به پهلوان تختی نگاه کنم و غم ها و شادی های او را به تصویر بکشم؛ گفت: من از تصاویر آرشیوی موزه ملی بلژِک و مجارستان در این فیلم استفاده کردم و همچنین فیلمخانه تصاویری از جهان پهلوان تختی در دسترس ما گذاشت که از آنها استفاده کردیم و این موارد به ارزش بصری و تاریخی فیلم اضافه کرد و می توانم بگویم تصاویری از جهان پهلوان تختی برای اولین بار در این فیلم به تصویر کشیده شده که پیش از این دیده نشده اند.

در ادامه این نشست، هارون یشایایی مستند ساز که تهیه کنندگی این فیلم را برعهده داشت فیلم را شناسنامه کارگردان نامید و عنوان داشت: همه مستندسازان مشکل تهیه کننده دارند و من در این پروژه فکر کردم با حضور خودم می توانم وارد عرصه ای شوم که حضورم لازم است.

یشایایی که از مستندسازان پیشکسوت است و تا به حال تهیه کنندگی فیلمی را قبول نکرده است خواستار تشویق بخش خصوصی برای تهیه کنندگی در سینمای مستند شد و گفت: برخی از مستندسازها و سوژه هایی که دارند به واقع نشان از نبوغ آنها دارد اما متاسفانه نبود تهیه کننده اجاز کار را به آنها نمی دهد.

کارگردان مستند «شهسوار» این فیلم را نتیجه شش سال تحقیق دانست و درباره نریشن فیلم که توسط پرویز پرستویی گفته می شود؛ اظهار داشت: فیلم مستند به جذابیت هایی نیاز دارد تا دیده شود و به همین دلیل برای روایت فیلم؛ پرویز پرستویی را انتخاب کردیم که نه فقط صدای خوب که شناخت خوبی هم از نحوه روایت داشتند.​