جزییات اخبار

OTT چیست؟ آینده اینجاست.
​OTT کوتاه شده ی واژه ی "بیش از حد" یا "Over the top" است

این واژه برای توصیف عمل رساندن فیلم یا تلویزیون از طریق اینترنت بدون درخواست اشتراک در یکی از سیستم های خدماتی تلویزیون ماهواره ای یا تلویزیون سنتی مانند کامکست یا تایم وارنر کیبل (Comcast or Time Warner Cable) استفاده میشود.

پس این باید برای ارائه دهندگان تلویزیون سنتی بد باشد.

نه لازما. برای آنکه برنامه های و سیستم های خدماتی OTT از طریق اینترنت به مصرف کننده میرسند، پس مصرف کنندگان به اینترنت نیازمندند که معمولا از ارائه کنندگان تلویزیون می خرند. نتیجه ی احتمالی آن این است: پخش کنندگان سنتی نقش مهمی در رشد OTT ایفا خواهند کرد برای آنکه آنها در زمینه های که شبکه های تلویزیون تجربه ندارند، تخصص دارند که شامل فروش، بازاریابی و مدریت مشتری میشود.

"یکی از دلایلی که OTT  سریعتر پرورش نیافت به خاطر صاحبان محتوا بود، آنها توانستند که سختی ها و مشکلات که در فن آوریشان با آن روبرو شدند را به راحتی حل کنند (مشکل رساندن محتوا از طریق وب)، اما آنان دی ان ای نداشتند تا مستقیم به مصرف کننده بفروشند،" سایمون جونز معاون بازاریابی کانویوا (Conviva)، که سک شرکت ویدیو آنالیز است این را گفت.

پس این همه سر و صدا برای چیست؟

خوب هنوز برای ارائه کنندگان تلویزیون نگه داشتن مدل کنونی، که اساساس آن بر فروختن گروه های کانال تلویزیونی به مشتریان است حتی اگر آنها بعضی یا بیشتر این کانالها را نخواهند، بسیار سودمند است. برای مدت طولانی، این مدل برای شرکت های رسانه ای بزرگ که صاحب شبکه های تلویزیون هستند بهتر کار میکرد. آنها میتوانستند کانالهای محبوب و غیر محبوب خود را یک گروه کرده و سود خوبی را کسب کنند.

چه چیزی تغییر کرده است؟

نتفلیکس. شبکه های و استودیو های تلویزیونی خیلی خوشحال بودن که مجوز پخش برنامه های قدیمی به نتفلیکس بدهند. و با اینکه برای زمان کوتاهی این حرکت یک راه حل کوتاه مدد خوب بود، این حرکت نقشی در نابود شدن تدریجی رتبه بندی تلویزیون خطی داشت. مردم بیشتر و بیشتر برنامه های مورد علاقه ی خود را در نتفلیکس و هولو نگاه میکردند به جای آنکه در تلویزیون سنتی آنها را نگاه کنند. نتفلیکس هم اکنون 93.8 میلیون مشترک در سر تا سر دنیا دارد.

موفقیت نتفلیکس باعث شده است که رقبای تلویزیونی آن هم شروع به تغییر کنند. اچ بی او در سال 2018 اچ بی او حالا (HBO Now) را افتتاح کرد و گفته میشود که نزدیک به یک میلیون مشترک دارد.

"اچ بی او گو (HBO Go) یک مارک قوی به عنوان یک مقصد برای محتوای ویدیویی شد که این باعث شد مردم به این فکر کنند که "این مارک میتواند در هر جا خارج از (اکوسیستم تلویزیون) سنتی میتواند زندگی کند." مایک گرین معاون بازاریابی و توسعه تجاری برایتکو (Brightcove) این را گفت.

آیا چیزهای بیشتری در باره ی  OTT به غبر از اچ بی او و نتفلیکس است؟

البته. سی بی اس، شوتایم و لایفتایم هم سیستم های خدماتی بیش از حد (Over the Top) دارند. و اینها فقط شبکه های تلویزیونی هستند. شرکت های آنلاین ویدیویی مانند هولو و یوتیوب درصدد درست کردن یک تجارت تلویزیونی با ورژن های خود از تلویزیون اینترنتی هستند.

من واژه های دیگری را در رابطه با OTT شنیده ام مانند: SVOD، AVDO...

اینجا جایی است که کمی گیج کننده میشود. OTT را میتوان به سه مدل متفاوت در آمدی تقسیم کرد: SVOD (سیستم خدماتی اشتراکی مانند نتفلیکس، آمازون و هولو)، AVOD (سیستم خدماتی مجانی و تبلیغاتی مانند کرکل) و TVOD (سیستم خدماتی تراکنشی مانند آیتونز، ویمو به درخواست و آمازون که به که به مشترکین اجازه میدهد برای هر تکه ی محتوا جداگانه پول پرداخت کنند). در حال حاضر هیچ کدام از این روش ها لازم نیست بمیرند تا بقیه زنده بمانند، چگونگی نزدیک شدن صاحبان محتوا به این گزینه ها در تصمیم گرفتن در باره ی آنکه کدام از این برنامه های OTT از بقیه جدا میشوند تاثیر بسیار دارد.

آیا OTT مانند "تلویزیون در همه جا" است؟

آنها واقعا OTT نیستند چون تلویزیون در همه جا هنوز لازم دارد که مشترکین برای تلویزیون سنتی پول بدهند.

چه مشکلاتی برای رشد OTT وجود دارد؟

جواب ساده این است: کشف شدن. در حال حاضر این بخش توسط نتفلیکس کنترل میشود ولی سیستم های خدماتی کوچکتر مانند هولو، آمازون، اچ بی او حالا و سی بی اس درحال رشد تعداد مشترکین خود هستند. "کاری که بعضی از صاحبان محتوا در حال حاضر به آن مشغول هستند این است که آنها سعی میکنند محتوای خود را سریع به تمام سیستم های عامل برسانند و بعدا به مدل تجاری آن فکر میکنند" گرین گفت "آنها نمی خواهند شانس دیدن برنامه ی خود در صفحه ی اصلی (سکو های معروف OTT) را از دست دهند. در واقع، همینطور که تعداد بازیکنان در زمین زیاد میشود، سختتر و سختتر میتوان مورد توجه قرار گرفت.

چه گونه اندازه گیری در تمام اینها قرار میگیرد؟

در بعضی موارد، اندازه گیری به توزیع وصل است. "لازم است که یک روبیک عمومی وجود داشته باشد که همه بتوانند به آن رجوع کرده و ارزیابی کنند که این رابطه ی توزیع چگونه پیش میرود.