جزییات اخبار

سعید سعدی: کپی رایت آثار فرهنگی حق الناس است
سعید سعدی درج هولوگرام مناسب برای عرضه آثار سینمایی و فرهنگ سازی و استمرار اقدامات مؤثر را از راهکارهای صیانت از حقوق هنرمندان دانست.

سعید سعدی درج هولوگرام مناسب برای عرضه آثار سینمایی و فرهنگ سازی و استمرار اقدامات مؤثر را از راهکارهای صیانت از حقوق هنرمندان دانست.

به گزارش ایرنا؛ سعید سعدی تهیه کننده سینما در رابطه با بحث کپی رایت، مطرح کرد: عرضه‌ی آثار سینمایی در بازار عموما بدون هولوگرام مناسب صورت می‌گیرد به طوریکه به راحتی می‌توان از این آثار کپی‌برداری کرد، در این زمینه مهمترین مورد که باید مورد توجه قرار گیرد این است که تدبیری در نظر گرفته شود تا نتوان از آثار سینمایی کپی‌برداری کرد.

تهیه کننده «خشم و هیاهو» افزود: مورد دیگری که در زمینه‌ی کپی رایت باید اضافه کنم این است که مردم لازم است دقت کنند که در استفاده از آثار کپی و غیرمجاز حق الناسی وجود دارد؛ در واقع با استفاده از کپی غیرمجاز به حق و حقوق افراد بسیار زیادی تجاوز صورت می‌گیرد. توجه کنید که قالب آثار در بخش خصوصی تولید شده و تمام دار و ندار یک سرمایه دار منجر به تولید فیلم شده است که چنانچه درست از آن محافظت نشود به هیچ وجه سرمایه بازنخواهد گشت و جبران چنین خسرانی غیرقابل پرداخت است.

سعدی در رابطه با اقداماتی که درباره‌ی عدم رعایت کپی رایت در جامعه باید صورت گیرد، گفت: فرهنگ سازی اقدام مهمی است که لازم است به آن توجه شود تا مردم درک کنند که با رعایت حق کپی رایت در واقع حقوق افراد زیادی از هنرمندان در جامعه را رعایت خواهند کرد.

این تهیه کننده سینما با بیان اینکه متاسفانه قانون کپی رایت در کشور ما رعایت نمی شود و همین کپی های غیرمجاز موجود در بازار شاهد این مدعاست، افزود: علاوه بر بخش فیلم و حوزه‌ی سینما، در دیگر آثار فرهنگی و هنری نیز شاهد عدم رعایت قانون هستیم و ضرر و زیان این مسئله متوجه کسانی است که وارد این بخش شده و سرمایه گذاری کرده‌اند.

وی درباره‌ی اقدام اخیر ستاد صیانت از آثار سینمایی سمعی و بصری جهت جمع‌آوری CD ها و DVDهای غیرمجاز گفت: این فعالیت ها اقدامات خوبی است که تاکنون انجام گرفته و به تبع برای فعالان در حوزه‌های مختلف سینما دلگرمی است ولی این نوع عملکردها باید ادامه دار و مستمر باشد تا تاثیر خود را جهت جلوگیری از کپی رایت غیرمجاز نشان دهد، به تبع استمرار این اقدامات می‌تواند نتیجه بخش باشد.

علاقمندان و مخاطبان برای اطلاع از مراکز و سایت‌های مجاز عرضه کننده محصولات سمعی و بصری می توانند به سایت موسسه رسانه‌های تصویری به آدرس rasaneha.org مراجعه نمایند.