جزییات اخبار

امضای تفاهم نامه vod (سند) در موسسه رسانه های تصویری
به گزارش روابط عمومی موسسه رسانه های تصویری، مراسم امضای تفاهمنامه پروژه vod (سند)بین موسسه رسانه های تصویری، نمایندگان شورای عالی تهیه کنندگان و شرکت های تجمیع کننده محتوا و خدمات ویدیویی صبح سه شنبه اول تیر در موسسه رسانه های تصویری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه رسانه های تصویری، مراسم امضای تفاهمنامه پروژه vod (سند)بین موسسه رسانه های تصویری، نمایندگان شورای عالی تهیه کنندگان و شرکت های تجمیع کننده محتوا و خدمات ویدیویی صبح سه شنبه اول تیر در موسسه رسانه های تصویری برگزار شد.

حجت الله ایوبی؛ رئیس سازمان سینمایی، سید مصطفی ابطحی؛ مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری، علیرضا داوودنژاد و منوچهر شاهسواری به عنوان نمایندگان شورای عالی تهیه کنندگان و محمد لهراسبی نژاد؛ مدیرعامل شرکت به سیما و سهیل عالمی؛ مدیرعامل ایلا نرم افزار به عنوان نمایندگان شرکت های تجمیع محتوا در این مراسم حضور داشتند.

سید مصطفی ابطحی در ابتدای این مراسم گفت: در سالروز ولادت امام حسن افتخار داریم گامی دیگر در راستای پیشبرد سند برداریم. به تغییرات در حوزه فناوری اطلاعات که گسترش شبکه های ارتباطی در دنیا در 10 سال اخیر سبب شده که روشهای جدید برای انتقال محتوا با حجم بالا در این شبکه ایجاد شود. قبلا انتقال فایل ویدیو بر روی شبکه اینترنت محدود بود و نیاز به شبکه های مدیریت شده داشت اما از 8-9 سال پیش پهنای باند در دنیا گسترش پیدا کرده و با این پهنای باند می توان ویدیو با کیفیت جذب منتقل نمود این فناوری جای خود را باز کرده و به عنوان بیزنس بزرگی شکل گرفته است.

در کشورمان متاسفانه خیلی دیر هنگام از این تکنولوزی استفاده می کنیم اما امیدواریم با همت و اراده ای که در بخش دولتی و خصوصی شکل گرفته بتوانیم عقب ماندگی و غفلت گذشته را جبران کنیم و محتوای غنی  و جذاب  ایرانی را به جهانیان عرضه نماییم .

اگر غفلت کنیم از طریق اینترنت 50 یا 60  کانال خارجی و    هزاران محتوای فیلم و موسیقی ارائه می کنند و با فشار تکنولوژیک فکر و فرهنگی  و سبک زندگی ما را عوض می کنند.

بنابر این برای در مقابله با این روند، vod (سند)پروژه ای است برای عرضه محتوای ایرانی، اسلامی و جذب و جلب مخاطبان جدید در VOD محتوای ایرانی را در سرور  می گذاریم و از طریق ست آپ باکس و پلتفرمهای دیگر مانند موبایل، لب تاپ، تب لت به مخاطبان جهان ارائه می کنیم.

وی افزود: چرا باید اطلاعات و خدمات صوتی و تصویری خود را به دیگران واگذار کنیم که راه اندازی کنند.   

زمانی که شرکت های تجمیع کننده داخلی داریم چرا باید بگذاریم شرکت های تجمیع کننده خارجی محتواهای ما را بسته بندی و به ما ارائه دهند. ما در صددیم مخاطبان جهانی در همه جهان از طریق نرم افزارها محتواهای دینی و ملی ما را ببینند.

ابطحی تصریح کرد: از آن جایی که ماموریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت بر هر گونه اطلاع رسانی، ارائه تصویر و صوت به هر شکل و نوع و  در هر بستر اعم دیجیتالی و غیر دیجیتالی بر خط یا روی خط  است موسسه رسانه های تصویری از سوی وزارت ارشاد ماموریت یافت تا به این مهم بپردازد و خوشبختانه این اهتمام در نهادهای دیگر دولتی و بخش خصوصی فراهم آمد. شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فن آوری هم سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مثلثی را تشکیل دادند و عزیزان در سینما و نمایندگان هفت شرکت تجمیع کمک کردند تا بتوانیم با استفاده از تکنولوژی، عقب ماندگی فرهنگی خود را در حوزه آپلود جبران کنیم.

وی در ادامه افزود: مدیریت بر فضای وب و اینترنت وظیفه ذاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و ما با راه اندازی پروژه سند در واقع در فضای اینترنت مقررات تنظیم می کنیم و از صدا و تصویر شروع کردیم چون بیشترین حجم را صدا و تصویر شامل می شود. بنابراین در VOD محتواهای ایرانی که همه مجوزهای از نهادهای قانونی  و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته اند و در سامانه قرار می دهیم تا سقف  جهانیان  انتخاب و تماشا کنند.

 

وی افزود:  برای ماههای گذشته تلاش های فراوانی صورت گرفته شده از جمله کمیته ای به عنوان کمیته سیاستگزاری محتوایی شکل گرفت و با حضور دو نماینده شورای تهیه کنندگان و دو نماینده شرکت های تجمیع کننده محتوای خدمات ارزش افزوده و موسسه رسانه های تصویری تمامی مباحث مربوط به قیمت گذاری محتواها و ارزش افزوده، نسبت میان محتواهای داخلی و خارجی، بازاریابی محتواها و نحوه و چگونگی عرضه محتواهای غیرسینمایی را مورد بررسی قرار خواهیم داد و با تعامل، مفاد این تفاهم نامه را اجرائی خواهیم نمود.

**راه مقابله با ولنگاری فرهنگی تکیه پشتوانه فرهنگی ایرانی اسلامی است

در ادامه این مراسم حجت الله ایوبی با بیان این که امضای این تفاهمنامه یک اتفاق مهم برای فرهنگ کشور است گفت: آن چه امروز شاهد آن هستیم حاصل عقل و خرد جمعی است از روز نخست که آقای ابطحی و دوستانشان می خواستند این بنا را بگذارند در جای جای طرح از مشورت اصحاب سینما بهره بردند و ساعت های بسیاری صرف شد تا این قدم خوب برداشته شود. با مشارکت جمعی اهالی سینما و حضور بخش خصوصی در این راه راه اندازی این سند امکان پذیر شد.

رییس سازمان سینمایی با اشاره به این که قدم در راه ایجاد VOD پا گذاشتن در راه آرزوهای فرهنگی مردمانی است که حرف اولشان فرهنگ و هنر است، خاطرنشان کرد: اگر نگران تهاجم فرهنگی و ولنگاری فرهنگی باشیم راه آن این است که بسترهای لازم را فراهم کنیم تا مردم ایران که خلاق هستند و قدرت تصویرسازی دارند و از پشتوانه سال ها تمدن و دیوان و شعر و ادب و آداب و سنت دین است برخوردار هستند به کالاهای فرهنگی تولیدات ملی خود دسترسی یابند.

وی با تاکید بر مسوولیت نظام در قبال کودکان ایرانی تصریح کرد: باید این کودکان ایرانی را که در نقاط مختلف جهان زندگی می کنند همراهی کنیم تا از زبان فارسی جدا نشوند و فرهنگ ایرانی را فراموش نکنند. وقتی این کودکان به کالاهای ایرانی دسترسی داشته باشند ترجیح می دهند از این کالاها استفاده کنند. همین حالا مردم ایران با خاموش کردن ماهواره ها و ایستادن در صف های سینماها و کنار گذاشتن هزاران انتخاب فیلم بچه های این سرزمین را انتخاب می کنند و ما متوجه این موفقیت نیستیم.

ایوبی با بیان این که موفقیت سینما و راه اندازی VOD موفقیت نظام و مملکت است افزود: گاهی هراس هایی در دل ما وجود دارد که مانع حرکت ما می شود اما قرار نیست هر کسی محتوایی را به این سند اضافه کند و تنها محتواهایی که مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده اند در این فضا عرضه می شوند. قرار نیست این سند رقیب رسانه ملی باشد. ما آرزوی شکوفایی صدا و سیما را داریم چرا که همه ما از شکوفایی این رسانه بهره خواهیم برد.

وی ادامه داد: VOD در واقع مغازه های مجازی ما است که کالاهایی که مجوز وزارت فرهنگ را دارند در این مغازه ارائه می شوند اما باید بدانیم رفع نگرانی های فرهنگی هزینه دارد و همان طور که کشورهای اروپایی هم این نگرانی را دارند که در برابر تهاجم فرهنگی آمریکایی قرار دارند ما هم نگرانی هایی داریم اما با باز کردن مسوولیت از سر خود و اتهام زنی به دیگران مشکل حل نخواهد شد و همه دغدغه مندان به فرمایشات مقام معظم رهبری باید اراده خود را جمع کنیم.  باید بودجه مختصری که وجود دارد را برای این موضوع هزینه کنیم. کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک هفتم از بودجه فرهنگی را براساس آماری که به من داده اند، در اختیار دارد. ما به این اندازه پنج هفتم از مسوولیت را می پذیریم.

ایوبی با تاکید بر این که نباید بودجه های خود را صرف از بین بردن یکدیگر کنیم تصریح کرد: در چنین فضایی می توانیم دغدغه ها را برطرف کنیم و در کشورهای مختلف سربلند باشیم. نگاه جهان شرق و اسلام به ماست چرا که فرصت دیگری جز استفاده از خلاقیت های هنری ایران ندارند. اگر کسی ایران و اسلام را بشناسد و محتوای موجود در این کشور را درک کند هرگز نگرانی ن خواهد داشت. من جهان غرب و ایران را می شناسم و بر این باور هستم که جهان غرب مصرف کننده کالاهای ایرانی است.

رییس سازمان سینمایی با تشکر از زحمات شورای عالی تهیه کنندگان سینما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر ارتباطات و فن آوری، دکتر فیروز آبادی دبیر شورای عالی و رییس مرکز فضای مجازی کشور و سرمایه گذاران بخش خصوصی در پایان گفت: امیدوارم روزهای بهتر در انتظار مردم ایران باشد.

*نیازمند باید نهضت تولید محتوا هستیم علیرضا داوودنژاد هم که به عنوان نماینده شورای عالی تهیه کنندگان در این مراسم حضور یافته بود گفت: زمانی بلیت خریداری می کردیم و با ورود به سالن سینما جهان تازه ای را تجربه می کردیم حالا همه ما با موبایل، تبلت و ... ارتباط داریم و تاریخ در این قاب اتفاق می افتد. دیجیتال قدرت را توزیع کرده است و کسی قدرت را جمع می کند که کلیک خور بیشتری داشته باشد. چه کسی کلیک خور بالایی دارد؟ کسی که محصولی که در این قاب می گذارد فراگیرتر باشد.

ی با اشاره به صحبت هایی که طی 30 سال حضور در سینما درباره از دست دادن بازار کالاهار فرهنگی زده است، گفت: چرا ده ها میلیون مخاطب به تماشای محصولات ما نمی نشینند. ما که نیروی خلاق داریم و مردم هم محصول ما را می خواهند اما تعداد مخاطبان ایرانی که در اختیار تولیدکنندگان خارجی هستند قابل قیاس با مخاطبان ایرانی استفاده کننده کالای کشور نیست. ما صنعت خودرو نیستیم و سینمای ما از استاندارد جهانی برخوردار است. وقتی VOD مطرح شد من وحشت کردم که شاید قاتل جانمان شود و باز محصولات خارجی آن را قبضه کنند. خوشبختانه آن چه باعث علاقه من شد این بود که مجموعه VOD به ما اطمینان دادند که این تفاهمنامه شاهد هم آن است که وارد تولید شوند و بتوانیم میلیون ها کلیک خور روی محصولات ایرانی داشته باشیم. این تهیه کننده سینما با اشاره به استعدادهای فراوان ایرانی که می توان محصولات آن ها را به مخاطبان ایرانی ارائه داد، افزود: باید نهضت تولید محتوا را پیگیری کرد تا بتوانیم جریانی اساسی از تولیدات محصولات دیداری شنیداری ایجاد کنیم. اگر این سالن های سینما نبود نمی دانستم قرار است چه کنیم؟ به همین دلیل ایجاد VOD اتفاق خوبی است.

*اتصال فرهنگ و تمدن

در ادامه این مراسم سهیل عالمی ؛ مدیرعامل دیلا نرم افزار درباره این تکنولوژی توضیح داد: من به عنوان نماینده هفت شرکتی که موفق به دریافت مجوز سند هستند در این جا حضور دارم و معتقدم امروز بدون محدودیت صوتی و تصویری می توان محتواهای تولید شده را به همه جا ارسال کرد و با کمترین هزینه و به سرعت این محتوا در اختیار مخاطبان جهان قرار گیرد و از بازار جهانی برای ارائه تولیدات خود بهره مند شویم.

او ادامه داد: در این مدت شبکه بزرگی ایجاد شده تا محتواهای وارد شده به میلیون ها استفاده کننده ایرانی ارائه شود. شبکه های مدیریت شده با کمترین هزینه امکان ارائه محتوا را به مردم در خانه هایشان دارند. تاکید و تمرکز بر محتواهای ایرانی است چرا که این محتواها مخاطبان زیادی دارد.

عالمی با تاکید بر این که هدف تجمیع کنندگان ایجاد غنای فرهنگی و بستری برای توسعه فرهنگی است خاطرنشان کرد: مجموع شبکه ها در کل دنیا تست شده و امکان سریع انتقال محتوا را به کل جهان داریم و امیدواریم با امضای این تفاهم نامه آثار فاخر سینمایی ما در اختیار مخاطبان جهانی قرار داده شود. ما محدودیت فضا برای ارائه آثار نداریم.

محمد لهراسبی نژاد؛ مدیرعامل شرکت به سیما هم در این مراسم گفت: این مراسم در واقع مراسم اتصال دو فصل فرهنگ و فن آوری است. فضای مجازی بسیار موثر و بی مرز است و قابلیت تاثیرگذاری آن به قدری است که مقام معظم رهبری بر حضور در این فضا همواره تاکید داشته است اگر این فضا به درستی مدیریت نشود این جاهای خالی توسط دیگران پر می شود.

وی ادامه داد: ما در حوزه محتواهای تصویری به لحاظ کیفیت و اثربخشی هیچ کم نداریم و امیدوارم این اتصال باعث بهره بندی مخاطب ایرانی و جهانی از فرهنگ ما و رشد اقتصاد فرهنگی شود.

در پایان این مراسم منوچهر شاهسواری گفت: به عنوان کسی که سال ها این دغدغه را داشتم امروز برای من روز ویژه ای است و باید از آقای ایوبی و ابطحی صیمانه تشکر کنم که توانستند دو بال پروازی که اقتصاد فرهنگی کشور به آن نیاز داشت تا صاحبان فکر از یک سو و تولیدکنندگان محتوا از سوی دیگر فرصتی را برای فتح سرزمین های دیگر داشته باشد، ایجاد کنند.

این تهیه کننده سینما افزود: سینمای ایران در دو سال گذشته تلاش وافری داشته تا نسبت به تماشاگر خود مسوولانه عمل کند. نیازمند بازار امن و گسترده ای در حوزه تکنولوژی های نو است. اصلی ترین حرف تفاهم این است که ما یک فرصت داریم که اگر از آن خوب استفاده نکنیم ضرر اصلی را حوزه استقلال فرهنگی کشور خواهد خورد. اگر موفق شویم امکان توسعه مرزهای فرهنگی کشور خود را خواهیم داشت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما نیازمند حمایت جدی صدا و سیما و اهالی رسانه هستیم چرا که هر اتفاق خوب فرهنگی در هر گوشه کشور متعلق به نظام است و همه در یک سنگر قرار داریم.

در پایان این مراسم تفاهمنامه پروژه vod (سند)میان موسسه رسانه های تصویری، نمایندگان شورای عالی تهیه کنندگان و شرکت های تجمیع کننده محتوا و خدمات رادیویی امضا شد.​