جزییات اخبار

درک اصطلاحات "SVOD"، "TVOD" و "AVOD" و مدل های کسب و کار سیستم های خدماتی سیال
اصطلاح کلمات "SVOD"، "TVOD" و "AVOD" این را توضیح میدهد، که درواقع کلماتی هستند که مدل های متفاوت سیستم های خدماتی آنلاین را توصیف میکنند.

 

درک اصطلاحات "SVOD"، "TVOD" و "AVOD" و مدل های کسب و کار سیستمهای خدماتی سیال (استریمینگ) مانند نتفلیکس

برای کسانی که تغییرات چشمگیر و سریع در تلویزیون و صنعت سرگرمی ویدیویی را دنبال می‌کند، جایی که صعود سیستم های خدماتی سیال (که همچنین "OTT" نام دارد کوتاه شده ی "Over the top") به صورت اساسی درحال تغییر روش تهیه، فروش، پخش و مصرف است، اخبار پر از کلمات جدید است که دانستن و فهمیدن برخی از آنان بسیار خوب است.

این نوشته کلمات "SVOD"، "TVOD" و "AVOD" را توضیح میدهد، که درواقع کلماتی هستند که مدلهای متفاوت سیستم های خدماتی آنلاین را توصیف میکنند.

اول بگذارید کلمه ی "VOD" را توضیح دهیم، کلمه ای که تمام آنها در اشتراک دارند. این کلمه کوتاه شده ی "Video On Demand" است. درواقع اکثر سیستم های خدماتی سیال به شما به عنوان یک مشتری این فرصت را میدهند تا هروقت، هرکجا و هر آنچه را که میخواهید تماشا کنید. این قطع ارتباط از ویژگی برنامه نویسی سنتی خطی از آنچه که ما آن را "تلویزیون خطاب میکنیم یک تغییر اساسی است. البته "VOD" به سادگی قابل اجرا است چرا که بیشتر سیستم های خدماتیOTT شمال هیچ یا مقدار کمی سیستم سیال زنده است. که البته چیزی است که ممکن است در طول زمان تغییر کند و در حال حاضر در برخی از بازارها یافت میشود (برای مثال به این سایت رجوع کنید www.sling.com). پخش زنده سخت است. و پخش زنده با استفاده از شبکه های IP و در خصوص اینترنت باز سختتر است.

اما کلمه ی VOD برای توصیف هم نوع ارسال کننده ( یعنی تماشا کردن محتوایی که انتخاب کردید جدا از آنچه که دیگران ممکن در همان زمان درحال تماشا باشند) و هم برای مفهوم سیستم های خدماتی آنلاین ویدیویی استفاده میشود.

تفاوت این مدل ها در نحوی پرداخت پول توسط مشتریان برای دسترسی به محتوای این سیستم ها است.

 

 

 

 

SVOD = VOD اشتراکی

VOD اشتراکی یک نوع از این سیستم های خدماتی است، جایی که شما وارد یک قرارداد اشتراکی میشوید که به شما اجازه ی دسترسی به خدمات آنها میدهد معمولا اجازه میدهد به اندازه ای که علاقمند هستید تماشا کنید، یعنی تماشا کردن بدون حد.

اکثر این سیستم های خدماتی با اشتراک ماهانه کار میکنند ، که تا زمانی که مشترک آن را باطل نکند هر ماه تمدید میشود. البته این با تلویزیون سنتی تفاوت دارد که در آن مشترک وارد قرارداد 6 تا 12 ماه میشود. این روش "ورود و خروج ساده" از سیستم های خدماتی SVOD چیزی است که این سیستم های خدماتی و صنعت OTT را بطور کل معنا میکند، که در مقابل به این معنا است که این سیستم های خدماتی باید به سختی تلاش کرده تا بتوانند مشتری هایشان را نگه دارند.

بهترین مثال برای سیستم های خدماتی SVOD نتفلیکس است.

TVOD = VOD تراکنشی

VOD تراکنشی نقطه ی مقابل مفهوم بوفه ی "هرچه میتوانی بخور" SVOD است. TVOD از شما برای عضویت در سیستم های آنها هیچ پولی نمی خواهد. در واقع شما به اندازه ی چیزی که میخواهید نگاه کنید پول میدهید. بیشتر مواقع این به فیلم ها مربوط میشود، اما برای سریال ها و بخصوص برای ورزش و رویداد ها هم استفاده میشود. برای مثال به آیتونز (iTunes) فروشگاه شرکت اپل (Apple) اشاره کرد. (که درواقع یک سیستم خدماتی OTT محسوب نمیشود).

سیستم های خدماتی TVOD سعی میکند با ارائه ی قیمت های قابل توجه مشتری های خود را نگه دارد، و در نتیجه امید دارد که مشترکان برای تامیین نیازهای ویدیویی خود به این سیستم رجوع کنند.امروزه سیستم های خدماتی TVOD بروز ترین فیلم ها و سریالها را ارائه میدهد، به همین دلیل آنها بهتر میتوانند کسب و کار خود را جذاب تر به صاحبان حقوق فیلم و سریال نشان دهند زیرا با هر مشاهده درآمد بیشتری تولید میشود.

سرویس های خدماتی TVOD زیادی در بازار برای سابهای زیادی وجود داشته اند، اما از طریق STB (Set up boxes یا جعبه های نصبی) و نه مانند سیستم های خدماتی OTT خالص. اما این در حال تغییر است.

AVOD = VOD تبلیغاتی

VOD تبلیغاتی یک مدل مجانی برای مشترکین است به این عنوان که شما با چشمانتان پول را پرداخت میکند و نه با حساب بانکیتان. از یوتیوب (YouTube) به عنوان یک مثال یاد کنید.

سیستم های خدماتی AVOD کمترین مدل تجاری در بازار OTT است که تا به حال آزموده شده است، بخصوص وقتی به محتوای اولیه ی آن نگاه میکنید. ایده ی آنها که مشترکین میتوانند هرچه را که میخواهند تماشا کنند و در مقابل با تماشای تبلیغات هزینه ی این خدمات را پرداخت میکنند درواقع همان چیزی است که در ابتدا باعث ساخت تلویزیون شد.

با فرصت های بسیار که برای تبلیغات هدفگیری شده و اتوماتیک وجود دارد، بر اساس اطلاعاتی که از مشترکین با استفاده از کانالهای آنلاین بدست می آید (برخلاف پخش تلویزیون سنتی که جمع آوری اطلاعات از مشترکین به صورت ابتدایی انجام میشود و پر از اشکال است بخاطر آنکه شما باید با نظر سنجی از  مشترکان اطلاعات جمع آورکنید)، سیستم های خدماتی AVOD ممکن است چیزی باشند که ما در آینده آنها را بیشتر ببینیم.

نمونه هایی از سیستم های خدماتی است که از مدل های مختلط استفاده میکنند وجود دارد، سیستم هایی که در آن مشترکین با پرداخت مبلغی ماهانه از برخی و یا نوعی از خدمات این سیستم ها بهره مند میشوند. اما برای دسترسی و تماشای دیگر برنامه ها، مانند تماشای زنده ی برنامه های ورزشی باید مبلغ بیشتری پرداخت کرد. اما تعداد زیادی از این سیستم های خدماتی این مدل مختلط را کنار گذاشته اند به دلیل واکنش منفی مشترکین مانند ام تی جی ویاپلی (MTG Viaplay).​