موسسه رسانه های تصویری

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۹

به نقل از پانا؛ اما با توجه به تصویب قوانین بین المللی در حوزه حمایت از قانون کپی رایت و رعایت حق مولف، همواره هنرمندان ما این پرسش را طرح کرده اند که عدم تمکین ما از نهادهای بین المللی در این حوزه مانند: سازمان جهانی مالکیت فکری «وایپو» و نپیوستن به معاهده های بین المللی کپی رایت چه تاثیر مثبتی بر جای گذاشته است؟ مسئولین ما نیز، همواره در این تردید به سر برده اند که آیا پیوستن به تعهدات جهانی در این زمینه به نفع فضای هنری ما هست یا خیر؟ شاید نتوان پاسخ روشنی برای این پرسش ها یافت، اما نکته غیرقابل تشکیک این است که عدم وضع قوانین سلبی و سختگیرانه داخلی در حوزه صیانت از آثار هنری به ویژه در زمینه تولیدات سینمایی، عملا فضای امنی را برای سارقان هنری فراهم کرده تا از خلاء قانونی سوءاستفاده کرده و حقوق هنرمندان را پایمال کنند.

 

برای مثال: یک تهیه کننده حرفه‌ای سینما که از طریق هنر خود ارتزاق می‌کند، در فقدان قانون کپی رایت به جای آنکه تمرکز خود را صرف ساخت یک اثر فاخر سینمایی کند و قبل از اینکه ظرفیت روحش به تولید یک اثر سینمایی خلاقانه برسد، به صورت شتاب زده ای مجبور می شود، تهیه کنندگی فیلمی را بپذیرد که همه تلاش خود را متوجه گیشه کرده و فاقد ارزش هنری لازم است. در اصل تولیدکننده یک فیلم برای جبران خسارت اقتصادی فیلم های قبلی خود که ناشی از سودجویی دلال‌های آثار هنری و سایت‌های غیرمجاز دانلود فیلم بوده، چاره ای جز ساخت یک فیلم تجاری محض ندارد.

 

از سوی دیگر، این حقیقت را نمی توان از نظر دور داشت که توجه به آثار هنری ارزشمند، احیا کننده بخشی از هویت فرهنگی ما در عرصه بین المللی است و نباید اجازه بدهیم تا عده ای قانون گریز به بهای ثروت اندوزی خود، تولید هنر و اندیشه را متوقف کنند.

 

در همین راستا، سازمان جهانی مالکیت فکری و معنوی که مقر آن در شهر برن (سوئیس) است از جمله سازمان‌های تخصصی و وابسته به سازمان ملل متحد محسوب می شود که مجموعه‌ای از قوانین و مقررات را تنظیم کرده تا از فعالیت‌های صنعتی، علمی، ادبی و هنری که ناشی از خلاقیت بشر بوده حمایت کند و برخی حقوق مادی محدود به زمان و حقوق معنوی دائم به پدید آورنده آن اعطا کند و این در حالی است که هنرمندان ما در داخل کشور همچنان از نبود قانون سختگیرانه در حوزه صیانت از آثار هنری رنج می برند و در این راه با مشقت های فراوانی رو به رو می شوند.

 

با این وجود، اقدامات مناسبی در ارتباط با حمایت از آثار هنری در کشور صورت گرفته است که از آن جمله می توان به شکل گیری ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری اشاره کرد که محصولات کپی غیرمجاز را جمع آوری کرده و توزیع کنندگان متخلف را به مراکز قانونی معرفی می‌کند، اما آیا تنها با اتکا به چنین اقداماتی می توان مافیای قاچاق آثار هنری و کپی غیرمجاز از آثار هنری را از بین برد؟ پاسخ روشن است، این اقدامات هر چند موثر، اما از بازدارندگی لازم برای ریشه کن کردن چنین تخلفاتی برخوردار نیستند.

 

به همین منظور، نهادها و مسئولان در بخش‌های مختلف هنری باید به اتحادی در حوزه صیانت از آثار هنری برسند و با قوای قانون‌گذار هم تعامل‌های مداومی داشته باشند تا بتوانند به نیرویی بازدارنده در برابر تهاجم سارقان هنری تبدیل شوند.

https://rasaneha.org/newspage.php?id=19

یادداشت

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

صیانت از آثار فرهنگی و هنری در طول سالیان اخیر بیش از آن که جنبه عملی به خود بگیرد، در حد یک شعار ایده آل گرایانه در محافل فرهنگی و هنری مطرح شده است.

صیانت از آثار هنری از قانون تا عمل 

در حوزه صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری باید از تعریف و تدوین هنجارها به عرصه عمل رسید و همانطور که می دانید، هر عمل اجتماعی به قانونی متقن نیازمند است تا الزام اجرایی بیابد.

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری 

لازمه صیانت از آثار فرهنگی-هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار بر هویت ملی و فرهنگی مردم ایران است.

وجدان خاموش قاچاقچیان آثار سینمایی را قوانین سختگیرانه روشن می کند

از زمانی که برادران لومیر در سال های پایانی قرن نوزدهم گام اول را در شکل گیری آثار سینمایی برداشتند تا به امروز که سینما به یک هنر_صنعت بدل شده است، همواره رد پای سودجویانی را می توان یافت که با توجه به فقدان قوانین سختگیرانه در حوزه مبارزه با قاچاق آثار سینمایی چرخه اقتصاد سینما را با تهدید مواجه کرده اند.

صیانت از آثار فرهنگی و هنری نیازمند فرهنگ سازی هدفمند است

بهرادكيان منتقد سينما گفت: نگهداری از آثار فرهنگی در کشور نیازمند راه حلی اساسی برای حمایت و منع کپی رایت در این حوزه است.


۱۰ خبر اول

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران موسسات و شرکت‌های VOD امروز (سوم آبان‌ماه) در موسسه رسانه های تصویری دیدار کردند.

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

مهدی یزدانی در خصوص جشنواره یاس گفت: «نظارت و سیاست‌گذاری با سازمان سینمایی و برگزاری و اجرایِ «جشنواره یاس» بر عهده بخش خصوصی خواهد بود و احتمالاً شکل و فرمی متفاوت با جشنواره‌های قبلی خواهد داشت.»

مقابله با تولیدکنندگان عمده آثار مخرب و غیرمجاز سمعی و بصری

فرمانده نیروی انتظامی استان البرز با اشاره به اینکه باید علاوه بر خرده فروشان با تولیدکنندگان عمده محصولات غیرمجاز مقابله شود گفت: به صورت همزمان باید علاوه بر مقابله با خرده‌فروشان با تولیدکنندگان عمده که تأثیرات مخرب‌تری بر عرضه غیرمجاز دارند برخورد جدی شود.

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

اشتغال در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال، یکی از امیدهای دولتمردان برای خروج از بحران بیکاری است که دامن میلیون‌ها نفر از جوانان ایرانی را گرفته است.

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری آخرین جزییات از اجرای طرح اکران آثار خارجی در سینماهای ایران را که فعلا در انحصار دولت است، تشریح کرد.

جریمه نقدی گام اصلی برخورد با متخلفان کپی رایت غیرمجاز است

تهیه کننده «قاتل اهلی» با بیان اینکه کپی رایت‌های غیرمجاز به منزله دزدی است، گفت: میزان جریمه برای مقابله با تکثیرکنندگان و توزیع کنندگان آثار غیرمجاز باید افزایش یابد تا متخلفان ریسک قرار گرفتن در شرایط را نداشته باشند.

نشریه تخصصی «نمایش خانگی» منتشر شد

نخستین شماره نشریه تخصصی «نمایش خانگی» با موضوع VOD (ویدئو هنگام درخواست) منتشر شد.

باید از سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر مراقبت کرد/ حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست

مهدی یزدانی دبیرکل ستاد صیانت و مبارزه با تکثیر و عرضه غیرمجاز آثار سینمایی و سمعی و بصری با بیان اینکه صیانت از آثار فرهنگی و هنری یک وظیفه حاکمیتی در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است گفت: حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست بنابراین این بازار و تقاضای زیاد نیاز به صیانت دارد و مراقبت از سرمایه گذاری‌های انجام شده درحوزه فرهنگ و هنر از وظایف این ستاد است.

سینما، بهانه حال خوب این روزهای مردم است

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری در گفت و گو با بولتن جشنواره فیلم فجر گفت: برگزاری جشنواره‌ها هر چند بر اساس اساسنامه‌ها می‌تواند بر عهده موسسه باشد اما یک ماموریت دیگری در حوزه سینما دارد. ماموریت اصلی موسسه، برگزاری جشنواره نیست. می‌تواند به جشنواره‌ها خدمات ارائه کند.

سرقت آثار فرهنگی، تفاوتی با سرقت اموال مردم ندارد/ شکست تجاری سرمایه‌گذاران با قاچاق فیلم

جمال شورجه درباره وضعیت قاچاق فیلم در کشور گفت: قاچاق لوح‌های فشرده آثار سینمایی باعث شکست تجاری سرمایه‌گذار فیلم‌ها و ناامنی فضای کار سینماگران می‌شود.