جزییات اخبار

نگاهی به تولیدات نتفلیکس در سال 2017
نتفلیکس چیست؟ نتقلیکس یک شرکت آمریکایی در حوزه سرگرمی است که توسط رید هاستینگس و مارک راندولف در تاریخ 29 اوت 1997 درشهر کوچک اسکاتس ولی واقع در ایالت کالیفرنیا تأسیس شده است. تمرکز نتفلیکس بر پخش اینترنتی رسانه و ویدئوی مبتنی برتقاضا بصورت

نگاهی به تولیدات نتفلیکس در سال 2017

نتفلیکس چیست؟
سامره خدارحمی
: نتقلیکس یک شرکت آمریکایی در حوزه سرگرمی است که توسط رید هاستینگس و مارک راندولف در تاریخ 29 اوت 1997 درشهر کوچک اسکاتس ولی واقع در ایالت کالیفرنیا تأسیس شده است. تمرکز نتفلیکس بر پخش اینترنتی رسانه و ویدئوی مبتنی برتقاضا بصورت آنلاین و دی وی دی از طریق پست بود و موفق به ارائه این خدمات شد. نتفلیکس در سال 2013 علاوه بر توزیع آنلاین، فعالیت خود را به تولید فیلم و برنامه‌های تلویزیونی گسترش داد. دفتر اصلی نتفلیکس در لوس گاتوس، کالیفرنیا مستقر است.

مدل تجاری اولیه نتفلیکس شامل فروش و اجاره دی وی دی بود، هرچند هاستینگس حدود یک سال پس از تأسیس نتفلیکس، فروش دی وی دی را کنار گذاشت و برکسب و کار اجاره دی وی دی از طریق پست متمرکز شد. در سال 2007، نتفلیکس کسب و کار خود را با معرفی پخش اینترنتی رسانه گسترش داد، در حالی که خدمات اجاره دی وی دی و بلوری را نیز حفظ کرد. این شرکت با فراهم نمودن خدمات پخش اینترنتی در کشور کانادا در سال 2010 و ادامه رشد خدمات پخش اینترنتی در آن کشور در سطح بین المللی رشد کرد وتا ماه ژانویه سال 2016 خدمات شبکه نتفلیکس در بیش از 190 کشور در حال اجرا بود.

نتفلیکس در سال 2013 وارد صنعت تولید محتوا شد واولین سریال خود به نام خانه پوشالی را آغاز کرد. از آن به بعد، تولید فیلم و سریال‌های تلویزیونی را بسیار گسترش داده است و محتواهای تولیدی خود را از طریق کتابخانه آنلاین فیلم و تلویزیون ارائه می‌دهد. نتفلیکس حدود 126 سریال یا فیلم تولیدی خود را در سال 2016 منتشر کرد، بیشتر از هر کانال یا شبکه کابلی دیگر. در اکتبر سال 2017 نتفلیکس 109.25 میلیون مشترک در سراسر جهان داشت که 52.77 میلیون مشترک آن در ایالات متحده هستند.
دفاتر مرکزی نتفلیکس در ایالات متحده، هلند، برزیل، هند، ژاپن و کره جنوبی واقع شده است.

مشترکین شبکه نتفلیکس تا کنون

تعداد مشترکین پخش اینترنتی نتفلیکس در طول سال‌ها به طور مداوم افزایش یافته است و از مرز 100 میلیون مشترک در سه ماهه دوم سال 2017 پیشی گرفته است. نمودارهای جهانی متأثر از استراتژی رشد نتفلیکس در چند سال اخیر افزایش یافته است.

با وجود رشد خدمات جهانی، هنوز ایالات متحده مهمترین بازار منطقه‌ای برای این شرکت است. نتفلیکس ارائه دهنده پخش اینترنتی با حضور گسترده در شهرهای بزرگ مانند سان فرانسیسکو، لس آنجلس، واشنگتن دی سی و نیویورک، پیشتاز بازار آمریکا محسوب می‌شود. رقبای اصلی نتفلیکس در بازار خدمات ویدیو مبتنی بر تقاضا بصورت اشتراکی (SVoD) در ایالات متحده آمریکا، آمازون پرایم و هولو پلاس هستند. نتفلیکس تا ماه فوریه سال 2017 بیش از 52 میلیون مشترک در ایالات متحده داشته است. حدود 37 درصد مصرف کنندگان در ایالات متحده اظهار داشتند که بصورت هفتگی از محتوای نتفلیکس در سال 2016 استفاده کرده‌اند. مقایسه رشد تعداد کاربران نشان می‌دهد درآمد پخش اینترنتی در ایالات متحده طی سال‌ها افزایش یافته است و چشم انداز خوش بینانه ای برای سال‌های پیش رو ترسیم می‌کند.

برنامه‌های تولید شده توسط نتفلیکس موجب شده تا بتواند جایگاه خود را در این صنعت در میان غول‌های تلویزیونی مانند HBO، NBC و Showtime حفظ کند. نتفلیکس در سال 2013 سریال تلویزیونی «خانه پوشالی» در ژانر درام سیاسی با بازی کوین اسپیسی و رابین رایت را منتشر کرد. این سریال با 4.9 میلیون بیننده 18 تا 49 ساله در 35 روز اول نخستین نمایش، یکی از بزرگترین موفقیت‌های نتفلیکس در برنامه سازی است. درام مبتنی بر زندان زنان «نارنجی، سیاه جدید است»، مستند «پرورش یک قاتل» و سریال «Fuller House»، نمونه‌هایی از برنامه‌های تولیدی موفق توسط نتفلیکس است. درام «نارنجی، سیاه جدید است» و سریال «Fuller House» از محبوبیت خاصی در میان کاربران بین 18 تا 34 ساله در ایالات متحده برخوردار هستند.

بر اساس گزارش منتشرشده در تاریخ 22 ژانویه 2018 در وب سایت Recode، به لطف افزایش 1.9 میلیون مشترک داخل ایالات متحده و 6.4 میلیون مشترک بین المللی، تعداد مشترکین نتفلیکس به 117.6 میلیون رسیده است. حدود 55 میلیون نفر از آنها مشترکین آمریکایی هستند. نرخ رشد بین المللی در سه ماهه چهارم نسبت به سوم 11 درصد افزایش یافته است و در مقایسه با نرخ رشد کمتر از 4 درصد در آمریکا همچنان به پیشی گرفتن ادامه می‌دهد. تعداد مشترکین بین المللی شبکه نتفلیکس در سال گذشته برای نخستین بار بیشتر از آمریکا بوده است.

برنامه نتفلیکس در سال 2017

همانطور که قبلاً اشاره شد، این غول پخش اینترنتی در سال 1997 تأسیس شد و از سال 2013 فعالیت‌های خود را برای پخش سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های تولیدی خودش، گسترش داد که همه اینها با سریال «خانه پوشالی» شروع شد.

از آن به بعد، این شبکه همچنان تولید و پخش فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی دیگر خود را انجام می‌دهد که بیشتر آنها به شدت مورد استقبال مشترکان در سراسر جهان قرار گرفته‌اند.

با این حال، در سال 2017، آمار و اعداد در بالاترین حد خود هستند. به عنوان مثال، تعداد درام‌های تولیدی نتفلیکس که در سال 2017 منتشرشده به مجموع 26 عنوان می‌رسد که بسیار بیشتر از سال‌های گذشته است (این تعداد در سال 2016 تعداد 15 و در سال 2015 تنها یک درام بوده است).​