موسسه رسانه های تصویری

OTT چیست؟ OTT چیست؟ OTT چیست؟

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۶

OTT کوتاه شده ی واژه ی "بیش از حد" یا "Over the top" است، این واژه برای توصیف عمل رساندن فیلم یا تلویزیون از طریق اینترنت بدون درخواست اشتراک در یکی از سیستم های خدماتی تلویزیون ماهواره ای یا تلویزیون سنتی مانند کامکست یا تایم وارنر کیبل (Comcast or Time Warner Cable) استفاده میشود.

آه، پس این باید برای ارائه دهندگان تلویزیون سنتی بد باشد.

نه لازما برای آنکه برنامه های و سیستم های خدماتی OTT از طریق اینترنت به مصرف کننده میرسند، پس مصرف کنندگان به اینترنت نیازمندند که معمولا از ارائه کنندگان تلویزیون می خرند. نتیجه ی احتمالی آن این است: پخش کنندگان سنتی نقش مهمی در رشد OTT ایفا خواهند کرد برای آنکه آنها در زمینه های که شبکه های تلویزیون تجربه ندارند، تخصص دارند که شامل فروش، بازاریابی و مدریت مشتری میشود.

"یکی از دلایلی که OTT  سریعتر پرورش نیافت به خاطر صاحبان محتوا بود، آنها توانستند که سختی ها و مشکلات که در فن آوریشان با آن روبرو شدند را به راحتی حل کنند (مشکل رساندن محتوا از طریق وب)، اما آنان دی ان ای نداشتند تا مستقیم به مصرف کننده بفروشند،" سایمون جونز معاون بازاریابی کانویوا (Conviva)، که سک شرکت ویدیو آنالیز است این را گفت.

پس این همه سر و صدا برای چیست؟

خوب هنوز برای ارائه کنندگان تلویزیون نگه داشتن مدل کنونی، که اساساس آن بر فروختن گروه های کانال تلویزیونی به مشتریان است حتی اگر آنها بعضی یا بیشتر این کانالها را نخواهند، بسیار سودمند است. برای مدت طولانی، این مدل برای شرکت های رسانه ای بزرگ که صاحب شبکه های تلویزیون هستند بهتر کار میکرد. آنها میتوانستند کانالهای محبوب و غیر محبوب خود را یک گروه کرده و سود خوبی را کسب کنند.

چه چیزی تغییر کرده است؟

نتفلیکس. شبکه های و استودیو های تلویزیونی خیلی خوشحال بودن که مجوز پخش برنامه های قدیمی به نتفلیکس بدهند. و با اینکه برای زمان کوتاهی این حرکت یک راه حل کوتاه مدد خوب بود، این حرکت نقشی در نابود شدن تدریجی رتبه بندی تلویزیون خطی داشت. مردم بیشتر و بیشتر برنامه های مورد علاقه ی خود را در نتفلیکس و هولو نگاه میکردند به جای آنکه در تلویزیون سنتی آنها را نگاه کنند. نتفلیکس هم اکنون 93.8 میلیون مشترک در سر تا سر دنیا دارد.

موفقیت نتفلیکس باعث شده است که رقبای تلویزیونی آن هم شروع به تغییر کنند. اچ بی او در سال 2018 اچ بی او حالا (HBO Now) را افتتاح کرد و گفته میشود که نزدیک به یک میلیون مشترک دارد.

"اچ بی او گو (HBO Go) یک مارک قوی به عنوان یک مقصد برای محتوای ویدیویی شد که این باعث شد مردم به این فکر کنند که "این مارک میتواند در هر جا خارج از (اکوسیستم تلویزیون) سنتی میتواند زندگی کند." مایک گرین معاون بازاریابی و توسعه تجاری برایتکو (Brightcove) این را گفت.

آیا چیزهای بیشتری در باره ی  OTT به غبر از اچ بی او و نتفلیکس است؟

البته. سی بی اس، شوتایم و لایفتایم هم سیستم های خدماتی بیش از حد (Over the Top) دارند. و اینها فقط شبکه های تلویزیونی هستند. شرکت های آنلاین ویدیویی مانند هولو و یوتیوب درصدد درست کردن یک تجارت تلویزیونی با ورژن های خود از تلویزیون اینترنتی هستند.

من واژه های دیگری را در رابطه با OTT شنیده ام مانند: SVOD، AVDO...

اینجا جایی است که کمی گیج کننده میشود. OTT را میتوان به سه مدل متفاوت در آمدی تقسیم کرد: SVOD (سیستم خدماتی اشتراکی مانند نتفلیکس، آمازون و هولو)، AVOD (سیستم خدماتی مجانی و تبلیغاتی مانند کرکل) و TVOD (سیستم خدماتی تراکنشی مانند آیتونز، ویمو به درخواست و آمازون که به که به مشترکین اجازه میدهد برای هر تکه ی محتوا جداگانه پول پرداخت کنند). در حال حاضر هیچ کدام از این روش ها لازم نیست بمیرند تا بقیه زنده بمانند، چگونگی نزدیک شدن صاحبان محتوا به این گزینه ها در تصمیم گرفتن در باره ی آنکه کدام از این برنامه های OTT از بقیه جدا میشوند تاثیر بسیار دارد.

آیا OTT مانند "تلویزیون در همه جا" است؟

آنها واقعا OTT نیستند چون تلویزیون در همه جا هنوز لازم دارد که مشترکین برای تلویزیون سنتی پول بدهند.

چه مشکلاتی برای رشد OTT وجود دارد؟

جواب ساده این است: کشف شدن. در حال حاضر این بخش توسط نتفلیکس کنترل میشود ولی سیستم های خدماتی کوچکتر مانند هولو، آمازون، اچ بی او حالا و سی بی اس درحال رشد تعداد مشترکین خود هستند. "کاری که بعضی از صاحبان محتوا در حال حاضر به آن مشغول هستند این است که آنها سعی میکنند محتوای خود را سریع به تمام سیستم های عامل برسانند و بعدا به مدل تجاری آن فکر میکنند" گرین گفت "آنها نمی خواهند شانس دیدن برنامه ی خود در صفحه ی اصلی (سکو های معروف OTT) را از دست دهند. در واقع، همینطور که تعداد بازیکنان در زمین زیاد میشود، سختتر و سختتر میتوان مورد توجه قرار گرفت.

چه گونه اندازه گیری در تمام اینها قرار میگیرد؟

در بعضی موارد، اندازه گیری به توزیع وصل است. "لازم است که یک روبیک عمومی وجود داشته باشد که همه بتوانند به آن رجوع کرده و ارزیابی کنند که این رابطه ی توزیع چگونه پیش میرود." جونز گفت. "ما باید این هواپیما را در حال پرواز بسازیم. در یک دنیای کامل، قوانین قبل از اتمام بازی ایجاد میشوند. اما همه درحال حاضر درگیر هستند."

https://rasaneha.org/notespage.php?id=8

یادداشت

صیانت از آثار فرهنگی و هنری نیازمند فرهنگ سازی هدفمند است

بهرادكيان منتقد سينما گفت: نگهداری از آثار فرهنگی در کشور نیازمند راه حلی اساسی برای حمایت و منع کپی رایت در این حوزه است.

وجدان خاموش قاچاقچیان آثار سینمایی را قوانین سختگیرانه روشن می کند

از زمانی که برادران لومیر در سال های پایانی قرن نوزدهم گام اول را در شکل گیری آثار سینمایی برداشتند تا به امروز که سینما به یک هنر_صنعت بدل شده است، همواره رد پای سودجویانی را می توان یافت که با توجه به فقدان قوانین سختگیرانه در حوزه مبارزه با قاچاق آثار سینمایی چرخه اقتصاد سینما را با تهدید مواجه کرده اند.

تبلور هویت فرهنگی در صیانت از آثار هنری 

لازمه صیانت از آثار فرهنگی-هنری و جلوگیری از سوءاستفاده و تخریب آن‌ها، توجه به ماهیت و تاثیر این آثار بر هویت ملی و فرهنگی مردم ایران است.

صیانت از آثار هنری از قانون تا عمل 

در حوزه صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری باید از تعریف و تدوین هنجارها به عرصه عمل رسید و همانطور که می دانید، هر عمل اجتماعی به قانونی متقن نیازمند است تا الزام اجرایی بیابد.

لزوم اقدام قانونی در مقابله با سارقان آثار هنری

صیانت از آثار فرهنگی و هنری در طول سالیان اخیر بیش از آن که جنبه عملی به خود بگیرد، در حد یک شعار ایده آل گرایانه در محافل فرهنگی و هنری مطرح شده است.


۱۰ خبر اول

دیدار مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیرانِ موسسات و شرکت‌های VOD

مدیران ارشد سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری با مدیران موسسات و شرکت‌های VOD امروز (سوم آبان‌ماه) در موسسه رسانه های تصویری دیدار کردند.

از تغییرات در برگزاری یک رویداد سینمایی تا برنامه‌های یک مدیر

مهدی یزدانی در خصوص جشنواره یاس گفت: «نظارت و سیاست‌گذاری با سازمان سینمایی و برگزاری و اجرایِ «جشنواره یاس» بر عهده بخش خصوصی خواهد بود و احتمالاً شکل و فرمی متفاوت با جشنواره‌های قبلی خواهد داشت.»

مقابله با تولیدکنندگان عمده آثار مخرب و غیرمجاز سمعی و بصری

فرمانده نیروی انتظامی استان البرز با اشاره به اینکه باید علاوه بر خرده فروشان با تولیدکنندگان عمده محصولات غیرمجاز مقابله شود گفت: به صورت همزمان باید علاوه بر مقابله با خرده‌فروشان با تولیدکنندگان عمده که تأثیرات مخرب‌تری بر عرضه غیرمجاز دارند برخورد جدی شود.

کسب‌ و کارهای مجازی، در انتظار پشتیبانی قانونی

اشتغال در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال، یکی از امیدهای دولتمردان برای خروج از بحران بیکاری است که دامن میلیون‌ها نفر از جوانان ایرانی را گرفته است.

جزییات اکران فیلم خارجی در ایران/ باید حق پخش آثار خریده شود

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری آخرین جزییات از اجرای طرح اکران آثار خارجی در سینماهای ایران را که فعلا در انحصار دولت است، تشریح کرد.

جریمه نقدی گام اصلی برخورد با متخلفان کپی رایت غیرمجاز است

تهیه کننده «قاتل اهلی» با بیان اینکه کپی رایت‌های غیرمجاز به منزله دزدی است، گفت: میزان جریمه برای مقابله با تکثیرکنندگان و توزیع کنندگان آثار غیرمجاز باید افزایش یابد تا متخلفان ریسک قرار گرفتن در شرایط را نداشته باشند.

نشریه تخصصی «نمایش خانگی» منتشر شد

نخستین شماره نشریه تخصصی «نمایش خانگی» با موضوع VOD (ویدئو هنگام درخواست) منتشر شد.

باید از سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر مراقبت کرد/ حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست

مهدی یزدانی دبیرکل ستاد صیانت و مبارزه با تکثیر و عرضه غیرمجاز آثار سینمایی و سمعی و بصری با بیان اینکه صیانت از آثار فرهنگی و هنری یک وظیفه حاکمیتی در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است گفت: حوزه نمایش خانگی یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه هاست بنابراین این بازار و تقاضای زیاد نیاز به صیانت دارد و مراقبت از سرمایه گذاری‌های انجام شده درحوزه فرهنگ و هنر از وظایف این ستاد است.

سینما، بهانه حال خوب این روزهای مردم است

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری در گفت و گو با بولتن جشنواره فیلم فجر گفت: برگزاری جشنواره‌ها هر چند بر اساس اساسنامه‌ها می‌تواند بر عهده موسسه باشد اما یک ماموریت دیگری در حوزه سینما دارد. ماموریت اصلی موسسه، برگزاری جشنواره نیست. می‌تواند به جشنواره‌ها خدمات ارائه کند.

سرقت آثار فرهنگی، تفاوتی با سرقت اموال مردم ندارد/ شکست تجاری سرمایه‌گذاران با قاچاق فیلم

جمال شورجه درباره وضعیت قاچاق فیلم در کشور گفت: قاچاق لوح‌های فشرده آثار سینمایی باعث شکست تجاری سرمایه‌گذار فیلم‌ها و ناامنی فضای کار سینماگران می‌شود.