جزییات اخبار

نادر فلاح: تهدید امنیت شغلی هنرمندان با رونق قاچاق فیلم
بازیگر تلویزیون و سینما با اشاره به تأثیر مستقیم قاچاق فیلم بر سرمایه و امنیت شغلی فعالان این صنعت گفت: اگر قانون جهانی"Copyright" اجرا شود دیگر مشکل قاچاق محصولات فرهنگی و هنری را نخواهیم داشت.

بازیگر تلویزیون و سینما با اشاره به تأثیر مستقیم قاچاق فیلم بر سرمایه و امنیت شغلی فعالان این صنعت گفت: اگر قانون جهانی"Copyright"  اجرا شود دیگر مشکل قاچاق محصولات فرهنگی و هنری را نخواهیم داشت.

به گزارش آنا؛ نادر فلاح بازیگر تلویزیون و سینما درباره وضعیت قاچاق فیلم گفت: هر محصول هنری که تولید می‌شود از دو بُعد در جامعه تأثیر دارد یک بُعد آن هنری و بُعد دیگر آن اقتصادی است. در هر صنعتی که پای قاچاق باز شود ضرر و زیان زیادی به همراه می‌آورد.

وی ادامه داد: مردم باید آگاه باشند که استفاده از آثار کپی رایت غیرمجاز از نظر اجتماعی و اقتصادی به این صنعت آسیب می‌زند. مردم باید مطلع باشند که این هنر تنها راه کسب درآمد هنرمندان است و هر قدر میزان قاچاق بیشتر باشد هنرمندان متضرر می‌شوند و خانواده سینما و تئاتر کوچک‌تر و بر کیفیت محصولات اثرگذار است و ممکن است باعث نابودی این صنعت شوند.

فلاح درباره قانون کپی رایت گفت: باید میزان جریمه ها بیشتر شود. در حال حاضر مشاهده می‌کنیم هر چه میزان جریمه‌های راهنمایی و رانندگی افزایش می‌یابد میزان جرم رو به کاهش است. باید به سمتی پیش رویم که جریمه‌های متخلفان قاچاق فیلم و توزیع‌کنندگان کپی غیرمجاز افزایش یابد تا مانع از کارشان شود.

این بازیگر سینما و تلویزیون تأکید کرد: جمع‌آوری سی‌دی و دی‌وی‌دی‌های غیرمجاز تنها راهکار برای مقابله با متخلفان نیست. به نظر می‌رسد تنها راهکار مقابله با متخلفان وضع قانون از سوی مجلس یا قوه قضائیه است تا شاید بتواند منجر به کنترل این دسته از افراد شود.

این بازیگر سینما و تلویزیون بیان کرد: یکی دیگر از ضرورت‌ها برای مقابله با قاچاق فیلم افزایش امنیت در لابراتوراها و اتاق‌های تدوین است تا هر کس به راحتی امکان دسترسی به نسخه اصلی فیلم را نداشته باشد. تأثیر قاچاق فیلم بر سرمایه و امنیت شغلی فعالان این صنعت است.

«برای اطلاع از مراکز و سایت‌های مجاز عرضه کننده محصولات سمعی و بصری به سایت موسسه رسانه‌های تصویری به نشانی rasaneha.org مراجعه کنید.»