موسسه رسانه های تصویری

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۶

به نقل از ایرنا؛ لازمه صیانت از آثار فرهنگی- هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار برهویت ملی و فرهنگی مردم ایران است. برای مثال: وقتی اثری هنری با پیشینه ای چندهزار ساله آسیب می بیند و یا توسط قاچاقچیان به دلال های عتیقه واگذار می شود، عملا بخشی از هویت فرهنگی یک ملت به تاراج رفته است، حالا همین اتفاق را در سینمای ایران بازنمایی کنید تا میزان خسارتی را که قاچاق و کپی برداری از آثار سینمایی و تولیدات هنری داخلی بر پیکره فرهنگ جامعه وارد می آورد را در نگاهی کلی تر آسیب شناسی کرده باشید.

 

به عبارتی دقیق‌تر، تولید یک اثرهنری خاصه در حوزه فیلمسازی نیازمند سرمایه‌گذاری تهیه‌کنندگانی است که علاوه بر توجه به محتوای اثر تولید شده، سود حاصل از بازگشت سرمایه خود را نیز برای ادامه حضور در چرخه توسعه فرهنگی کشور محاسبه می‌کنند، به همین منظور هرگونه اختلالی که روند تولیدات هنری را با مخاطره مواجه کند، نهایتا به فرهنگ یک جامعه خیانت کرده است.

 

با این وجود، هنوز در گوشه و کنار شهرهای بزرگ شاهد حضور دست فروشانی هستیم که بدون رعایت قانون کپی رایت و مجوزی برای عرضه آثار هنری، جدیدترین تولیدات سینمایی ایران و جهان را با بهایی اندک به فروش می‌رسانند و بعضا پول‌های نجومی به جیب می‌زنند و فیلمسازان را دچار سرخوردگی و فاصله گرفتن از تولید محتوا به زبان هنر می‌کنند.

 

از سوی دیگر، در خلع قوانین سلبی کارآمد در حوزه صیانت از تولیدات هنری خاصه در محدوده فضای مجازی، شاهد رشد قارچ گونه سایت‌هایی هستیم که تولیدات فرهنگی داخلی را تنها به انگیزه بازدید بیشتر به صورت کاملا رایگان عرضه می‌کنند وعملا صنعت سینما و سایر تولیدات هنری را با چالش‌های جدی مواجه کرده و با این رویه، بدفرهنگی و بی اخلاقی را در جامعه ترویج می‌کنند.

 

نکته قابل توجه دیگری که نمی توان از آن به آسانی گذشت، عدم امکان نظارت بر آثاری است که توسط قاچاقچیان فرهنگ و هنر خاصه در حوزه تولیدات سینمایی به مخاطب عرضه می‌شود، در واقع، قاچاق فیلم در گام اول با عرضه کم بها یا رایگان تولیدات داخلی، سینمای ایران را فلج می‌کند و در گام بعد، بسترساز عرضه آثار ممنوعه ای می شود که مغایر ارزش های اخلاقی و هویت فرهنگی مردم ایران است، بنابراین، سلیقه مخاطب ایرانی تحت الشعاع ابتذالی وارداتی قرار گرفته و با گسست و چند پارچگی فرهنگی مواجه می شود.

 

درنتیجه، جایگاه صیانت از آثار فرهنگی _ هنری بیش از پیش باید مورد توجه قرار بگیرد و شهروندان ایرانی به عنوان مهمترین وارثان اموال فرهنگی و هنری این سرزمین تاریخی با عدم خرید و دانلود غیرمجاز از آثار سینمایی دست قاچاقچیان را کوتاه کرده و قانون‌گذاران هم با تبیین و تدوین دقیق‌تر قوانین بازدارنده در حوزه قاچاق آثار هنری شرایطی را مهیا کنند تا هنرمندان در فضایی آرامش بخش و به‌دور از دغدغه محصولات هنری خود را تولید کنند.

https://rasaneha.org/newspage.php?id=18

یادداشت

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

صیانت از آثار فرهنگی و هنری در طول سالیان اخیر بیش از آن که جنبه عملی به خود بگیرد، در حد یک شعار ایده آل گرایانه در محافل فرهنگی و هنری مطرح شده است.

صیانت از آثار هنری از قانون تا عمل 

در حوزه صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری باید از تعریف و تدوین هنجارها به عرصه عمل رسید و همانطور که می دانید، هر عمل اجتماعی به قانونی متقن نیازمند است تا الزام اجرایی بیابد.

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری 

لازمه صیانت از آثار فرهنگی-هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار بر هویت ملی و فرهنگی مردم ایران است.

وجدان خاموش قاچاقچیان آثار سینمایی را قوانین سختگیرانه روشن می کند

از زمانی که برادران لومیر در سال های پایانی قرن نوزدهم گام اول را در شکل گیری آثار سینمایی برداشتند تا به امروز که سینما به یک هنر_صنعت بدل شده است، همواره رد پای سودجویانی را می توان یافت که با توجه به فقدان قوانین سختگیرانه در حوزه مبارزه با قاچاق آثار سینمایی چرخه اقتصاد سینما را با تهدید مواجه کرده اند.

صیانت از آثار فرهنگی و هنری نیازمند فرهنگ سازی هدفمند است

بهرادكيان منتقد سينما گفت: نگهداری از آثار فرهنگی در کشور نیازمند راه حلی اساسی برای حمایت و منع کپی رایت در این حوزه است.


۱۰ خبر اول

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران موسسات و شرکت‌های VOD امروز (سوم آبان‌ماه) در موسسه رسانه های تصویری دیدار کردند.

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

مهدی یزدانی در خصوص جشنواره یاس گفت: «نظارت و سیاست‌گذاری با سازمان سینمایی و برگزاری و اجرایِ «جشنواره یاس» بر عهده بخش خصوصی خواهد بود و احتمالاً شکل و فرمی متفاوت با جشنواره‌های قبلی خواهد داشت.»

مقابله با تولیدکنندگان عمده آثار مخرب و غیرمجاز سمعی و بصری

فرمانده نیروی انتظامی استان البرز با اشاره به اینکه باید علاوه بر خرده فروشان با تولیدکنندگان عمده محصولات غیرمجاز مقابله شود گفت: به صورت همزمان باید علاوه بر مقابله با خرده‌فروشان با تولیدکنندگان عمده که تأثیرات مخرب‌تری بر عرضه غیرمجاز دارند برخورد جدی شود.

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

اشتغال در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال، یکی از امیدهای دولتمردان برای خروج از بحران بیکاری است که دامن میلیون‌ها نفر از جوانان ایرانی را گرفته است.

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری آخرین جزییات از اجرای طرح اکران آثار خارجی در سینماهای ایران را که فعلا در انحصار دولت است، تشریح کرد.

جریمه نقدی گام اصلی برخورد با متخلفان کپی رایت غیرمجاز است

تهیه کننده «قاتل اهلی» با بیان اینکه کپی رایت‌های غیرمجاز به منزله دزدی است، گفت: میزان جریمه برای مقابله با تکثیرکنندگان و توزیع کنندگان آثار غیرمجاز باید افزایش یابد تا متخلفان ریسک قرار گرفتن در شرایط را نداشته باشند.

نشریه تخصصی «نمایش خانگی» منتشر شد

نخستین شماره نشریه تخصصی «نمایش خانگی» با موضوع VOD (ویدئو هنگام درخواست) منتشر شد.

باید از سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر مراقبت کرد/ حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست

مهدی یزدانی دبیرکل ستاد صیانت و مبارزه با تکثیر و عرضه غیرمجاز آثار سینمایی و سمعی و بصری با بیان اینکه صیانت از آثار فرهنگی و هنری یک وظیفه حاکمیتی در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است گفت: حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست بنابراین این بازار و تقاضای زیاد نیاز به صیانت دارد و مراقبت از سرمایه گذاری‌های انجام شده درحوزه فرهنگ و هنر از وظایف این ستاد است.

سینما، بهانه حال خوب این روزهای مردم است

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری در گفت و گو با بولتن جشنواره فیلم فجر گفت: برگزاری جشنواره‌ها هر چند بر اساس اساسنامه‌ها می‌تواند بر عهده موسسه باشد اما یک ماموریت دیگری در حوزه سینما دارد. ماموریت اصلی موسسه، برگزاری جشنواره نیست. می‌تواند به جشنواره‌ها خدمات ارائه کند.

سرقت آثار فرهنگی، تفاوتی با سرقت اموال مردم ندارد/ شکست تجاری سرمایه‌گذاران با قاچاق فیلم

جمال شورجه درباره وضعیت قاچاق فیلم در کشور گفت: قاچاق لوح‌های فشرده آثار سینمایی باعث شکست تجاری سرمایه‌گذار فیلم‌ها و ناامنی فضای کار سینماگران می‌شود.