موسسه رسانه های تصویری

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۸

نتفلیکس چیست؟
نتقلیکس یک شرکت آمریکایی در حوزه سرگرمی است که توسط رید هاستینگس و مارک راندولف در تاریخ 29 اوت 1997 درشهر کوچک اسکاتس ولی واقع در ایالت کالیفرنیا تأسیس شده است. تمرکز نتفلیکس بر پخش اینترنتی رسانه و ویدئوی مبتنی برتقاضا بصورت آنلاین و دی وی دی از طریق پست بود و موفق به ارائه این خدمات شد. نتفلیکس در سال 2013 علاوه بر توزیع آنلاین، فعالیت خود را به تولید فیلم و برنامه‌های تلویزیونی گسترش داد. دفتر اصلی نتفلیکس در لوس گاتوس، کالیفرنیا مستقر است.

مدل تجاری اولیه نتفلیکس شامل فروش و اجاره دی وی دی بود، هرچند هاستینگس حدود یک سال پس از تأسیس نتفلیکس، فروش دی وی دی را کنار گذاشت و برکسب و کار اجاره دی وی دی از طریق پست متمرکز شد. در سال 2007، نتفلیکس کسب و کار خود را با معرفی پخش اینترنتی رسانه گسترش داد، در حالی که خدمات اجاره دی وی دی و بلوری را نیز حفظ کرد. این شرکت با فراهم نمودن خدمات پخش اینترنتی در کشور کانادا در سال 2010 و ادامه رشد خدمات پخش اینترنتی در آن کشور در سطح بین المللی رشد کرد وتا ماه ژانویه سال 2016 خدمات شبکه نتفلیکس در بیش از 190 کشور در حال اجرا بود.

نتفلیکس در سال 2013 وارد صنعت تولید محتوا شد واولین سریال خود به نام خانه پوشالی را آغاز کرد. از آن به بعد، تولید فیلم و سریال‌های تلویزیونی را بسیار گسترش داده است و محتواهای تولیدی خود را از طریق کتابخانه آنلاین فیلم و تلویزیون ارائه می‌دهد. نتفلیکس حدود 126 سریال یا فیلم تولیدی خود را در سال 2016 منتشر کرد، بیشتر از هر کانال یا شبکه کابلی دیگر. در اکتبر سال 2017 نتفلیکس 109.25 میلیون مشترک در سراسر جهان داشت که 52.77 میلیون مشترک آن در ایالات متحده هستند.
دفاتر مرکزی نتفلیکس در ایالات متحده، هلند، برزیل، هند، ژاپن و کره جنوبی واقع شده است.

مشترکین شبکه نتفلیکس تا کنون

تعداد مشترکین پخش اینترنتی نتفلیکس در طول سال‌ها به طور مداوم افزایش یافته است و از مرز 100 میلیون مشترک در سه ماهه دوم سال 2017 پیشی گرفته است. نمودارهای جهانی متأثر از استراتژی رشد نتفلیکس در چند سال اخیر افزایش یافته است.

با وجود رشد خدمات جهانی، هنوز ایالات متحده مهمترین بازار منطقه‌ای برای این شرکت است. نتفلیکس ارائه دهنده پخش اینترنتی با حضور گسترده در شهرهای بزرگ مانند سان فرانسیسکو، لس آنجلس، واشنگتن دی سی و نیویورک، پیشتاز بازار آمریکا محسوب می‌شود. رقبای اصلی نتفلیکس در بازار خدمات ویدیو مبتنی بر تقاضا بصورت اشتراکی (SVoD) در ایالات متحده آمریکا، آمازون پرایم و هولو پلاس هستند. نتفلیکس تا ماه فوریه سال 2017 بیش از 52 میلیون مشترک در ایالات متحده داشته است. حدود 37 درصد مصرف کنندگان در ایالات متحده اظهار داشتند که بصورت هفتگی از محتوای نتفلیکس در سال 2016 استفاده کرده‌اند. مقایسه رشد تعداد کاربران نشان می‌دهد درآمد پخش اینترنتی در ایالات متحده طی سال‌ها افزایش یافته است و چشم انداز خوش بینانه ای برای سال‌های پیش رو ترسیم می‌کند.

برنامه‌های تولید شده توسط نتفلیکس موجب شده تا بتواند جایگاه خود را در این صنعت در میان غول‌های تلویزیونی مانند HBO، NBC و Showtime حفظ کند. نتفلیکس در سال 2013 سریال تلویزیونی «خانه پوشالی» در ژانر درام سیاسی با بازی کوین اسپیسی و رابین رایت را منتشر کرد. این سریال با 4.9 میلیون بیننده 18 تا 49 ساله در 35 روز اول نخستین نمایش، یکی از بزرگترین موفقیت‌های نتفلیکس در برنامه سازی است. درام مبتنی بر زندان زنان «نارنجی، سیاه جدید است»، مستند «پرورش یک قاتل» و سریال «Fuller House»، نمونه‌هایی از برنامه‌های تولیدی موفق توسط نتفلیکس است. درام «نارنجی، سیاه جدید است» و سریال «Fuller House» از محبوبیت خاصی در میان کاربران بین 18 تا 34 ساله در ایالات متحده برخوردار هستند.

بر اساس گزارش منتشرشده در تاریخ 22 ژانویه 2018 در وب سایت Recode، به لطف افزایش 1.9 میلیون مشترک داخل ایالات متحده و 6.4 میلیون مشترک بین المللی، تعداد مشترکین نتفلیکس به 117.6 میلیون رسیده است. حدود 55 میلیون نفر از آنها مشترکین آمریکایی هستند. نرخ رشد بین المللی در سه ماهه چهارم نسبت به سوم 11 درصد افزایش یافته است و در مقایسه با نرخ رشد کمتر از 4 درصد در آمریکا همچنان به پیشی گرفتن ادامه می‌دهد. تعداد مشترکین بین المللی شبکه نتفلیکس در سال گذشته برای نخستین بار بیشتر از آمریکا بوده است.

برنامه نتفلیکس در سال 2017

همانطور که قبلاً اشاره شد، این غول پخش اینترنتی در سال 1997 تأسیس شد و از سال 2013 فعالیت‌های خود را برای پخش سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های تولیدی خودش، گسترش داد که همه اینها با سریال «خانه پوشالی» شروع شد.

از آن به بعد، این شبکه همچنان تولید و پخش فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی دیگر خود را انجام می‌دهد که بیشتر آنها به شدت مورد استقبال مشترکان در سراسر جهان قرار گرفته‌اند.

با این حال، در سال 2017، آمار و اعداد در بالاترین حد خود هستند. به عنوان مثال، تعداد درام‌های تولیدی نتفلیکس که در سال 2017 منتشرشده به مجموع 26 عنوان می‌رسد که بسیار بیشتر از سال‌های گذشته است (این تعداد در سال 2016 تعداد 15 و در سال 2015 تنها یک درام بوده است).

*مترجم: سامره خدارحمی

https://rasaneha.org/notespage.php?id=10

یادداشت

صیانت از آثار فرهنگی و هنری نیازمند فرهنگ سازی هدفمند است

بهرادكيان منتقد سينما گفت: نگهداری از آثار فرهنگی در کشور نیازمند راه حلی اساسی برای حمایت و منع کپی رایت در این حوزه است.

وجدان خاموش قاچاقچیان آثار سینمایی را قوانین سختگیرانه روشن می کند

از زمانی که برادران لومیر در سال های پایانی قرن نوزدهم گام اول را در شکل گیری آثار سینمایی برداشتند تا به امروز که سینما به یک هنر_صنعت بدل شده است، همواره رد پای سودجویانی را می توان یافت که با توجه به فقدان قوانین سختگیرانه در حوزه مبارزه با قاچاق آثار سینمایی چرخه اقتصاد سینما را با تهدید مواجه کرده اند.

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری 

لازمه صیانت از آثار فرهنگی-هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار بر هویت ملی و فرهنگی مردم ایران است.

صیانت از آثار هنری از قانون تا عمل 

در حوزه صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری باید از تعریف و تدوین هنجارها به عرصه عمل رسید و همانطور که می دانید، هر عمل اجتماعی به قانونی متقن نیازمند است تا الزام اجرایی بیابد.

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

صیانت از آثار فرهنگی و هنری در طول سالیان اخیر بیش از آن که جنبه عملی به خود بگیرد، در حد یک شعار ایده آل گرایانه در محافل فرهنگی و هنری مطرح شده است.


۱۰ خبر اول

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران موسسات و شرکت‌های VOD امروز (سوم آبان‌ماه) در موسسه رسانه های تصویری دیدار کردند.

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

مهدی یزدانی در خصوص جشنواره یاس گفت: «نظارت و سیاست‌گذاری با سازمان سینمایی و برگزاری و اجرایِ «جشنواره یاس» بر عهده بخش خصوصی خواهد بود و احتمالاً شکل و فرمی متفاوت با جشنواره‌های قبلی خواهد داشت.»

مقابله با تولیدکنندگان عمده آثار مخرب و غیرمجاز سمعی و بصری

فرمانده نیروی انتظامی استان البرز با اشاره به اینکه باید علاوه بر خرده فروشان با تولیدکنندگان عمده محصولات غیرمجاز مقابله شود گفت: به صورت همزمان باید علاوه بر مقابله با خرده‌فروشان با تولیدکنندگان عمده که تأثیرات مخرب‌تری بر عرضه غیرمجاز دارند برخورد جدی شود.

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

اشتغال در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال، یکی از امیدهای دولتمردان برای خروج از بحران بیکاری است که دامن میلیون‌ها نفر از جوانان ایرانی را گرفته است.

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری آخرین جزییات از اجرای طرح اکران آثار خارجی در سینماهای ایران را که فعلا در انحصار دولت است، تشریح کرد.

جریمه نقدی گام اصلی برخورد با متخلفان کپی رایت غیرمجاز است

تهیه کننده «قاتل اهلی» با بیان اینکه کپی رایت‌های غیرمجاز به منزله دزدی است، گفت: میزان جریمه برای مقابله با تکثیرکنندگان و توزیع کنندگان آثار غیرمجاز باید افزایش یابد تا متخلفان ریسک قرار گرفتن در شرایط را نداشته باشند.

نشریه تخصصی «نمایش خانگی» منتشر شد

نخستین شماره نشریه تخصصی «نمایش خانگی» با موضوع VOD (ویدئو هنگام درخواست) منتشر شد.

باید از سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر مراقبت کرد/ حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست

مهدی یزدانی دبیرکل ستاد صیانت و مبارزه با تکثیر و عرضه غیرمجاز آثار سینمایی و سمعی و بصری با بیان اینکه صیانت از آثار فرهنگی و هنری یک وظیفه حاکمیتی در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است گفت: حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست بنابراین این بازار و تقاضای زیاد نیاز به صیانت دارد و مراقبت از سرمایه گذاری‌های انجام شده درحوزه فرهنگ و هنر از وظایف این ستاد است.

سینما، بهانه حال خوب این روزهای مردم است

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری در گفت و گو با بولتن جشنواره فیلم فجر گفت: برگزاری جشنواره‌ها هر چند بر اساس اساسنامه‌ها می‌تواند بر عهده موسسه باشد اما یک ماموریت دیگری در حوزه سینما دارد. ماموریت اصلی موسسه، برگزاری جشنواره نیست. می‌تواند به جشنواره‌ها خدمات ارائه کند.

سرقت آثار فرهنگی، تفاوتی با سرقت اموال مردم ندارد/ شکست تجاری سرمایه‌گذاران با قاچاق فیلم

جمال شورجه درباره وضعیت قاچاق فیلم در کشور گفت: قاچاق لوح‌های فشرده آثار سینمایی باعث شکست تجاری سرمایه‌گذار فیلم‌ها و ناامنی فضای کار سینماگران می‌شود.