جزییات اخبار

توضیحات مدیرکل دفتر نمایش خانگی درباره سریال«ممنوعه»
​مدیرکل دفترنمایش خانگی درباره انتقادات وارده بر سریال «ممنوعه» گفت: ممنوعه یک سریال شبکه خانگی با برچسب +16 است یعنی یک مجموعه ویژه بزرگسالان که به تقبیح رفتار و عملکرد افرادی که سبک زندگی غربی را چه در ظاهر و چه در محتوا برگزیده اند می پردازد.​

مدیرکل دفترنمایش خانگی درباره انتقادات وارده بر سریال «ممنوعه» گفت: ممنوعه یک سریال شبکه خانگی با برچسب +16 است یعنی یک مجموعه ویژه بزرگسالان که به تقبیح رفتار و عملکرد افرادی که سبک زندگی غربی را چه در ظاهر و چه در محتوا برگزیده اند می پردازد.

منصور پارسایی ادامه داد: بدیهی است چه چارچوب ساختاری مجموعه و چه ممیزی هایی که بر تمامی آثار تولید شده اعمال می شود، مانع از نمایش بی واسطه و عریان همه آن رفتارهایی است که نشان دادنش اشاعه فحشا می شود و در این مجموعه نیز تا آنجا که هوشیاری و دقت می طلبیده سعی بر آن شده چنین اتفاقی نیفتد اما بلاخره برای  عامه  مردمی که در یک سبک زندگی دینی یا سبک زندگی عرفی ایرانی زیست می کنند،  دیدن مخاطرات ذاتی زیست در سبک دیگر که همان سبک تهاجمی غربی است می تواند چنان شوک آور باشد که از دیدن آن بهراسند و واکنش نشان دهند و اتفاقا این هراس برای من مسئول چقدر بشارت آمیز است که مردم از دیدن زندگی شخصیت های فیلمی که در چنگال تهاجمی فرهنگ غربی سخت اسیرند، وحشت زده می شوند. این یعنی زیست جوان های ممنوعه تا الان برای عامه ی مردم عادی نشده و مخاطب از دیدن آن واکنش نشان می دهد و نگران  همسر و فرزند وخانواده و پیرامونش  می شودو این همان خواسته مبارکی است که همه مسئولان فرهنگی دارند یعنی به صدا درآوردن زنگ هشدار و  تحذیرکه به گوش باشیم در پیرامون مان هستند کسانی که اتفاقا همکلاسی دانشگاه و دوست ورزشی باشگاه و ... فرزندانمان  باشند و مصاحب خوبی برای آنها نباشند.

وی اظهارداشت: پس والدین عزیز به جای اینکه راجع به سریالی که این آدم ها و روابط خطرناک شان را نشان می دهد احتمالا گارد بگیرند، اولا بدانند این مجموعه ویژه آنهاست نه اطفال صغیر و نوجوانان و این در تمام اقلام تبلیغاتی فیلم ذکر شده است، ثانیا پس از دیدن این مجموعه بر مراقیت هایشان بیافزایند و آگاهی هایشان از اتفاقات پیرامونشان بیشتر شود.

پارسایی خاطرنشان کرد: واکنش ها به مجموعه «ممنوعه» که با مقدمه ای کوتاه از نشان دادن رفتارهای ممنوعه اخلاقی و عرفی جامعه ما، به عواقب اینگونه رفتارها و زیست ها به طور مفصل می پردازد و هدفی کاملا اخلاقگرایانه و حتی پندآموز را دنبال می کند مرا به یاد مجموعه های موفق«میوه ممنوعه»،«اغما» و«ثریا» انداخت. مجموعه های اخلاق گرایانه و بعضا دینی و عرفانی که مقدمتا بعضی از خطوط قرمز رایج آن سال ها را زیرپا گذاشته بودند و به خاطر می آورم که چگونه مدیران سابق صدا و سیما از طریق وسائل ارتباط جمعی بخصوص روزنامه سازمان این قول و وعده را به مخاطبین می داد که اندکی صبر و تامل به خرج دهند و اگر در فرجام کار، کلیت این کارها در یک نمای عمومی و کلی  اخلاقگرایانه صرف نباشد آنگاه به میدان بحث و گفتگو بیایند.حالا همان مثال را در مورد «ممنوعه» هم می توان ذکر کرد با با پخش یک یا دو قسمت لطفا قضاوت  نهایی را انجام ندهیم.

مدیر کل نمایش خانگی همچنین گفت: سریال ممنوعه با همه ضعف ها و نقدهای وارده بر آن نیازمند بحث و بررسی در یک فضای آرام است، این آرام بودن فضا به سازندگان مجموعه های نمایش خانگی این اجازه را می دهد که ضمن دقت ورزی و تامل و مداقه ی بیشتر بر روی مضامینی که انتخاب می کنند، دچار خودسانسوری و حرکت به سمت خنثی بودن و خنثی شدن نداشته باشند.

وی ادامه داد: بپذیریم که شبکه نمایش خانگی یک فرصت است نه تهدید، به خصوص برای سازمان معظم صدا و سیما که هنوز رسانه ای بی رقیب برای فرهنگ سازی و اعتلای اخلاق عمومی جامعه است. امید که رسانه ملی دست حمایت بر روی شانه های این شبکه که هنوز در دوران صباوت خویش است و در آزمون و خطا نیازمند ارشادات و راهنمایی هاست بگذارد و همه بپذیریم ظرفیت های شبکه نمایش خانگی با دلسوزی و دقت بیشتر همه ی هنرمندان و متولیان امور هنری تماما می تواند در خدمت اخلاق، فرهنگ و سبک زندگی ایرانی و اسلامی بالفعل شود.