جزییات اخبار

به بهانه روز ملی سینما؛ نامه سید ضیاء هاشمی به ریاست سازمان سینمایی
​امروز مصادف با روز ملى سينما و در آغاز سخنان رییس سازمان سینمایی آمده است: "سينما مسئوليت اجتماعى اش را فراموش نكند " ​

برادرم جناب مهندس حيدريان

 

امروز مصادف با روز ملى سينما و در آغاز سخنان رییس سازمان سینمایی آمده است: "سينما مسئوليت اجتماعى اش را فراموش نكند "

در این روز بهتر است به مسئولیت خطیر سینماگران در حوزه اجتماعی توجه کنیم و این مهم که بسیاری از این عزیزان با همه سختی های ساخت فیلم در این حوزه همچنان فعالند و معضلات را به درستی و بدون بزرگنمایی و تنها به جهت آگاهی بخشی جامعه به تصویر می کشند. 

امروزه بخش اعظم و غير قابل انكارى از جوانان در جامعه درگير و گرفتار معضلات اجتماعى هستند كه هريك به سهم خود موجبات مشكلات بسيارى را فراهم ساخته است.

خوب مي دانيم پرداختن به اين مسئوليت خطیر  شجاعت و جسارت مي خواهد. چه بسیار هنرمندانی که در همين راستا و به زبان هنر معضلات اجتماع و ناهنجارى ها را به تصویر کشیدند و متاسفانه به جاى همراهى و كمك مدیران ارشاد، اسير مميزى هايى شده اند و در نهایت اثری الکن و بی خاصیت روانه اکران یا شبکه نمایش خانگی شده است. 

ممیزی های فراوان در این ژانر باعث ازبين رفتن جذابيت هاى لازم براى نسل جوان و خانواده ها شده و نتيجه گيرى مثبت اثر را مخدوش می کند.

متاسفانه در امر ممیزی به خصوص در حوزه نمایش خانگی بیش از آنکه توجه به پیام اثر و نتیجه آن از سوی شوراها و مدیران معطوف شود به یک پلان یا سکانس توجه می شود و در این حوزه بسیار سلیقه ای برخورد می شود.

به عنوان نمونه سریال "ممنوعه" که به معضلات جامعه و جوانان  و بی بند وباری های  ناشی از خانواده های از هم گسیخته و فساد مالی که گریبان تعدادی از افراد جامعه را گرفته است، توجه دارد دچار ممیزی های سلیقه ای و فراوان شده است. ‌

اين سريال موفق به جذب مخاطبی که این روزها کمتر به اثار شبکه خانگی توجه دارد، شده است و به دلیل توجه به معضلات جوانان در جامعه طبقه بندى سنى بر روى محصول درج شده است. و خانواده به درستی می تواند از محتوای اثر مطلع شود.

نکته مهمتر این که سریال در شرايط حساس كنونى چه سياسى و چه اقتصادى، پس از توزيع تنها سه قسمت بحث و گفتگو در مورد آن در شبكه هاى اجتماعى زياد شده است. چرا كه بسيارى از خانواده ها از همه اقشار در آشکار و پنهان گرفتار موضوع مطرح شده در اين اثر نمايشى هستند. با این اوصاف کارگردان از حجم زیاد ممیزی به ستوه آمده و مکدر شده است.

كارگردان اين كار كه خود از نيروهاى مستعد و خوش سابقه در توليد است و چهار پروژه در كسوت تهيه كنندگى و كارگردانى دارد در این شرایط که کمدی گیشه ای تضمین شده دارد با جدّيت سراغ كارى با مسئوليت اجتماعى خصوصاً بحران روز جوانان رفته است. اما قصد دارد با این حجم ممیزی فصل های دیگر اثر را رها کند.

جناب حيدريان عزيز

با توجه به سخنان تان در روز ملی سینما بهتر است در عمل از سینماگران عرصه اجتماعی  حمايت ويژه معنوى صورت گیرد  و همراهيشان کنید تا جسارت ساخت آثار با موضوع معضلات اجتماعی عقيم نماند. تا در جامعه آثار از این دست ساخته شده باورپذير و اثرگذار باشد.

عزت تان مدام

سيد ضياء هاشمى