جزییات اخبار

مدیرعامل شرکت جهان تصویر: سینما وابسته به نمایش خانگی است
مدیرعامل شرکت ویدئو رسانه جهان تصویر درباره کپی رایت غیرمجاز محصولات فرهنگی گفت: سینمای کشور وابسته به نمایش خانگی است زمانی که کپی رایت مجاز مورد حمایت و صیانت قرار بگیرد ماحصل تراکنش مالیِ صحیح تهیه کنندگان نیز تشویق به ساخت آثار جدید می شوند.
​مدیرعامل شرکت جهان تصویر:

سینما وابسته به نمایش خانگی است

 

مدیرعامل شرکت ویدئو رسانه جهان تصویر درباره کپی رایت غیرمجاز محصولات فرهنگی گفت: سینمای کشور وابسته به نمایش خانگی است زمانی که کپی رایت مجاز مورد حمایت و صیانت قرار بگیرد ماحصل تراکنش مالیِ صحیح  تهیه کنندگان نیز تشویق به ساخت آثار جدید می شوند.

 

به گزارش روزنامه رسالت؛ اکبر صادقی، مدیرعامل شرکت ویدئو رسانه جهان تصویر درباره آثار کپی غیرمجاز گفت: برای ویدئو رسانه ها استفاده کردن از رایت های کمپانی میجر امکان ندارد. در حال حاضر قانونی داخلی وضع شده که طبق این قانون استفاده کردن از رایت این کمپانی‌ها برای موسسات مجاز امکان‌پذیر نیست.

 وی ادامه داد: زمانی که موسسات امکان خرید رایت‌های کمپانی های میجر را ندارند و در واقع خرید آنها محدود می شود شبکه‌های غیرمجاز این خلاء را پر می کنند. یعنی به راحتی دانلود و سپس به صورت زیرزمینی دوبله و با تیراژ بسیار کمی وارد بازار می‌کند. برای آن دسته از موسسات غیرمجاز مقرون به صرفه است چرا که نه حق کپی رایت داده اند و نه نیاز به تیراژ بالا دارند.

صادقی افزود: متأسفانه برخی از شرکت‌های تکثیرکننده CD با شبکه های غیرمجاز هماهنگ هستند، به همین دلیل نظارت بر روی شرکت‌های تکثیرکننده یک ضرورت است.

مدیرعامل شرکت جهان تصویر با اشاره به اینکه دسترسی به DVD های خامِ ارزان بسیار آسان است گفت: یک نفر آن DVD ارزان را خریداری و از آن تکثیر می‌کند و به راحتی می‌فروشد و در این میان شرکت‌های ویدئو رسانه ضرر می کنند.

وی ادامه داد: از طریق رسانه‌های دیجیتال مجوزهایی صادر می‌شود و بعد از آن فیلم‌هایی وارد شبکه‌های دیجیتال می‌شوند یعنی به موازات ادارات کل نمایش خانگی، رسانه‌های دیجیتال هم مجوز انتشار فیلم را صادر می کنند.

مدیرعامل شرکت ویدئو رسانه جهان تصویر اظهار داشت: سینمای کشور وابسته به نمایش خانگی است. زمانی که شرکتی گردش مالی و کاری ندارد نمی‌تواند از تهیه کنندگان داخلی آثاری را خریداری کند و بازار به دست غیرمجاز می افتد و این موضوع باعث بیکاری تهیه کنندگان نیز می شود.

صادقی ادامه داد: متاسفانه باتوجه به عدم نظارت دقیق بر روی عملکرد شرکت های تکثیرکننده سی دی بسیاری از تکثیرکنندگان غیرمجاز از امکانات برخی از این کارخانه ها به نفع خود استفاده می کنند.

وی با تاکید بر اینکه متأسفانه جریمه افرادی که در زمینه تخلف آثار فرهنگی فعالیت می کنند بسیار اندک است بیان کرد: اگر این ماجرا ادامه دار باشد شبکه‌های مجاز به صورت تک تک از بازار حذف می‌شوند و بازار به دست کسانی می‌افتد که صلاحیت انتشار آثار را ندارند.

صادقی گفت: الویت اول نظارت بر شرکت های تکثیرکننده لوح فشرده و اجرای قوانین موثر بازدارنده در خصوص مقابله با کپی غیرمجاز می باشند.

وی افزود: عدم کنترل شبکه های غیرمجازِ مجازی که مبادرت به انتشار آثار بدون مجوز می‌کنند یکی دیگر از عوامل منفی تاثیرگذار در روند فعالیت موسسات و شرکت‌های حوزه نمایش خانگی است.

علاقمندان و مخاطبان برای اطلاع از مراکز و سایت‌های مجاز عرضه کننده محصولات سمعی و بصری می توانند به سایت موسسه رسانه‌های تصویری به آدرس rasaneha.org مراجعه نمایند.​