جزییات اخبار

لشکری قوچانی: جریمه نقدی گام اصلی برخورد با متخلفان کپی رایت غیرمجاز است
تهیه کننده «قاتل اهلی» با بیان اینکه کپی رایت‌های غیرمجاز به منزله دزدی است گفت: میزان جریمه برای مقابله با تکثیرکنندگان و توزیع کنندگان آثار غیرمجاز باید افزایش یابد تا متخلفان ریسک قرار گرفتن در شرایط را نداشته باشند.

تهیه کننده «قاتل اهلی» با بیان اینکه کپی رایت‌های غیرمجاز به منزله دزدی است گفت: میزان جریمه برای مقابله با تکثیرکنندگان و توزیع کنندگان آثار غیرمجاز باید افزایش یابد تا متخلفان ریسک قرار گرفتن در شرایط را نداشته باشند.

به گزارش آنا؛ منصور لشکری قوچانی، تهیه کننده سینما درباره آثار غیرمجاز فرهنگی رایج در سطح بازار گفت: اولین گام در این مرحله جمع آوری CD ها و DVD های غیرمجاز در سطح بازار نیست. بلکه گام اصلی تجدیدنظر در نوع قانون مقابله با متخلفان است.

وی بیان کرد: در حال حاضر جریمه نقدی تنها راهکار مقابله با متخلفان است. قانون باید به گونه ای اصلاح شود که کمتر کسی این ریسک را کند و به سمت تکثیر و توزیع آثار غیرمجاز برود.

تهیه کننده «قاتل اهلی» با تأکید بر اینکه کپی رایت‌ غیرمجاز تفاوتی با دزدی ندارد گفت: فرهنگ سازی در زمینه محصولات فرهنگی هنوز به خوبی انجام نشده مردم باید باور کنند که اگر محصولات از مبادی رسمی و قانونی توزیع شود میزان نرخ بیکاری در میان تهیه‌کنندگان و هنرمندان کاهش می‌یابد.

 لشگری قوچانی افزود: باید آثار با کیفیت برای خانواده ها تولید شود تا ذائقه آنها به سمت آثاری که ممیزی نشده است نرود.

وی با اشاره به ورود پول شبهه دار به عرصه فرهنگ گفت: برخی از تهیه کنندگان از صدای خواننده های غیرمجاز در آثار خود استفاده می کنند و با روند عدم پرداخت هزینه به آنها و در نتیجه درآمدزایی، پول کثیف وارد فرهنگ کرده اند. جای سوال دارد حالا که قرار است خط قرمزها رعایت نشوند، چرا از صدای اورجینال آنها استفاده نمی کنند؟! به هرحال خواننده غیرمجاز اگر عامل درآمد می شود، باید حقشان را نیز بدهند تا اولاً درآمد حاصله حلال شود و ثانیاً شاهد ورود پول شبهه دار به این عرصه نباشیم.

تهیه کننده «هفت ماهگی» افزود: خانواده‌های متدین این مرز و بوم این روزها درگیر دغدغه و مشکلات حوزه فرهنگ و اقتصاد هستند و اگر قرار است این مشکل مرتفع شود، باید در ابتدا اقتصاد را درست کرد تا پول شبهه دار وارد حوزه های مختلف نشود.

تهیه کننده «عصر یخبندان» ادامه داد: ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری برای آنکه بتواند به صنعت فیلم‌سازی خدمت کند باید علاوه بر نظارت بر آثار کپی رایت غیرمجاز، قانون را به روز کند ضمن اینکه شرایطی را مهیا کند تا کمتر کسی ریسک خطا در این بخش را بپذیرد.

علاقمندان و مخاطبان برای اطلاع از مراکز و سایت‌های مجاز عرضه کننده محصولات سمعی و بصری می توانند به سایت موسسه رسانه‌های تصویری به آدرس rasaneha.org مراجعه نمایند.