جزییات اخبار

کیومرث پوراحمد: ضروتِ پذیرش و اجرای مستمر قانون کپی رایت در جامعه
کیومرث پوراحمد با اشاره به ضرورت همکاری نیروی انتظامی با ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری به منظور جمع آوری آثار فرهنگی غیرمجاز گفت: متاسفانه کشور ما قانون کپی رایت جهانی را نپذیرفته است و یکی از دلایل هرج و مرج و قاچاق آثار فرهنگی همین مسئله است.

کیومرث پوراحمد با اشاره به ضرورت همکاری نیروی انتظامی با ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری به منظور جمع آوری آثار فرهنگی غیرمجاز گفت: متاسفانه کشور ما قانون کپی رایت جهانی را نپذیرفته است و یکی از دلایل هرج و مرج و قاچاق آثار فرهنگی همین مسئله است.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری؛ کیومرث پوراحمد کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس پیشکسوت با تاکید بر نیاز جدی به حفظ صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری بیان کرد: چند سال پیش در موزه‌ی سینما یک گردهمایی بزرگی در مورد قاچاق محصولات فرهنگی بود که اهالی سینما و نیروی انتظامی همگی حضور داشتیم.

کارگردان «اتوبوس شب» ادامه داد: در آن زمان مطرح کردم که اگر یک نفر در ایران یک اسلحه‌ی کوچک داشته باشد چه از آن اسلحه استفاده کند یا نکند، در صورتی که نیروی انتظامی متوجه شود که اسلحه ای دارد بررسی می کند که این اسلحه را از کجا آورده است و حتی بررسی می کند که اگر شخصی اسلحه را به شخص سوم سپرده که بوده است.

کارگردان «خواهران غریب» افزود: پلیس در این ماجرا می تواند تمام کسانی که در انتقال اسلحه نقش داشتند را دستگیر و مجازات کند و در نهایت به قانون بسپارد.

کارگردان «قصه های مجید» گفت: سوال اینجاست که چطور وقتی فیلم‌های ما کنار خیابان به فروش می رود، نیروی انتظامی نمی داند که کجا تکثیر می شود؟! البته به اعتقاد من آن افرادی که کنار خیابان دست فروشی می کنند اینها آدمهای اصلی نیستند؛ آدمهای اصلی احتمالا یک جایی پشت یک میزی یا میزهایی نشسته اند سمت‌هایی دارند و از آنجا این مسئله نشأت می گیرد. به نظرم نیروی انتظامی به راحتی می تواند سرنخ این قاچاق را کشف کند.

وی افزود: متاسفانه این قضیه هیچ وقت جدی گرفته نشده است؛ شاید بتوانیم بگوییم همت واقعی پشت این مسئله وجود ندارد و عده ای تمایل به جمع آوری قاچاق ندارند. شاید کسانی  هستند که نمی خواهند بحث قاچاق فیلم پیگیری شود و یا احتمالاً می خواهند فیلم های ما به صورت قاچاق به دست مردم برسد و تهیه کننده‌ها به فلاکت بیافتند و کارگردان‌ها بیکار باشند.

کارگردان «کفشهایم کو؟» بیان کرد: بنابراین درک نمی کنم که چرا بعد از چنین گردهمایی هایی هیچ اقدام جدی ای صورت نگرفت. ستاد صیانت از آثار سینمایی سمعی و بصری نیاز به بازوی اجرایی دارد و بازوی اجرایی آن قطعاً نیروی انتظامی است. جمع آوری از کنار خیابان و یا فروشگاه‌های جزء، تاثیری در حل مسئله‌ی اصلی ندارد، چرا که پس از چند روز ممکن است این افراد که احتمالا از قشر کم درآمد جامعه هستند دوباره کار را از سر بگیرند. این اقدامات، اقداماتی ریشه‌ای نیست. ریشه‌ای زمانی تحقق می یابد که منبع اش را پیدا کنیم.

پوراحمد گفت: متاسفانه کشور ما قانون کپی رایت جهانی را نپذیرفته است و یکی از دلایل هرج و مرج و قاچاق آثار فرهنگی همین مسئله است. ابتدا باید قانون وجود داشته باشد و سپس به صورت دقیق اجرا شود.  

علاقمندان و مخاطبان برای اطلاع از مراکز و سایت‌های مجاز عرضه کننده محصولات سمعی و بصری می توانند به سایت موسسه رسانه‌های تصویری به آدرس rasaneha.org مراجعه نمایند.