موسسه رسانه های تصویری

سینما، بهانه حال خوب این روزهای مردم است

۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۷

موسسه رسانه‌های تصویری چند سالی‌ست که محل مراجعه اهالی رسانه و هنرمندان، پیش از آغاز جشنواره فیلم فجر است. نهادی که نقش حقوقی و ارائه‌دهنده خدمات، جشنواره‌های جهانی و ملی فجر را ایفا می‌کند. تعامل دبیر جشنواره با موسسه رسانه‌های تصویری، یکی از نکاتی‌ست که در این بین می‌تواند در پیشبرد اهداف و سیاست‌های جشنواره فیلم فجر، مفید باشد. اتفاقی که امسال در جشنواره سی‌وششم افتاده است و این تعامل سبب شده، برخی دغدغه‌های دبیر جشنواره فیلم فجر، از سوی موسسه برطرف شود. از این‌رو با مهدی یزدانی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری به گفت‌وگو نشستیم تا او درباره نقش این موسسه در برگزاری جشنواره، به ارائه توضیحاتی بپردازد.

 

*چند سالی‌ست که موسسه رسانه‌های تصویری، پس از خروج برگزاری جشنواره از بنیاد سینمایی فارابی، متولی این امر است. عملکرد این موسسه را در قبال حمایت‌هایی که از جشنواره دارد، توضیح دهید.

نزدیک به دو دهه، بنیاد سینمایی فارابی متولی برگزاری جشنواره فیلم فجر بود. ما سازمان جشنواره نداریم و پنج جشنواره اصلی توسط سازمان سینمایی برگزار می‌شود. پیش از این اداره‌ای در سازمان سینمایی با عنوان «دفتر مجامع سینمایی» وجود داشت که متولی برگزاری جشنواره‌ها بود. پس از آن، سازمان جشنواره‌ها به شکل طبیعی در فارابی شکل گرفت. سپس بنا بر تشخیص رییس سازمان سینمایی، این ماموریت از دوش فارابی برداشته و به سازمان دیگری سپرده شد. به‌غیر از یک دوره که مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری دبیر جشنواره بود. در دوره‌های بعدی فقط مسوولیت پشتیبانی جشنواره، بر عهده موسسه بود. سال گذشته بخشی از فعالیت‌ها در موسسه رسانه‌های تصویری و بخشی نیز در موزه سینما انجام شد و قاعدتا از نظر اجرایی، دبیر راحت‌تر بود که در موزه، بخشی از کارهای جشنواره را انجام دهد. این یک خسارت است که تعدادی نیروی آموزش دیده برای برگزاری جشنواره، در فارابی وجود داشته باشد و این تجربه و هزینه را از فارابی برداشته و به سازمان دیگری ببریم. حداقل این است که سازمان دیگری باید تشکیل و عده دیگری آموزش ببینند. این عده ممکن است سال بعد، بنا به تشخیص رییس سازمان و دبیر وقت، تغییر کنند و هزینه‌هایی که شده دوباره باید انجام شود که هم دبیر جدید مطلع نیست که چه امکاناتی در دوره قبل وجود داشته و هم شاید دبیر قبل مستندات آماده‌ای نداشته باشد که به دبیر بعدی بسپارد. هر زمان این ثبات بیشتر بوده یعنی دبیر جشنواره ثابت‌تر و دوره‌های طولانی‌تری داشته، هزینه‌های برگزاری جشنواره نیز کمتر شده است. هر بار تغییراتی ایجاد‌شده و دبیر جدید آمده، هزینه‌های زیادی به جشنواره تحمیل شده است. بخش دیگر، محتوای جشنواره‌هاست که با نظر و سیاست‌های سازمان سینمایی‌ست. بخش سخت‌افزاری جشنواره‌ها مشترک است. هیات داوران، انتخاب، تشریفات و ... که می‌تواند ثابت باشد. در واقع سازمان پشتیبانی کننده، خدمات سخت‌افزاری را که به جشنواره می‌دهد، می‌تواند ثابت باشد تا سازمان جشنواره شکل بگیرد. در 2-3 سال اخیر، سعی کردیم مستندسازی خوبی کنیم تا در اختیار دبیرهای بعدی قرار بگیرد. دبیر جشنواره جدا از مساله محتوایی نباید نگران چیز دیگری مانند پشتیبانی و مالی باشد. دبیر جشنواره باید متمرکز بر محتوای جشنواره، به بهترین شکل ممکن آن را برگزار کند. شان دبیر جشنواره ورود به جزییات و نگران جزییات بودن نیست و باید بتواند در جبهه فرهنگی و محتوایی، موفق باشد.

 

*با این حساب، موسسه رسانه‌های تصویری نقش این پشتیبان را برای چند دوره گذشته داشته است؟

موسسه رسانه‌های تصویری به‌عنوان یک سازمان حقوقی مستقل، این حمایت را انجام داده است اما برگزاری جشنواره‌ها هر چند بر اساس اساسنامه‌ها می‌تواند بر عهده موسسه باشد اما یک ماموریت دیگری در حوزه سینما دارد. ماموریت اصلی موسسه، برگزاری جشنواره نیست. می‌تواند به جشنواره‌ها خدمات ارائه کند.

 

 

*منظور من هم این است که موسسه بیشتر نقش پشتیبان را در جشنواره دارد.

ببینید موسسه رسانه‌های تصویری، یک هویت حقوقی مستقلی دارد؛ جشنواره‌ها نیز هویت فرهنگی مستقلی دارند اما هویت حقوقی مستقل ندارند. یعنی هیچ‌کس نمی‌تواند طرف قرارداد جشنواره قرار بگیرد. چون طرف حقوقی جشنواره فیلم فجر، باید یک موسسه ثبت شده باشد. آن طرف حقوقی می‌تواند موسسه باشد. جایی می‌تواند مشکل ایجاد شود که دبیر جشنواره با مدیرعامل موسسه، هماهنگ نباشد. آقای داروغه‌زاده خود مدیرعامل موسسه بودند و از دوستان خوب من هستند و همه تلاشم در این دوره این بوده و هست که هماهنگی حداکثری با دبیر جشنواره داشته باشیم. ممکن است دوره‌ای مدیرعامل موسسه و دبیر جشنواره، سلایق و حساسیت‌های متفاوتی داشته باشند که در مدیریت بحرانی جشنواره، نتوانند با هم هماهنگ شوند و دودش به چشم جشنواره برود. با صحبتی که با آقای داروغه‌زاده داشته و دارم و چیزی که در جشنواره اتفاق می‌افتد، بخشی که در تقسیم کار بین جشنواره و موسسه بوده، به نظرم تعامل خوبی در حال انجام است.

 

 

*ارزیابی شما از تصمیماتی که امسال برای جشنواره فجر گرفته شده، چیست؟

چیزی که بر اساس خرد جمعی، در جشنواره امسال اتفاق افتاده است، قطعا درست است.

 

*جشنواره سی وششم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مشهور است که این جشنواره، جشنواره بی‌حاشیه و سردی است. من تمام فیلم‌ها را دیده‌ام. این شور و اشتیاق در روزهای ناامیدی مردم و روزهایی که خبرهای بد را بیشتر از خبرهای خوب می شنوند، قابل ستایش است اما جشنواره بهانه‌ای شده که مردم به خاطر سینما، خبرهای خوب بشنوند. یعنی درباره فیلم‌هایی که می‌بینند، حرف می‌زنند و این اتفاق، حال مردم را خوب می‌کند. حداقل به بهانه جشنواره فیلم فجر، مردم خبر خوب مبادله می‌کنند. سینما بهانه‌ای شده که مردم خوشحال باشند. امسال نه تعداد کمتری از دوره‌های گذشته سینما رفتند و نه صندلی کمتری اشغال کردند. این به نظرم یکی از چیزهای با برکت جشنواره امسال است. فیلم‌ها نیز نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده‌ است و باید به سینمای ایران تبریک گفت و آرزوی توفیق بیش از پیش برای دست‌اندرکاران جشنواره داشت.

https://rasaneha.org/newspage.php?id=21

یادداشت

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

صیانت از آثار فرهنگی و هنری در طول سالیان اخیر بیش از آن که جنبه عملی به خود بگیرد، در حد یک شعار ایده آل گرایانه در محافل فرهنگی و هنری مطرح شده است.

صیانت از آثار هنری از قانون تا عمل 

در حوزه صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری باید از تعریف و تدوین هنجارها به عرصه عمل رسید و همانطور که می دانید، هر عمل اجتماعی به قانونی متقن نیازمند است تا الزام اجرایی بیابد.

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری 

لازمه صیانت از آثار فرهنگی-هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار بر هویت ملی و فرهنگی مردم ایران است.

وجدان خاموش قاچاقچیان آثار سینمایی را قوانین سختگیرانه روشن می کند

از زمانی که برادران لومیر در سال های پایانی قرن نوزدهم گام اول را در شکل گیری آثار سینمایی برداشتند تا به امروز که سینما به یک هنر_صنعت بدل شده است، همواره رد پای سودجویانی را می توان یافت که با توجه به فقدان قوانین سختگیرانه در حوزه مبارزه با قاچاق آثار سینمایی چرخه اقتصاد سینما را با تهدید مواجه کرده اند.

صیانت از آثار فرهنگی و هنری نیازمند فرهنگ سازی هدفمند است

بهرادكيان منتقد سينما گفت: نگهداری از آثار فرهنگی در کشور نیازمند راه حلی اساسی برای حمایت و منع کپی رایت در این حوزه است.


۱۰ خبر اول

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران موسسات و شرکت‌های VOD امروز (سوم آبان‌ماه) در موسسه رسانه های تصویری دیدار کردند.

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

مهدی یزدانی در خصوص جشنواره یاس گفت: «نظارت و سیاست‌گذاری با سازمان سینمایی و برگزاری و اجرایِ «جشنواره یاس» بر عهده بخش خصوصی خواهد بود و احتمالاً شکل و فرمی متفاوت با جشنواره‌های قبلی خواهد داشت.»

مقابله با تولیدکنندگان عمده آثار مخرب و غیرمجاز سمعی و بصری

فرمانده نیروی انتظامی استان البرز با اشاره به اینکه باید علاوه بر خرده فروشان با تولیدکنندگان عمده محصولات غیرمجاز مقابله شود گفت: به صورت همزمان باید علاوه بر مقابله با خرده‌فروشان با تولیدکنندگان عمده که تأثیرات مخرب‌تری بر عرضه غیرمجاز دارند برخورد جدی شود.

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

اشتغال در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال، یکی از امیدهای دولتمردان برای خروج از بحران بیکاری است که دامن میلیون‌ها نفر از جوانان ایرانی را گرفته است.

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری آخرین جزییات از اجرای طرح اکران آثار خارجی در سینماهای ایران را که فعلا در انحصار دولت است، تشریح کرد.

جریمه نقدی گام اصلی برخورد با متخلفان کپی رایت غیرمجاز است

تهیه کننده «قاتل اهلی» با بیان اینکه کپی رایت‌های غیرمجاز به منزله دزدی است، گفت: میزان جریمه برای مقابله با تکثیرکنندگان و توزیع کنندگان آثار غیرمجاز باید افزایش یابد تا متخلفان ریسک قرار گرفتن در شرایط را نداشته باشند.

نشریه تخصصی «نمایش خانگی» منتشر شد

نخستین شماره نشریه تخصصی «نمایش خانگی» با موضوع VOD (ویدئو هنگام درخواست) منتشر شد.

باید از سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر مراقبت کرد/ حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست

مهدی یزدانی دبیرکل ستاد صیانت و مبارزه با تکثیر و عرضه غیرمجاز آثار سینمایی و سمعی و بصری با بیان اینکه صیانت از آثار فرهنگی و هنری یک وظیفه حاکمیتی در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است گفت: حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست بنابراین این بازار و تقاضای زیاد نیاز به صیانت دارد و مراقبت از سرمایه گذاری‌های انجام شده درحوزه فرهنگ و هنر از وظایف این ستاد است.

سینما، بهانه حال خوب این روزهای مردم است

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری در گفت و گو با بولتن جشنواره فیلم فجر گفت: برگزاری جشنواره‌ها هر چند بر اساس اساسنامه‌ها می‌تواند بر عهده موسسه باشد اما یک ماموریت دیگری در حوزه سینما دارد. ماموریت اصلی موسسه، برگزاری جشنواره نیست. می‌تواند به جشنواره‌ها خدمات ارائه کند.

سرقت آثار فرهنگی، تفاوتی با سرقت اموال مردم ندارد/ شکست تجاری سرمایه‌گذاران با قاچاق فیلم

جمال شورجه درباره وضعیت قاچاق فیلم در کشور گفت: قاچاق لوح‌های فشرده آثار سینمایی باعث شکست تجاری سرمایه‌گذار فیلم‌ها و ناامنی فضای کار سینماگران می‌شود.