جزییات اخبار

مدیرعامل موسسه نمایش خانگی گلرنگ رسانه: تا قاچاق مجازی وجود دارد، قاچاق فیزیکی به چشم نمی آید
مدیرعامل موسسه نمایش خانگی گلرنگ رسانه با اشاره به اینکه سه قوه باید برای مقابله با انتشار قاچاق فیلم هماهنگ عمل کنند گفت: در حال حاضر قاچاق فیزیکی جای خود را به قاچاق مجازی داده و این موضوع تنها با قوه قهریه می تواند مهار شود.

مدیرعامل موسسه نمایش خانگی گلرنگ رسانه با اشاره به اینکه سه قوه باید برای مقابله با انتشار قاچاق فیلم هماهنگ عمل کنند گفت: در حال حاضر قاچاق فیزیکی جای خود را به قاچاق مجازی داده و این موضوع تنها با قوه قهریه می تواند مهار شود.

به گزارش بانی فیلم؛ شهاب کاظمی، مدیرعامل موسسه نمایش خانگی گلرنگ رسانه درباره کپی رایت های غیرمجاز افزود: در حال حاضر نوع قاچاقی که در بحث محصولات فرهنگی در حال رخ دادن است با گذشته تفاوت دارد. در حال حاضر قاچاق فیزیکی جای خود را به قاچاق مجازی داده و سرعت گسترش این امر بسیار زیاد و سرعت جلوگیری از آن بسیار کند است.

وی ادامه داد: تا زمانی که قاچاق مجازی وجود دارد، قاچاق فیزیکی به چشم نمی آید و حتی اگر نسخه های زیادی از DVD ها و CD های غیرمجاز را جمع آوری کنیم تأثیری در صیانت از آثار و حقوق فیلم های داخلی و ویدئو رسانه ها ندارد.

کاظمی به ضرورت تصویب قانونی برای جلوگیری از این امر از سوی قوه مقننه اشاره کرد و گفت: در صورتی که این قانون تصویب شود با همکاری قوه مجریه و ستادهای نظامی باید با صاحبان قاچاق فضای مجازی برخورد شود و با فیلتر کردن فضای مجازی مانع از گسترش فیلم‌های کپی غیرمجاز شوند.

وی تأکید کرد: تا زمانی که قانونی برای مقابله با امور انسانی و سخت افزاری نباشد نمی توانیم اقدامی در جهت صیانت از محصولات فرهنگی داشته باشیم. این موضوع هم همکاری سه قوه را می طلبد. چرا که باید قاچاق فیلم و محصولات فرهنگی به صورت کامل و جامع برای مسئولان تبیین شود. بسیاری از مسئولان نمی‌دانند که حتی فیلم‌های ایرانی هم به صورت قاچاق توزیع می شوند. اکثراً تصور می‌کنند که وقتی صحبت از فیلم قاچاق می شود منظور فیلم های به روز خارجی است. در صورتی که اگر برای آنها تبیین شود که منظور از قاچاق فیلم، محصولات ایرانی است شاید تدبیری برای جلوگیری با قاچاقچیان فیلم صورت گیرد.

وی ادامه داد: آنچه حائز اهمیت است قاچاق فیلم های ایرانی است که صاحبان آن ویدئو رسانه ها هستند، یعنی موسسات محصولات را از تهیه کنندگان خریداری کرده اند و مستقیماً زیان می بینند. بهترین راهکار همین است که با نیروی قهری مانع قاچاق شوند. چرا که با فرهنگ سازی در سال های گذشته به نتیجه نرسیده ایم.

کاظمی با بیان اینکه مردم به دنبال اموری هستند که سهل و آسان  باشد، به همین دلیل به سمت محصولات قاچاق می روند گفت: بهترین راه این است که مانع انتشار محصولات قاچاق شویم، در غیر این صورت طبیعی است که تا زمانی که محصولات قاچاق به صورت ارزان تر وجود دارد نمی توان با فرهنگ سازی مردم را از این کار منع کرد. شاید جمعیت ۳۰ درصدی از مصرف کنندگان باشند که اعتقاد به محصولات اصلی و رعایت قانون کپی رایت دارند.

وی بیان کرد: در حال حاضر قانون کپی رایت در کشور وجود ندارد، در مواردی خاصی تهیه کننده می تواند به دادگاه فرهنگ و رسانه مراجعه و از اینکه محصولش به صورت کپی رایت غیر مجاز توزیع شده شکایت کند. تبعیت از قانون «برن» هم در کشور وجود ندارد. مانند پلیس مبارزه با مواد مخدر، باید پلیسی به صورت جداگانه با قاچاق فیلم مقابله کند.